Mintaqaviy forum mavzulari qiziqarli munozaralar bilan o‘tdi
Xabar berganimizdek, poytaxtimizda MDH, Boltiqbo‘yi va Gruziya MOQ rahbariyati ishtirokida mintaqaviy forum bo‘lib o‘tdi. Tadbirning ikkinchi yarmida ishtirokchilarning ma’ruza va taqdimotlari bo‘yicha qiziqarli munozaralar o‘tkazildi.
Ular orasida Qirg‘iziston MOQning birinchi vitse-prezidenti Kanat Amankulovning “Ko‘chmanchilar o‘yinlari”, “Osiyo bolalari” o‘yinlari xalqaro qo‘mitasi vitse-prezidenti Marat Bariyevning mazkur tashkilot faoliyati, Rossiya MOQ Bosh kotibi Vladimir Sengleyevning “Rossiya Federatsiyasi sport jamoat birlashmalari faoliyatida pandemiya (COVID-19)ning salbiy oqibatlarini kamaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”, Litva MOQ prezidenti Dayna Gudzinevichutening “Yevropa Olimpiya qo‘mitasi faoliyatiga MOQlarini jalb qilishning yangi yondashuvlari” kabi mavzulardagi chiqishlar ko‘pchilikning diqqat-markazida bo‘ldi.
Forum davomida Rossiya, Ukraina, Latviya, Ozarbayjon, Belarus, Qozog‘iston MOQ vakillari ham mintaqamizda sportini hamjihatlikda rivojlantirish va boshqa mavzularda qiziqarli taqdimotlarini namoyish qilishdi.
Yakunda Forum koordinatori kun davomida qilingan ma’ruza va taqdimotlar bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirib, ishtirokchilarni bu bo‘yicha keng munozaraga chorladi. Qatnashchilar mavzular bo‘yicha turli fikrlar bildirdilar va hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish borasida fikr almashishdi.

На повестке дня регионального форума проводились интересные дискуссии
Как мы уже сообщали, в столице нашей страны состоялся региональный форум руководства НОК стран СНГ, Балтии и Грузии. Во второй половине мероприятия были проведены интересные дискуссии по докладам и презентациям участников.
Среди них выступления первого вице-президента НОК Кыргызстана Каната Аманкулова на тему “Игры кочевников”, вице-президента Международного комитета Игр “Дети Азии” Марата Бариева по деятельности организации, генерального секретаря НОК России Владимира Сенглеева на тему “О мерах по снижению негативных последствий пандемии (COVID-19)в деятельности общественных объединений в спорте Российской Федерации”, президента НОК Литвы Дайны Гудзиневичуте на тему «О новых подходах вовлечения НОКов в деятельность ЕОК».
В ходе форума также выступили представители НОК России, Украины, Латвии, Азербайджана, Беларуси, Казахстана с интересными презентациями о развитии спорта в нашем регионе и на другие темы.
В заключение координатор форума высказал свое мнение по поводу докладов и презентаций, сделанных в течение дня, и призвал участников к широкому обсуждению этого вопроса. Участники обменялись мнениями о том, как вывести сотрудничество на новый уровень.