O‘zbekiston dzyudo federatsiyasida “Sport zo‘ravonlikka qarshi” shiori ostida tadbir o‘tkazildi
So‘nggi paytlarda sportchilarimiz bilan yuzaga kelayotgan bir qator noxush holatlar ular bilan ma’naviy-ma’rifiy sohada ko‘proq ishlashni talab qilmoqda. Bu kabi ko‘ngilsiz holatlarning oldini olish maqsadida O‘zbekiston dzyudo federatsiyasida “Sport zo‘ravonlikka qarshi” shiori ostida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi. Unda tegishli tashkilot mutasaddilari, federatsiya va assotsiatsiya vakillari, faxriy mehmonlar, sportchilar hamda ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etishdi. Tadbir davomida soha mutaxassislari hukumatimiz boshchiligida bu borada olib borilayotgan ishlar, yo‘lga qo‘yilayotgan dasturlar haqida ma’lumot berishdi.
Tadbirni MOQ rahbari Rustam Shoabdurahmonov ochib berdi va mavzuning dolzarbligi bo‘yicha o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi:
“Afsuski, so‘nggi paytlar ro‘y berayotgan noxush vaziyatlarga sportchilarimiz ham aralashib qolmoqda. Bu barchamizni xavotirga soladi. Shu bois vaziyat barchamizdan yanada ko‘proq e’tibor talab qiladi. Barchamiz bir yoqadan bosh chiqarib bu masalaga yechib qidirishimiz kerak. Bugun ana shu yechim yo‘nalishlarini muhokama qilish uchun yig‘ilganmiz. Shubhasiz, unda ma’naviy tarbiyaga ko‘proq ahamiyat qaratish juda muhim”.
Bu borada MOQ raisi o‘rinbosari, O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov ham so‘zga chiqdi.
“Haqiqatan ham bugungi yig‘ilishimizning mavzusi juda ham muhim. Hurmatli Prezidentimiz Shavkat Miromonovich yoshlarimizning ma’naviyatini yuksaltirishga juda katta e’tibor qaratmoqdalar. Shubhasiz, bu borada sport yo‘nalishining ham o‘ziga yarasha xizmati bor. Ayniqsa, yoshlarimizning bo‘sh vaqtlarini sport bilan mashg‘ul qilish oldimizda turgan asosiy vazifalardan biri. Biz yoshlarimizning ongini, bo‘sh vaqtlarini sport bilan, ma’naviyat bilan band qilishimiz kerak. Tarixdan misollar ko‘p, agar biz yoshlarimizning bo‘sh vaqtini band qilmasak, bu ish bilan boshqalar shug‘ullanadi. Shuning uchun bunga jiddiy ahamiyat qaratishimiz, har bir terma jamoada sportchilarning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishni tashkillashtirishimiz shart”, – dedi A.Kamilov.
Shuningdek, yig‘ilish davomida O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi, Bosh prokuratura, Davlat xavfsizlik xizmati, Milliy gvardiya mutasaddilari, Turizm va sport vaziri o‘rinbosari Avazjon Karimov, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov, Xalqaro dzyudo federatsiyasi Bosh referi direktori Armen Bagdasarov va boshqa mutasaddilar ham so‘zga chiqib, tadbirda ishtirok etgan sportchilarga mavzu yuzasidan o‘z tavsiyalarini berishdi. Shuningdek, ishtirokchilar tomonidan marhum dzyudochi Kamoliddin Rasulov haqida ham iliq fikrlar bildirildi.
Tadbirda ishtirok etgan Tokio Olimpiadasi chempionlari Bahodir Jalolov va Ulug‘bek Rashitov, jahon chempioni Dmitriy Shokin so‘zga chiqib, o‘z tajribalaridan kelib chiqqan holda yosh dzyudochilarga motivatsiya berishdi. Terma jamoa shifokori Aziz Qayumov sportda taqiqlangan moddalar, ularning asoratlari haqida atroflicha ma’lumot berdi.
Yig‘ilish yakunida federatsiyada ma’naviy-ma’rifiy yo‘nalishni kuchaytirish, tegishli dasturlarni ishlab chiqish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi va bu sohadagi tadbirlarni davom ettirish bo‘yicha kelishib olindi.

В Федерации дзюдо Узбекистана прошло мероприятие под девизом «Спорт против насилия»
Ряд неприятных ситуаций, возникших с нашими спортсменами в последнее время, требуют более активной работы с ними в духовно-просветительской сфере. В целях предотвращения подобных случаев в Федерации дзюдо Узбекистана было проведено духовно-просветительское мероприятие под девизом: «Спорт против насилия». В нём приняли участие представители соответствующих организаций, представители Федераций и Ассоциаций, почётные гости, спортсмены и сотрудники СМИ. В ходе мероприятия специалисты сферы проинформировали о проводимой, под руководством правительства нашей страны, работе в этом направлении, реализуемых программах.
Мероприятие открыл глава НОК Рустам Шаабдурахманов. В ходе своего выступления он отметил актуальность данной темы в современном мире:
“К сожалению, наши спортсмены также являются участниками неприятных ситуаций, которые происходят в последнее время. Это беспокоит всех нас. Поэтому ситуация требует от всех ещё большего внимания. Мы все должны искать решение этого вопроса совместно. Сегодня мы собрались, чтобы обсудить эти вопросы. Очевидно, что в таких ситуациях очень важное значение имеет — удиление огромного внимания духовному воспитанию молодёжи”.
Также выступил заместитель председателя НОК, председатель федерации дзюдо Узбекистана Азизжон Камилов.
“Действительно, тема нашей сегодняшней встречи очень важна. Уважаемый Президент нашей страны Шавкат Миромонович уделяет большое внимание повышению духовности нашей молодежи. Несомненно, в этом есть заслуга и спортивного направления. В частности, одной из основных задач, стоящих перед нами, является правильная и полезная организация досуга молодежи. Мы должны показать и доказать нашей молодежи, что в свободное время нужно заниматься спортом, повышать духовно-нравственный интеллект. Примеров из истории предостаточно, если мы не занимаемся досугом нашей молодежи, этим делом занимаются другие. Поэтому мы обязаны придавать этому серьезное значение, организовывать осмысленное проведение досуга спортсменов в каждой сборной”, — сказал А.Камилов.
Также в ходе заседания выступили представители Министерства Обороны РУ, Генеральной прокуратуры, Службы государственной безопасности, Национальной гвардии Республики Узбекистан, заместитель министра Туризма и спорта Авазжон Каримов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, директор главного рефери Международной федерации дзюдо Армен Багдасаров и другие официальные лица, которые дали свои рекомендации спортсменам, участвовавшим в мероприятии. Участники также высказали тёплые слова по поводу покойного дзюдоиста Камолиддина Расулова.
Выступившие на мероприятии чемпионы токийской Олимпиады Баходир Джалолов и Улугбек Рашитов, чемпион мира Дмитрий Шокин на основе своего опыта дали молодым дзюдоистам мотивацию. Врач сборной Азиз Каюмов подробно рассказал о запрещённых препаратах в спорте, их осложнениях.