O‘zbekiston dzyudo federatsiyasida “Sport zo‘ravonlikka qarshi” shiori ostida tadbir o‘tkazildi
So‘nggi paytlarda sportchilarimiz bilan yuzaga kelayotgan bir qator noxush holatlar ular bilan ma’naviy-ma’rifiy sohada ko‘proq ishlashni talab qilmoqda. Bu kabi ko‘ngilsiz holatlarning oldini olish maqsadida O‘zbekiston dzyudo federatsiyasida “Sport zo‘ravonlikka qarshi” shiori ostida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi. Unda tegishli tashkilot mutasaddilari, federatsiya va assotsiatsiya vakillari, faxriy mehmonlar, sportchilar hamda ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etishdi. Tadbir davomida soha mutaxassislari hukumatimiz boshchiligida bu borada olib borilayotgan ishlar, yo‘lga qo‘yilayotgan dasturlar haqida ma’lumot berishdi.
Tadbirni MOQ rahbari Rustam Shoabdurahmonov ochib berdi va mavzuning dolzarbligi bo‘yicha o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi:
“Afsuski, so‘nggi paytlar ro‘y berayotgan noxush vaziyatlarga sportchilarimiz ham aralashib qolmoqda. Bu barchamizni xavotirga soladi. Shu bois vaziyat barchamizdan yanada ko‘proq e’tibor talab qiladi. Barchamiz bir yoqadan bosh chiqarib bu masalaga yechib qidirishimiz kerak. Bugun ana shu yechim yo‘nalishlarini muhokama qilish uchun yig‘ilganmiz. Shubhasiz, unda ma’naviy tarbiyaga ko‘proq ahamiyat qaratish juda muhim”.
Bu borada MOQ raisi o‘rinbosari, O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov ham so‘zga chiqdi.
“Haqiqatan ham bugungi yig‘ilishimizning mavzusi juda ham muhim. Hurmatli Prezidentimiz Shavkat Miromonovich yoshlarimizning ma’naviyatini yuksaltirishga juda katta e’tibor qaratmoqdalar. Shubhasiz, bu borada sport yo‘nalishining ham o‘ziga yarasha xizmati bor. Ayniqsa, yoshlarimizning bo‘sh vaqtlarini sport bilan mashg‘ul qilish oldimizda turgan asosiy vazifalardan biri. Biz yoshlarimizning ongini, bo‘sh vaqtlarini sport bilan, ma’naviyat bilan band qilishimiz kerak. Tarixdan misollar ko‘p, agar biz yoshlarimizning bo‘sh vaqtini band qilmasak, bu ish bilan boshqalar shug‘ullanadi. Shuning uchun bunga jiddiy ahamiyat qaratishimiz, har bir terma jamoada sportchilarning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishni tashkillashtirishimiz shart”, – dedi A.Kamilov.
Shuningdek, yig‘ilish davomida O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi, Bosh prokuratura, Davlat xavfsizlik xizmati, Milliy gvardiya mutasaddilari, Turizm va sport vaziri o‘rinbosari Avazjon Karimov, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov, Xalqaro dzyudo federatsiyasi Bosh referi direktori Armen Bagdasarov va boshqa mutasaddilar ham so‘zga chiqib, tadbirda ishtirok etgan sportchilarga mavzu yuzasidan o‘z tavsiyalarini berishdi. Shuningdek, ishtirokchilar tomonidan marhum dzyudochi Kamoliddin Rasulov haqida ham iliq fikrlar bildirildi.
Tadbirda ishtirok etgan Tokio Olimpiadasi chempionlari Bahodir Jalolov va Ulug‘bek Rashitov, jahon chempioni Dmitriy Shokin so‘zga chiqib, o‘z tajribalaridan kelib chiqqan holda yosh dzyudochilarga motivatsiya berishdi. Terma jamoa shifokori Aziz Qayumov sportda taqiqlangan moddalar, ularning asoratlari haqida atroflicha ma’lumot berdi.
Yig‘ilish yakunida federatsiyada ma’naviy-ma’rifiy yo‘nalishni kuchaytirish, tegishli dasturlarni ishlab chiqish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi va bu sohadagi tadbirlarni davom ettirish bo‘yicha kelishib olindi.

10 November 2021 4674
A number of unpleasant situations that have arisen with our athletes recently require more active work with them in the spiritual and educational sphere. In order to prevent such cases, a spiritual and educational event was held in the Judo Federation of Uzbekistan under the motto: "Sport against violence". It was attended by representatives of relevant organizations, representatives of Federations and Associations, honored guests, athletes and media staff. During the event, the specialists of the sphere informed about the work being carried out in this direction under the leadership of the Government of our country, and the programs being implemented.
The event was opened by the head of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov. During his speech, he noted the relevance of this topic in the modern world:
"Unfortunately, our athletes are also participants in unpleasant situations that have been happening lately. It worries all of us. Therefore, the situation requires even more attention from everyone. We should all seek a solution to this issue together. Today we have gathered to discuss these issues. Obviously, in such situations, it is very important to pay great attention to the spiritual education of young people”"
Deputy Chairman of the NOC, Chairman of the Judo Federation of Uzbekistan Azizjon Kamilov also spoke.
"Indeed, the topic of our meeting today is very important. Dear President of our country Shavkat Miromonovich pays great attention to improving the spirituality of our youth. Undoubtedly, there is merit in this and the sports direction. In particular, one of the main tasks facing us is the correct and useful organization of leisure time for young people. We must show and prove to our youth that in their free time they need to play sports, increase spiritual and moral intelligence. There are plenty of examples from history, if we are not engaged in the leisure of our youth, others are engaged in this business. Therefore, we are obliged to attach serious importance to this, to organize meaningful leisure activities for athletes in each team," A.Kamilov said.
Also during the meeting, representatives of the Ministry of Defense of the Republic of Uzbekistan, the Prosecutor General's Office, the State Security Service, the National Guard of the Republic of Uzbekistan, Deputy Minister of Tourism and Sports Avazjon Karimov, Chairman of the Council of Veterans of Sports of Uzbekistan Bahodir Mahsitov, Director of the Chief Referee of the International Judo Federation Armen Bagdasarov and other officials made their recommendations to athletes participating in the event. The participants also expressed warm words about the late judoka Kamoliddin Rasulov.
The Tokyo Olympic champions Bahodir Jalolov and Ulugbek Rashitov, world champion Dmitry Shokin, who spoke at the event, gave young judoists motivation based on their experience. The national team doctor Aziz Kayumov spoke in detail about banned drugs in sports, their complications.