Turkiyaning Antalya shahrida Xalqaro gimnastika federatsiyasining (FIG) 83-Kongressi o‘tkazildi. Unda tashkilot rahbariyati, turli boshqaruv qismi, texnik qo‘mita va boshqa bir qator o‘rinlarga saylovlar o‘tkazildi. Tadbirning asosiy qismida FIG tarkibiga kiruvchi milliy federatsiyalar mutasaddilari tashkilotga yangi rahbar, 3 nafar o‘rinbosar va 7 nafar vakildan iborat ijroiya qo‘mitasi vakillarini ham saylab olishdi.
Xalqaro federatsiyaning yuqori lavozimlariga vakillar tanlashda nomzodlarning ish tajribasi va jahonda gimnastika rivojlantirishga qo‘shgan hissasi inobatga olindi. Unda O‘zbekiston gimnastika federatsiyasining (O‘GF) ushbu yo‘nalishdagi xizmatlari yuqori baholanib, Osiyo gimnastika ittifoqi vitse-prezidenti, O‘GF raisining birinchi o‘rinbosari Ruslan Mustayev xalqaro federatsiya konsulligi tarkibiga saylandi. Shu tariqa, Ruslan Mustayevga O‘zbekiston Gimnastika federatsiyasi va butun Osiyo gimnastika ittifoqi manfaatlarini FIG va jahon arenasida himoya qilishiga katta ishonch bildirildi.
Qayd etish joiz, Xalqaro tashkilotning amaldagi rahbari Morinari Vatanabe saylovda g‘alaba qozonib, yangi muddatda ham FIG prezidenti sifatida ishlaydigan bo‘ldi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Ruslan Mustayevni yangi lavozim bilan muborakbod etib, mamlakatimiz imijini xalqaro maydonda yuksaltirish, qolaversa, ushbu sport rivojini kuchaytirishda olib borayotgan ishlariga omad tilab qoladi.

Руслан Мустаев избран консулом Международной федерации гимнастики
В турецком городе Анталья состоялся 83-й конгресс Международной федерации гимнастики (FIG). На нем были проведены выборы в руководство организации, различные руководящие органы, технический комитет и ряд других мест. В ходе основной части мероприятия представители национальных федераций, входящих в FIG, также избрали нового руководителя организации, 3-х заместителей и 7-ми членов исполнительного комитета.
При отборе представителей на высокие посты в Международной федерации учитывался опыт работы кандидатов и их вклад в развитие мировой гимнастики. На нем были высоко оценены заслуги Федерации гимнастики Узбекистана (UGF) в этом направлении, вице-президент Азиатского гимнастического союза, первый заместитель председателя UGF Руслан Мустаев был избран в состав консульства Международной федерации. Таким образом, Руслану Мустаеву была выражена большая уверенность в том, что он будет представлять интересы федерации гимнастики Узбекистана и всего Азиатского гимнастического союза на международной арене.
Стоит отметить, что действующий глава Международной организации Моринари Ватанабе победил на выборах и стал президентом FIG на новом сроке.
Национальный олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Руслана Мустаева с избранием на новую должность и желает успехов в работе по повышению имиджа нашей страны на международной арене, а также в усилении развития этого вида спорта.