Jahon chempionatini uchta medal bilan boshladik
Xabar berganimizdek, bugun poytaxtimizda sambo bo‘yicha jahon chempionati start oldi. Hamyurtlarimiz musobaqaning birinchi kun dasturida uchta medalga sazovor bo‘lishdi.
Kunduzgi bellashuvlar yakunlanganidan so‘ng dasturga muvofiq musobaqaning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov, MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov va Qo‘mita Bosh kotibi Oybek Kasimov, Xalqaro sambo federatsiyasi prezidenti Vasiliy Shestakov, Osiyo sambo uyushmasi rahbari Alamjon Mullayev, O‘zbekiston sambo assotsiatsiyasi raisi Alisher Alimov ishtirok etishdi.
Tantanali marosimda so‘zga chiqqanlar Prezidentimizning yurtimizda jismoniy tarbiya va sport targ‘ibotiga, sportni qo‘llab-quvvatlashga qaratayotgan e’tibori xususida to‘xtalib o‘tishdi. O‘z navbatida, Vasiliy Shestakov ham bu borada iliq fikrlar bildirib, musobaqa yuqori saviyada tashkil etilganini ta’kidladi.
Marosim yakuniga yetgach hal qiluvchi bellashuvlarga start berildi. Unda ikki nafar hamyurtimiz medallar uchun gilamga chiqishdi. -50 kg vazn toifasida finalga yo‘l olgan hamyurtimiz Sabina Davlatova belaruslik Anfisa Kapayeva bilan kechgan murosasiz bahsda imkoniyatni boy berib qo‘ygan bo‘lsa, -59 kg vazn toifasida Ibodatxon Agajanova bronza medali uchun kechgan bellashuvda kosta-rikalik raqibini mag‘lubiyatga uchratdi. Shuningdek, jangovor sambo bo‘yicha +98 kg vazn toifasida bahs olib borgan Hakimjon Ismoilov ham jamoamiz hisobiga yana bir bronza medalini taqdim qildi.

На домашнем чемпионате мира определены первые победители
Как мы уже сообщали ранее, сегодня в нашей столице стартовал чемпионат мира по самбо. Наши соотечественники завоевали три медали в стартовый соревновательный день первенства планеты.
После завершения дневных состязаний в соответствии с программой состоялось торжественное открытие чемпионата мира. В нём приняли участие заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, министр Туризма и спорта Азиз Абдухакимов, председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов, президент Международной федерации самбо Василий Шестаков, руководитель Азиатской ассоциации самбо Аламджон Муллаев, председатель Ассоциации самбо Узбекистана Алишер Алимов.
Выступившие на торжественной церемонии открытия особо отметили то колоссальное внимание, уделяемое со стороны Президента нашей страны пропаганде здорового образа жизни среди населения, поддержке спорта. Василий Шестаков, в свою очередь, также выразил тёплые слова по этому поводу, отметив, что престижный турнир организован на высоком уровне.
По завершении торжественного мероприятия был дан старт финальным поединкам. Стоит отметить, что на данной стадии честь страны защищали и наши соотечественницы, которые боролись за чемпионский титул 2021 года. В бескомпромиссной борьбе в весовой категории до 50 кг Сабина Давлатова уступила Анфисе Капаевой из Беларуси, в категории до 59 кг Ибодатхон Агаджанова победила соперницу из коста-Рики в поединке за бронзовую медаль. Хакимджон Исмаилов, выступавший в весе свыше 98 кг, также записал в актив сборной Узбекистана ещё одну бронзовую медаль.