Qayd etish joiz, ushbu loyiha amalga oshsa, Olimpiya oʻyinlari tarixida daryo boʻylab oʻtgan dastlabki ochilish marosimi boʻladi.
14 Dekabr 2021
5083
Parij-2024 Olimpiya oʻyinlarining tashkiliy qoʻmitasi tantanali ochilish marosimini Sena daryosida oʻtkazmoqchi
Parij-2024 Olimpiya oʻyinlarining tashkiliy qoʻmitasi butun insoniyat eʼtiborini tortgan yangilikni eʼlon qildi. Unga koʻra, tashkilotchilar musobaqaning tantanali ochilish marosimini stadionda emas, ochiq havo ostida, aniqrogʻi Sena daryosi boʻylab oʻtkazishni moʻljallamoqda.
Rejaga koʻra, marosimda ishtirokchi davlatlar maxsus qayiqlarda daryo boʻylab belgilangan 6 kilometrlik masofani suzib oʻtishadi. Parad yoʻnalishi daryo boʻylab shaharning koʻzga koʻringan obyektlari oldidan oʻtadi. Hisob-kitoblarga koʻra, bunday marosimni 600 ming tomoshabin bevosita sohil boʻylarida kuzatib borishi mumkin.

14 December 2021 5108
The Organizing Committee of the Paris 2024 Olympic Games has released news that has attracted the attention of all mankind. The Board of Directors of the Organizing Committee of the Olympic Games to be held in Paris in 2024 approved the opening ceremony of the Games, which for the first time in the history of the Summer Olympic Games will be held outside the stadium.
According to the plan, the participating countries of the ceremony will sail on special boats along the river for a specified distance of 6 kilometers. The length of the parade route, for which 80 huge screens will be installed on both sides of the coast, will be 6 kilometers.
At least 600 thousand spectators will attend the ceremony: they will be able to watch it from bridges and river embankments.
It is worth noting that if this project is implemented, it will be the first opening ceremony in the history of the Olympic Games, which will take place along the river.