Toshkentda MDH, Boltiqbo‘yi va Gruziya MOQ rahbarlari ishtirokidagi mintaqaviy forum o‘z ishini boshladi
Poytaxtimizdagi “Hilton Tashkent City” mehmonxonasida MDH, Boltiqbo‘yi va Gruziya MOQ rahbarlari ishtirokidagi mintaqaviy forum o‘z ishini boshladi.
Tadbirda mamlakatimiz nomidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Abdujabbor Abduvohidov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti Otabek Umarov, Rustam Shoabdurahmonov boshchiligidagi O‘zbekiston MOQ rahbariyati, shuningdek, federatsiya va assotsiatsiyalarimiz mutasaddilari ishtirok etishdi.
Forumni Aziz Abduhakimov ochib berdi va mehmonlarga mamlakatimizda olib borilayotgan keng qamrovli islohotlar, Prezidentimizning sog‘lom turmush tarzi targ‘iboti, jismoniy tarbiya va sportga qaratayotgan e’tibori xususida batafsil ma’lumot berdi. Shundan so‘ng Forum koordinatori, Rossiya Olimpiya qo‘mitasi Bosh kotibi o‘rinbosari, xalqaro aloqalar boshqarmasi boshlig‘i Yuriy Yurev so‘z oldi. Yuriy Nikolayevich Forumda ishtirokchilarni birma-bir tanishtirib, bu yilgi yig‘ilishni o‘tkazishdan maqsad, o‘zaro aloqalarni yanada mustahkamlash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar, rejalar xususida gapirib o‘tdi.
Tadbirning ochilish qismida Otabek Umarov ham o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi:
Bugungi kunda Sobiq Ittifoq hududidagi barcha mamlakatlarni birlashtiruvchi platformalar unchalik ko‘p emas. Ular orasida o‘zaro tushunish va hamkorlik muhiti hukm surayotganlari undanda kamroq. Quvonarlisi, MOQ rahbarlari forumi aynan shunday hamkorlik formatlariga taalluqlidir. Bugun 2020 yildagi majburiy tanaffusdan so‘ng biz Toshkentda uchrashganimizdan cheksiz xursandman. Muloqot samimiy va munozaralar samarali bo‘lishiga chin dildan umid qilaman. Chunki undagi umumiy maqsad ko‘z o‘ngimizda o‘zgarayotgan dunyoda olimpizm tamoyillari va g‘oyalarini ilgari surishga undaydi”.
Shuningdek, Forum davomida O‘zbekiston MOQ rahbari Rustam Shoabdurahmonov o‘z dasturi bilan ma’ruza qildi. Unda mamlakatimizning sport sohasida erishayotgan yutuqlari, davlatimiz tomonidan sohani qo‘llab-quvvatlash uchun qaratilayotgan e’tibor, atletlarimizning xalqaro maydonda erishayotgan yutuqlari, “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo o‘yinlarini o‘tkazish uchun tashlangan dastlabki qadam va boshqa bir bir qator masalalar xususida to‘xtalib, quyidagi takliflarni ilgari surdi:
Birgalikda Xalqaro toifadagi hakamlar va referilarni tayyorlashni yo‘lga qo‘yish;
– Zamonaviy sport va ta’lim metodikalari, innovatsion texnologiyalarni jalb qilgan holda murabbiylar, menejerlar, sport tahlilchilari va boshqa mutaxassislarni birgalikda tayyorlash;
– Terma jamoalar uchun qo‘shma xalqaro o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini tashkil etish, keyin esa turli turnir va musobaqalarni o‘tkazish;
– Sport tibbiyotini rivojlantirish, xususan, sport shifokorlarining malakasini oshirish bo‘yicha tajriba almashish;
– Sport farmakologiyasini rivojlantirish, sportchilar uchun taqiqlanmagan dori vositalarini tayyorlash va ishlab chiqarish yo‘nalishidagi hamkorlikni faol rivojlantirish.
