Rustam Yambulatov, Shuhrat Mamadaliyev va Ilias Iliadisni tabriklaymiz!
Rustam Yambulatov 1950-yil 10-noyabrda tavallud topgan. Stenddan otish boʻyicha xalqaro toifadagi sport ustasi, XXII Olimpiya oʻyinlarining kumush medal sohibi (1980), Yevropa kubogi gʻolibi. 1981-yilgi jahon chempionatiga Olimpiada sovrindori sifatida qatnashgan sportchimiz jamoaviy bellashuvlarda gʻolib (1981) boʻldi. Umumjamoa hisobida jahon chempionatining ikki karra kumush medalini (1979, 1985) qoʻlga kiritdi. Ikki karra Yevropa chempioni (1979, 1981), uch karra Yevropa kubogi sohibi (1981) boʻldi. Bir necha bor qitʼa musobaqasida sovrindorlar safidan ham joy olgan. Oʻzbekiston Oliy Kengashi Prezidiumi Faxriy yorligʻi bilan taqdirlangan.
Shuhrat Mamadaliyev 2016-yildan beri Oʻzbekiston sport kurashlari assotsiatsiyasi bosh kotibi sifatida faoliyat olib bormoqda. Terma jamoamiz erishayotgan muvaffaqiyatlarda Shuhrat Farhadovichning ham hissasi bor. Jumladan, 2019-yil Qozogʻistonda oʻtgan jahon chempionatida yunon-rum kurashi boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi umumjamoa hisobida ikkinchi oʻrinni qoʻlga kiritganida ushbu mutaxassisning xizmatlari katta.
Ilias Iliadis 1986-yil 10-noyabrda Gruziyada tavallud topgan. Sportchilik faoliyatini Gretsiya jamoasi bilan bogʻlagan Iliadis Afina-2004 Olimpiya oʻyinlarida 17 yoshida chempionga aylandi. London-2012 Olimpiadasida esa bronza medalini qoʻlga kiritdi. Shuningdek, uning hisobida jahon chempionatlarining 3 ta oltin, 2 ta kumush va 1 ta bronza medallari mavjud. Iliadis 2 yildan beri Oʻzbekiston terma jamoasida murabbiylik qilmoqda va uning qoʻl ostida polvonlarimiz yangi marralarni zabt etishmoqda.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi bugun tavallud kunini nishonlayotgan barcha vakillarimizni tabriklab, ularga uzoq umr va sihat salomatlik tilab qoladi.

10 November 2021 4875
Rustam Yambulatov was born on November 10, 1950. Master of Sports of international class in bench shooting, silver medalist of the XXII Olympic Games (1980), winner of the European Cup. The winner of the World Championship in team competitions in 1981, where he participated as an Olympic medalist. Two-time silver medalist of the World Championships (1979, 1985) in the team competition. Two-time European champion (1979, 1981), three-time European Cup winner (1981). He has repeatedly been among the winners of continental competitions. He was awarded A Certificate of Honor by the Presidium of the Supreme Council of Uzbekistan.
Shukhrat Mamadaliyev has been the Secretary General of the Wrestling Association of Uzbekistan since 2016. Shukhrat Farhadovich also has great merits in the success of our national team. In 2019, at the World Championships in Kazakhstan, we took second place in the team competition in Greco-Roman wrestling.
Ilias Iliadis was born on November 10, 1986 in Georgia. Having linked his sports career with the Greek national team, Iliadis became the champion of the 2004 Olympic Games in Athens at the age of 17. And at the 2012 Olympics in London, he won a bronze medal. He also has 3 gold, 2 silver and 1 bronze medals at the World Championships. Iliadis has been coaching the national team of Uzbekistan for 2 years, and under his leadership our judoists are reaching new heights.
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates all our birthday people celebrating their birthday today and wishes them long life and good health.