Jahon chempionatini uchta medal bilan boshladik
Xabar berganimizdek, bugun poytaxtimizda sambo bo‘yicha jahon chempionati start oldi. Hamyurtlarimiz musobaqaning birinchi kun dasturida uchta medalga sazovor bo‘lishdi.
Kunduzgi bellashuvlar yakunlanganidan so‘ng dasturga muvofiq musobaqaning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov, MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov va Qo‘mita Bosh kotibi Oybek Kasimov, Xalqaro sambo federatsiyasi prezidenti Vasiliy Shestakov, Osiyo sambo uyushmasi rahbari Alamjon Mullayev, O‘zbekiston sambo assotsiatsiyasi raisi Alisher Alimov ishtirok etishdi.
Tantanali marosimda so‘zga chiqqanlar Prezidentimizning yurtimizda jismoniy tarbiya va sport targ‘ibotiga, sportni qo‘llab-quvvatlashga qaratayotgan e’tibori xususida to‘xtalib o‘tishdi. O‘z navbatida, Vasiliy Shestakov ham bu borada iliq fikrlar bildirib, musobaqa yuqori saviyada tashkil etilganini ta’kidladi.
Marosim yakuniga yetgach hal qiluvchi bellashuvlarga start berildi. Unda ikki nafar hamyurtimiz medallar uchun gilamga chiqishdi. -50 kg vazn toifasida finalga yo‘l olgan hamyurtimiz Sabina Davlatova belaruslik Anfisa Kapayeva bilan kechgan murosasiz bahsda imkoniyatni boy berib qo‘ygan bo‘lsa, -59 kg vazn toifasida Ibodatxon Agajanova bronza medali uchun kechgan bellashuvda kosta-rikalik raqibini mag‘lubiyatga uchratdi. Shuningdek, jangovor sambo bo‘yicha +98 kg vazn toifasida bahs olib borgan Hakimjon Ismoilov ham jamoamiz hisobiga yana bir bronza medalini taqdim qildi.

12 November 2021 4103
As we reported earlier, the World Sambo Championship started today in our capital. Our compatriots won three medals on the opening competitive day of the world Championship.
After the end of the day's competitions, in accordance with the program, the grand opening of the World Championship took place. It was attended by Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Tourism and Sports Aziz Abdukhakimov, Chairman of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov and Secretary General of the Committee Oybek Kasimov, President of the International Sambo Federation Vasily Shestakov, Head of the Asian Sambo Association Alamjon Mullaev, Chairman of the Sambo Association of Uzbekistan Alisher Alimov.
The speakers at the opening ceremony emphasized the enormous attention paid by the President of our country to the promotion of a healthy lifestyle among the population, support for sports. Vasily Shestakov, in turn, also expressed warm words on this occasion, noting that the prestigious tournament is organized at a high level.
At the end of the solemn event, the start of the final matches was given. It is worth noting that at this stage, the honor of the country was also defended by our compatriots who fought for the championship title in 2021. In an uncompromising fight in the weight category up to 50 kg Sabina Davlatova lost to Anfisa Kapayeva from Belarus, in the category up to 59 kg Ibodathon Agadzhanova defeated a rival from Costa Rica in a duel for the bronze medal. Hakimjon Ismailov, who competed in the weight over 98 kg, also recorded another bronze medal in the asset of the Uzbek national team.