Bu taklif forum qatnashchilari tomonidan ma’qullandi va kelgusida o‘zaro malakali kadrlarning o‘zaro tajriba almashishlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha dastur ishlab chiqilish haqida kelishib olindi.
Ta’kidlash joiz, Forum mehmonlari Toshkent mazkur tadbirga ilk bor mezbonlik qilayotgan bo‘lsa ham, uning yuqori saviyada tashkil etilayotganini alohida ta’kidlab o‘tishdi.
Forum davom etmoqda. Oldinda boshqa ishtirokchi davlat vakillari ham o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etishadi. Bu haqida batafsil kelgusi xabarlarda tanishtirib o‘tamiz.

В Ташкенте начал работу региональный форум глав НОК стран СНГ, Балтии и Грузии
В столичном отеле «Hilton Tashkent City» начал свою работу региональный форум лидеров НОК стран СНГ, Балтии и Грузии.
От имени нашей страны в мероприятии приняли участие советник Президента Республики Узбекистан Абдужаббар Абдувохидов, заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов, вице-президент Олимпийского Совета Азии Отабек Умаров, руководство НОК Узбекистана во главе с Рустамом Шоабдурахмоновым, а также ответственные лица Федераций и Ассоциаций.
Азиз Абдухакимов открыл форум и подробно проинформировал гостей о проводимых в нашей стране широкомасштабных реформах, пропаганде здорового образа жизни среди населения, уделяемом Президентом нашего государства внимании к физической культуре и спорту. После этого выступил координатор Форума, заместитель генерального секретаря Олимпийского комитета России, начальник управления международных связей Юрий Юрьев. Юрий Николаевич, представляя участников форума, рассказал о целях проведения встречи в этом году, о проводимой работе по дальнейшему укреплению взаимных связей, а также о предстоящих планах.
Комментируя событие, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров отметил:
«Не так много существует на сегодняшний день площадок, объединяющих все страны постсоветского пространства. Ещё меньше среди них таких, на которых царит атмосфера подлинного взаимопонимания и партнёрства. К счастью, форум глав НОК относится именно к таким форматам сотрудничества, и я бесконечно рад, что сегодня, после вынужденного перерыва в 2020 году, мы встретились именно в Ташкенте. От всей души надеюсь, что диалог будет искренним, а дискуссии – плодотворными, ведь в конечном счете всё подчинено общей цели – продвижению принципов и идеалов олимпизма в меняющемся у нас на глазах мире».
С докладом со своей программой выступил глава НОК Узбекистана Рустама Шоабдурахмонов. В нём были затронуты достижения нашей страны в области спорта, внимание, уделяемое государством для поддержки отрасли, достижения отечественных атлетов на международной спортивной арене, первый шаг, предпринятый для проведения юношеских Азиатских игр “Ташкент-2025” и ряд других вопросов, были выдвинуты следующие предложения:
-Организация совместной подготовки судей и рефери международной категории;
— Совместная подготовка тренеров, менеджеров, спортивных аналитиков и других специалистов с привлечением современных спортивных и образовательных методик, инновационных технологий;
— Организация совместных международных тренировочных сборов для сборных команд, а затем проведение различных турниров и соревнований;
— Обмен опытом по развитию спортивной медицины, в частности по повышению квалификации спортивных врачей;
— Развитие спортивной фармакологии, активное развитие сотрудничества в области разработки и производства не запрещенных препаратов для спортсменов.
Данное предложение было одобрено участниками форума и достигнута договоренность о разработке программы по налаживанию в дальнейшем обмена опытом между квалифицированными кадрами.
Гости форума, несмотря на то, что Ташкент впервые принимает данное мероприятие, отметили высокий уровень его организации.
Форум продолжается. Впереди с докладами выступят и представители других государств-участников. Мы подробно расскажем об этом в следующих постах.