Rustam Yambulatov, Shuhrat Mamadaliyev va Ilias Iliadisni tabriklaymiz!
Rustam Yambulatov 1950-yil 10-noyabrda tavallud topgan. Stenddan otish boʻyicha xalqaro toifadagi sport ustasi, XXII Olimpiya oʻyinlarining kumush medal sohibi (1980), Yevropa kubogi gʻolibi. 1981-yilgi jahon chempionatiga Olimpiada sovrindori sifatida qatnashgan sportchimiz jamoaviy bellashuvlarda gʻolib (1981) boʻldi. Umumjamoa hisobida jahon chempionatining ikki karra kumush medalini (1979, 1985) qoʻlga kiritdi. Ikki karra Yevropa chempioni (1979, 1981), uch karra Yevropa kubogi sohibi (1981) boʻldi. Bir necha bor qitʼa musobaqasida sovrindorlar safidan ham joy olgan. Oʻzbekiston Oliy Kengashi Prezidiumi Faxriy yorligʻi bilan taqdirlangan.
Shuhrat Mamadaliyev 2016-yildan beri Oʻzbekiston sport kurashlari assotsiatsiyasi bosh kotibi sifatida faoliyat olib bormoqda. Terma jamoamiz erishayotgan muvaffaqiyatlarda Shuhrat Farhadovichning ham hissasi bor. Jumladan, 2019-yil Qozogʻistonda oʻtgan jahon chempionatida yunon-rum kurashi boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi umumjamoa hisobida ikkinchi oʻrinni qoʻlga kiritganida ushbu mutaxassisning xizmatlari katta.
Ilias Iliadis 1986-yil 10-noyabrda Gruziyada tavallud topgan. Sportchilik faoliyatini Gretsiya jamoasi bilan bogʻlagan Iliadis Afina-2004 Olimpiya oʻyinlarida 17 yoshida chempionga aylandi. London-2012 Olimpiadasida esa bronza medalini qoʻlga kiritdi. Shuningdek, uning hisobida jahon chempionatlarining 3 ta oltin, 2 ta kumush va 1 ta bronza medallari mavjud. Iliadis 2 yildan beri Oʻzbekiston terma jamoasida murabbiylik qilmoqda va uning qoʻl ostida polvonlarimiz yangi marralarni zabt etishmoqda.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi bugun tavallud kunini nishonlayotgan barcha vakillarimizni tabriklab, ularga uzoq umr va sihat salomatlik tilab qoladi.

Поздравляем Рустама Ямбулатова, Шухрата Мамадалиева и Илиаса Илиадиса!
Рустам Ямбулатов родился 10 ноября 1950 года. Мастер спорта международного класса по стендовой стрельбе, серебряный призёр XXII Олимпийских игр (1980), обладатель Кубка Европы. Победитель чемпионата мира в командных соревнованиях 1981 года, где участвовал в качестве Олимпийского призёра. Двукратный серебряный призёр чемпионатов мира (1979, 1985) в командном зачёте. Двукратный чемпион Европы (1979, 1981), трёхкратный обладатель Кубка Европы (1981). Неоднократно попадал в число призёров континентальных соревнований. Награждён Почетной Грамотой Президиума Верховного Совета Узбекистана.
Шухрат Мамадалиев является генеральным секретарем Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана с 2016 года. Шухрат Фархадович также имеет большие заслуги в успехах нашей сборной. В 2019 году на чемпионате мира в Казахстане мы заняли второе место в общекомандном зачете по греко-римской борьбе.
Илиас Илиадис родился 10 ноября 1986 года в Грузии. Связав свою спортивную карьеру со сборной Греции, Илиадис стал чемпионом Олимпийских игр 2004 года в Афинах в возрасте 17 лет. А на Олимпиаде-2012 в Лондоне он завоевал бронзовую медаль. Также на его счету 3 золотые, 2 серебряные и 1 бронзовая медали чемпионатов мира. Илиадис уже 2 года тренирует сборную Узбекистана, и под его руководством наши дзюдоисты достигают новых высот.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет всех наших именинников, отмечающих сегодня свой день рождения, и желает им долгих лет жизни и крепкого здоровья.