28 Oktyabr 2021 5115
Ma’lum qilganimizdek, bugungi Butunjahon dzyudo kuni munosabati bilan bir qator tadbirlar o‘tkazildi. Ularning asosiysi O‘zbekiston dzyudo federatsiyasida bo‘ldi.
Tadbirda O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov, «O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sport ustozi» faxriy unvoni sohibi Vladimir Pyatayev, terma jamoa bosh murabbiyi Ilias Iliadis va boshqalar so‘zga chiqib, dzyudochilarni bayram bilan qutlashdi.
«Bugun butun dunyoda bo‘lgani kabi yurtimizda ham «Xalqaro dzyudo kuni» keng nishonlanmoqda. Biz ham ushbu tadbirga o‘z hissamizni qo‘shayotganimizdan baxtiyormiz. Fursatdan foydalanib, o‘zbek dzyudosi oilasini ushbu kun bilan muborakbod etaman. Nasib qilsa, yaqin kelajakda siz jajji dzyudochilar xalqaro musobaqalarda akalaringiz singari Vatanimiz sharafini munosib tarzda himoya qilib, o‘zbek dzyudosining shonli an’analarini davom ettirasizlar. O‘z navbatida, sportchilarimizning mana shunday zamonaviy sport zallarida shug‘ullanishlari uchun sharoit yaratib berayotgan muhtaram Prezidentimizga ham rahmat aytaman», – dedi MOQ Bosh kotibi O.Kasimov.
Shundan so‘ng Kamol Muradov va O‘lmas Gulliyev murabbiyligidagi yosh dzyudochilarimiz tatamida o‘z chiqishlari bilan mahorat va iqtidorlarini namoyish etishdi. Faxriylar nomidan so‘zga chiqqan Vladimir Pyatayev yosh dzyudochilar akalarining izidan borib, ularga munosib voris bo‘lishga chaqirdi.
Shundan so‘ng faxriy mehmonlar hamda yosh dzyudochilarga esdalik sovg‘alari topshirildi. Marosim so‘nggida an’anaga muvofiq bayram torti kesilib, mehmonlarga tortiq etildi. Barcha qatnashchilar esdalik uchun suratga tushishdi.
Ayni paytda Navoiy viloyatida bo‘lib turgan MOQ raisi o‘rinbosari, O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov va viloyat hokimi Qobil Tursunov boshchiligidagi vakillar ham ushbu bayramni o‘zgacha qarshi olishdi.
Mutasaddilar navoiylik yosh dzyudochilar bilan o‘tgan tadbirda davlatimiz tomonidan sportga qaratilayotgan e’tibor, buning natijasida kashf etilayotgan taniqli sportchilarimiz haqida aytib, yoshlarimizga katta motivatsiya berishdi. So‘z o‘rnida ular yosh polvonlarni bayram bilan qutlab, kelgusi faoliyatida omad tilab qolishdi.

28 October 2021 5151
As we have already reported, a number of events were held in connection with today's World Judo Day. The main one was the Judo Federation of Uzbekistan.
The event was attended by Secretary General of the National Olympic Committee of Uzbekistan Oybek Kasimov, Chairman of the Council of Veterans of Sports of Uzbekistan Bahodir Mahsitov, holder of the honorary title "Honored Master of Sports of the Republic of Uzbekistan" Vladimir Pyataev, head coach of the national team Ilias Iliadis and others.
"Today, as well as all over the world, the "International Judo Day" is widely celebrated in our country. We are also happy to contribute to this event. Taking this opportunity, I congratulate the family of the Uzbek judoka on this day. In the near future, you, like your fellow judoists, will worthily defend the honor of our Motherland at international competitions and continue the glorious traditions of Uzbek judo. In turn, I would like to thank our esteemed President for creating conditions for our athletes to practice in such modern gyms," said the Secretary General of the NOC O.Kasimov.
After that, young judoists under the leadership of Kamol Muradov and Ulmas Guliyev showed their skills and talent on the tatami. Speaking on behalf of veterans, Vladimir Pyataev urged young judoists to follow in the footsteps of their brothers and become a worthy successor for them.
After that, the honored guests and young judoists were awarded with memorable gifts. At the end of the ceremony, according to tradition, the birthday cake was cut and presented to the guests. All participants were photographed for memory.
The representatives present in Navoi region, headed by the deputy chairman of the NOC, Chairman of the Judo Federation of Uzbekistan Azizjon Kamilov and the governor of the region Kabil Tursunov also met this holiday in a special way.
At the event held with the young judoists of Navoi, the responsible persons told about the attention paid to sports by our state, about the outstanding athletes who open up as a result of this, and gave great motivation to our youth. On the spot, they congratulated the young wrestlers on the holiday and wished them good luck in their future activities.