Birinchi turda imkoniyat boy berildi
Xabar berganimizdek, gandbol bo‘yicha O‘zbekiston ayollar terma jamoasi Ispaniyada o‘tkazilayotgan jahon chempionatida ishtirok etmoqda. Kecha vakillarimiz birinchi tur doirasida Shvetsiyaga qarshi bahs o‘tkazishdi.
Uchrashuvda shvedlar har tomonlama ustunlik qilishdi. Yakunda bahs 46:15 hisobida skandinavlarning g‘alabasi bilan tugadi. Bellashuvda vakillarimizdan M.Xudoyqulova hamda S.Razakbergenova 3 martadan raqib darvozasini ishg‘ol qilishdi. Eslatib o‘tamiz, Shvetsiya terma jamoasi Tokio-2020 Olimpiadasining yarim finalchisi hisoblanadi.

4 December 2021 4632
As reported, the women's national handball team of Uzbekistan is taking part in the World Championship in Spain. Yesterday our representatives held a dispute against Sweden in the first round.
At the meeting, the Swedes dominated in every way. As a result, the dispute ended with the victory of the Scandinavians with a score of 46:15. Our lawyers M. Bellashovgodkulova and S.Razakbergenova occupied the opponent's goal from 3 times. Recall that the Swedish national team is considered a semi-finalist of the Tokyo 2020 Olympics.
In the other group match, the Netherlands dominated Puerto Rico with a score of 55:15. It is worth noting that the Netherlands will be the next opponent of our girls. The upcoming bet against the reigning world champions will take place tomorrow.