Turkiyaning Antalya shahrida Xalqaro gimnastika federatsiyasining (FIG) 83-Kongressi o‘tkazildi. Unda tashkilot rahbariyati, turli boshqaruv qismi, texnik qo‘mita va boshqa bir qator o‘rinlarga saylovlar o‘tkazildi. Tadbirning asosiy qismida FIG tarkibiga kiruvchi milliy federatsiyalar mutasaddilari tashkilotga yangi rahbar, 3 nafar o‘rinbosar va 7 nafar vakildan iborat ijroiya qo‘mitasi vakillarini ham saylab olishdi.
Xalqaro federatsiyaning yuqori lavozimlariga vakillar tanlashda nomzodlarning ish tajribasi va jahonda gimnastika rivojlantirishga qo‘shgan hissasi inobatga olindi. Unda O‘zbekiston gimnastika federatsiyasining (O‘GF) ushbu yo‘nalishdagi xizmatlari yuqori baholanib, Osiyo gimnastika ittifoqi vitse-prezidenti, O‘GF raisining birinchi o‘rinbosari Ruslan Mustayev xalqaro federatsiya konsulligi tarkibiga saylandi. Shu tariqa, Ruslan Mustayevga O‘zbekiston Gimnastika federatsiyasi va butun Osiyo gimnastika ittifoqi manfaatlarini FIG va jahon arenasida himoya qilishiga katta ishonch bildirildi.
Qayd etish joiz, Xalqaro tashkilotning amaldagi rahbari Morinari Vatanabe saylovda g‘alaba qozonib, yangi muddatda ham FIG prezidenti sifatida ishlaydigan bo‘ldi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Ruslan Mustayevni yangi lavozim bilan muborakbod etib, mamlakatimiz imijini xalqaro maydonda yuksaltirish, qolaversa, ushbu sport rivojini kuchaytirishda olib borayotgan ishlariga omad tilab qoladi.

8 November 2021 4873
The 83rd Congress of the International Gymnastics Federation (FIG) was held in the Turkish city of Antalya. It held elections to the leadership of the organization, various governing bodies, the technical committee and a number of other places. During the main part of the event, representatives of the national federations belonging to FIG also elected a new head of the organization, 3 deputies and 7 members of the executive committee.
When selecting representatives for high positions in the International Federation, the candidates' work experience and their contribution to the development of world gymnastics were taken into account. The merits of the Gymnastics Federation of Uzbekistan (UGF) in this direction were highly appreciated, Vice-President of the Asian Gymnastics Union, First Deputy Chairman of UGF Ruslan Mustayev was elected to the consulate of the International Federation. Thus, Ruslan Mustayev was expressed great confidence that he would represent the interests of the Gymnastics Federation of Uzbekistan and the entire Asian Gymnastics Union in the international arena.
It is worth noting that the current head of the International Organization, Morinari Watanabe, won the elections and became president of FIG for a new term.
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates Ruslan Mustayev on his election to a new position and wishes him success in improving the image of our country in the international arena, as well as in strengthening the development of this sport.