28 Oktyabr 2021 5115
Ma’lum qilganimizdek, bugungi Butunjahon dzyudo kuni munosabati bilan bir qator tadbirlar o‘tkazildi. Ularning asosiysi O‘zbekiston dzyudo federatsiyasida bo‘ldi.
Tadbirda O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov, «O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sport ustozi» faxriy unvoni sohibi Vladimir Pyatayev, terma jamoa bosh murabbiyi Ilias Iliadis va boshqalar so‘zga chiqib, dzyudochilarni bayram bilan qutlashdi.
«Bugun butun dunyoda bo‘lgani kabi yurtimizda ham «Xalqaro dzyudo kuni» keng nishonlanmoqda. Biz ham ushbu tadbirga o‘z hissamizni qo‘shayotganimizdan baxtiyormiz. Fursatdan foydalanib, o‘zbek dzyudosi oilasini ushbu kun bilan muborakbod etaman. Nasib qilsa, yaqin kelajakda siz jajji dzyudochilar xalqaro musobaqalarda akalaringiz singari Vatanimiz sharafini munosib tarzda himoya qilib, o‘zbek dzyudosining shonli an’analarini davom ettirasizlar. O‘z navbatida, sportchilarimizning mana shunday zamonaviy sport zallarida shug‘ullanishlari uchun sharoit yaratib berayotgan muhtaram Prezidentimizga ham rahmat aytaman», – dedi MOQ Bosh kotibi O.Kasimov.
Shundan so‘ng Kamol Muradov va O‘lmas Gulliyev murabbiyligidagi yosh dzyudochilarimiz tatamida o‘z chiqishlari bilan mahorat va iqtidorlarini namoyish etishdi. Faxriylar nomidan so‘zga chiqqan Vladimir Pyatayev yosh dzyudochilar akalarining izidan borib, ularga munosib voris bo‘lishga chaqirdi.
Shundan so‘ng faxriy mehmonlar hamda yosh dzyudochilarga esdalik sovg‘alari topshirildi. Marosim so‘nggida an’anaga muvofiq bayram torti kesilib, mehmonlarga tortiq etildi. Barcha qatnashchilar esdalik uchun suratga tushishdi.
Ayni paytda Navoiy viloyatida bo‘lib turgan MOQ raisi o‘rinbosari, O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov va viloyat hokimi Qobil Tursunov boshchiligidagi vakillar ham ushbu bayramni o‘zgacha qarshi olishdi.
Mutasaddilar navoiylik yosh dzyudochilar bilan o‘tgan tadbirda davlatimiz tomonidan sportga qaratilayotgan e’tibor, buning natijasida kashf etilayotgan taniqli sportchilarimiz haqida aytib, yoshlarimizga katta motivatsiya berishdi. So‘z o‘rnida ular yosh polvonlarni bayram bilan qutlab, kelgusi faoliyatida omad tilab qolishdi.

28 Октября 2021 5202
Как мы уже сообщали, в связи с сегодняшним Всемирным днем дзюдо был проведен ряд мероприятий. Главным из них стала Федерация дзюдо Узбекистана.
На мероприятии выступили Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов, председатель совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, обладатель почетного звания «Заслуженный мастер спорта Республики Узбекистан» Владимир Пятаев, главный тренер сборной команды Илиас Илиадис и другие.
«Сегодня, как и во всем мире, в нашей стране широко отмечается» Международный день дзюдо". Мы также рады внести свой вклад в это событие. Пользуясь случаем, поздравляю семью узбекского дзюдоиста с этим днем. В ближайшем будущем вы, как и ваши братья-дзюдоисты, достойно будете защищать честь нашей Родины на международных соревнованиях и продолжите славные традиции узбекского дзюдо. В свою очередь, хочу поблагодарить нашего уважаемого Президента За создание условий для занятий наших спортсменов в таких современных спортивных залах», – сказал генеральный секретарь НОК О.Касимов.
После этого молодые дзюдоисты под руководством Камола Мурадова и Улмаса Гулиева показали свое мастерство и талант на татами. Выступая от имени ветеранов, Владимир Пятаев призвал юных дзюдоистов идти по стопам своих братьев и стать для них достойным преемником.
После этого почетные гости и юные дзюдоисты были награждены памятными подарками. В конце церемонии по традиции праздничный торт разрезали и преподнесли гостям. Все участники сфотографировались на память.
Присутствующие в Навоийской области представители во главе с заместителем председателя НОК, председателем федерации дзюдо Узбекистана Азизжоном Камиловым и хокимом области Кабилем Турсуновым также по-особенному встретили этот праздник.
На мероприятии, прошедшем с молодыми дзюдоистами Навои, ответственные лица рассказали о внимании, уделяемом спорту со стороны нашего государства, о выдающихся спортсменах, открывающихся в результате этого, и дали большую мотивацию нашей молодежи. На месте они поздравили юных борцов с праздником и пожелали удачи в дальнейшей деятельности.