22 Oktyabr 2021 4423
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov ishtirokida O‘zbekiston suzish va regbi federatsiyalarining Tokio-2020 siklidagi faoliyati yuzasidan hisoboti, shuningdek, 2022-yil Xanchjou shahrida (Xitoy) bo‘lib o‘tadigan XIX yozgi Osiyo o‘yinlari va 2024-yil Parij shahrida (Fransiya) bo‘lib o‘tadigan XXXIII yozgi Olimpiya o‘yinlari uchun tayyorgarlik rejalari va taqdimotlari muhokama qilindi.
Yig‘ilishda Rustam Shoabdurahmonov boshchiligidagi MOQ rahbariyati ham ishtirok etdi. Unda dastlab, suzish federatsiyasining hisoboti tinglandi. Hisobotga ko‘ra, Tokio-2020 sikli davomida cuzish federatsiyasiga 25 mlrd. so‘mdan ko‘proq mablag‘lar ajratilgani va bu davrda 66 ta mahalliy va 26 ta xorijiy o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlari tashkil etilgani ma’lum qilindi.
Yig‘ilish davomida suzish sport turining 4 ta (suzish, suvga sakrash, sinxron suzish va suv polosi) yo‘nalishi bo‘yicha o‘zbekistonlik sportchilarning Tokio-2020 o‘yinlariga faqatgina suzish yo‘nalishi bo‘yicha 2 ta litsenziya qo‘lga kiritilgani va Olimpiya o‘yinlari davomida medal qo‘lga kiritilmagani tanqid qilindi.
Yakunda oldindagi 3 yillikda amalga oshirilishi zarur bo‘lgan rejalar muhokama qilindi. Suzishning har bir yo‘nalishida xorijdan tajribali murabbiy va maslahatchilar taklif etish va bu sport turini respublikamizning chekka hududlarida ham rivojlantirish bo‘yicha manzilli chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Shundan so‘ng, O‘zbekiston regbi federatsiyasi tomonidan amalga oshirilgan ishlar va federatsiyaning 2024-yilga qadar 3 yillik ish rejasi bo‘yicha taqdimotining muhokamаsi bo‘lib o‘tdi.
Bunda asosiy e’tibor Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga munosib tayyorgarlik ko‘rish, shu davrga qadar yo‘l qo‘yilgan kamchiliklardan xulosa chiqargan holda kelgusi faoliyat bo‘yicha aniq rejalar ishlab chiqish taklifi berildi.
Yig‘ilish yakunida O‘zbekiston terma jamoalari sportchilarini kelgusidagi nufuzli xalqaro musobaqalar, jumladan, Xanchjou va Parij o‘yinlariga puxta tayyorlash hamda ularda munosib ishtirok etishlarini ta’minlash yo‘nalishida Turizm va sport vazirligi, Milliy Olimpiya qo‘mitasi, sport federatsiya va assotsiatsiyalar, boshqa mutasaddi vazirlik va tashkilotlar oldidagi muhim vazifalar belgilab olindi.
Shuningdek, mutasaddilar oldiga Parij-2024 o‘yinlarida litsenzion va reyting musobaqalarda muvaffaqiyatli qatnashib, yo‘llanma va medallar sonini Tokio-2020 o‘yinlariga nisbatan yanada ko‘paytirish vazifalari qo‘yildi.

22 October 2021 4176
With the participation of Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Tourism and Sports Aziz Abdukhakimov, the activities of swimming and rugby federations for the Tokyo 2020 cycle were discussed, as well as preparation plans for the Hangzhou 2022 Asian Summer Games and the Paris 2024 Summer Olympic Games.
The meeting was also attended by the leadership of the NOC headed by Rustam Shaabdurakhmanov. First, the report of the Swimming Federation was heard. According to the report, during the Tokyo 2020 cycle, the swimming Federation received more than 25 billion rubles. soums. It is reported that 66 local and 26 foreign training camps were organized during this period.
During the meeting, it was criticized that Uzbek athletes in 4 swimming disciplines (swimming, diving, synchronized swimming and water polo) won only 2 licenses at Tokyo 2020. Moreover, they failed to win any medals at the Olympics.
At the end, the federation's plans for the next 3 years were discussed. Instructions were given to invite experienced coaches and consultants from abroad in each direction of swimming and to develop a specific action plan for the development of this sport in remote regions of the country.
After that, there was a discussion of the work done by the Rugby Federation of Uzbekistan, and a presentation of the three-year work plan of the federation until 2024.
According to the plan, the main focus will be on preparations for the 2024 Olympic Games in Paris, the development of concrete actions for the future, conclusions from the mistakes made.
At the end of the meeting, the Ministry of Tourism and Sports, the National Olympic Committee, sports federations and associations, other relevant ministries and organizations were tasked with thorough preparation of athletes for the upcoming prestigious international competitions, including the Hangzhou 2022 Asian Games and the Paris 2024 Olympics.
In addition, officials were tasked with successfully participating in licensing and rating competitions at the 2024 Games in Paris and increasing the number of licenses and medals compared to Tokyo 2020.