Qayd etish joiz, ushbu loyiha amalga oshsa, Olimpiya oʻyinlari tarixida daryo boʻylab oʻtgan dastlabki ochilish marosimi boʻladi.
14 Dekabr 2021
5083
Parij-2024 Olimpiya oʻyinlarining tashkiliy qoʻmitasi tantanali ochilish marosimini Sena daryosida oʻtkazmoqchi
Parij-2024 Olimpiya oʻyinlarining tashkiliy qoʻmitasi butun insoniyat eʼtiborini tortgan yangilikni eʼlon qildi. Unga koʻra, tashkilotchilar musobaqaning tantanali ochilish marosimini stadionda emas, ochiq havo ostida, aniqrogʻi Sena daryosi boʻylab oʻtkazishni moʻljallamoqda.
Rejaga koʻra, marosimda ishtirokchi davlatlar maxsus qayiqlarda daryo boʻylab belgilangan 6 kilometrlik masofani suzib oʻtishadi. Parad yoʻnalishi daryo boʻylab shaharning koʻzga koʻringan obyektlari oldidan oʻtadi. Hisob-kitoblarga koʻra, bunday marosimni 600 ming tomoshabin bevosita sohil boʻylarida kuzatib borishi mumkin.

Стоит отметить, что если этот проект будет реализован, то это будет первая в истории Олимпийских игр церемония открытия, которая пройдет по реке.
14 Декабря 2021
5149
Церемония открытия летних Олимпийских игр пройдет на реке Сена
Оргкомитет Олимпийских Игр Париж-2024 выпустил новость, которая привлекла внимание всего человечества. Совет директоров организационного комитета Олимпийских игр, которые пройдут в Париже в 2024 году, утвердил церемонию открытия игр, которая впервые в истории летних Олимпийских игр пройдет за пределами стадиона.
Согласно плану, страны — участницы церемонии проплывут на специальных лодках по реке на указанное расстояние в 6 километров. Длина маршрута парада, для наблюдения за которым по обе стороны берега установят 80 огромных экранов, составит 6 километров.
Присутствовать на церемонии будут не менее 600 тысяч зрителей: они смогут смотреть ее с мостов и набережных реки.