22 Oktyabr 2021 4423
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov ishtirokida O‘zbekiston suzish va regbi federatsiyalarining Tokio-2020 siklidagi faoliyati yuzasidan hisoboti, shuningdek, 2022-yil Xanchjou shahrida (Xitoy) bo‘lib o‘tadigan XIX yozgi Osiyo o‘yinlari va 2024-yil Parij shahrida (Fransiya) bo‘lib o‘tadigan XXXIII yozgi Olimpiya o‘yinlari uchun tayyorgarlik rejalari va taqdimotlari muhokama qilindi.
Yig‘ilishda Rustam Shoabdurahmonov boshchiligidagi MOQ rahbariyati ham ishtirok etdi. Unda dastlab, suzish federatsiyasining hisoboti tinglandi. Hisobotga ko‘ra, Tokio-2020 sikli davomida cuzish federatsiyasiga 25 mlrd. so‘mdan ko‘proq mablag‘lar ajratilgani va bu davrda 66 ta mahalliy va 26 ta xorijiy o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlari tashkil etilgani ma’lum qilindi.
Yig‘ilish davomida suzish sport turining 4 ta (suzish, suvga sakrash, sinxron suzish va suv polosi) yo‘nalishi bo‘yicha o‘zbekistonlik sportchilarning Tokio-2020 o‘yinlariga faqatgina suzish yo‘nalishi bo‘yicha 2 ta litsenziya qo‘lga kiritilgani va Olimpiya o‘yinlari davomida medal qo‘lga kiritilmagani tanqid qilindi.
Yakunda oldindagi 3 yillikda amalga oshirilishi zarur bo‘lgan rejalar muhokama qilindi. Suzishning har bir yo‘nalishida xorijdan tajribali murabbiy va maslahatchilar taklif etish va bu sport turini respublikamizning chekka hududlarida ham rivojlantirish bo‘yicha manzilli chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Shundan so‘ng, O‘zbekiston regbi federatsiyasi tomonidan amalga oshirilgan ishlar va federatsiyaning 2024-yilga qadar 3 yillik ish rejasi bo‘yicha taqdimotining muhokamаsi bo‘lib o‘tdi.
Bunda asosiy e’tibor Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga munosib tayyorgarlik ko‘rish, shu davrga qadar yo‘l qo‘yilgan kamchiliklardan xulosa chiqargan holda kelgusi faoliyat bo‘yicha aniq rejalar ishlab chiqish taklifi berildi.
Yig‘ilish yakunida O‘zbekiston terma jamoalari sportchilarini kelgusidagi nufuzli xalqaro musobaqalar, jumladan, Xanchjou va Parij o‘yinlariga puxta tayyorlash hamda ularda munosib ishtirok etishlarini ta’minlash yo‘nalishida Turizm va sport vazirligi, Milliy Olimpiya qo‘mitasi, sport federatsiya va assotsiatsiyalar, boshqa mutasaddi vazirlik va tashkilotlar oldidagi muhim vazifalar belgilab olindi.
Shuningdek, mutasaddilar oldiga Parij-2024 o‘yinlarida litsenzion va reyting musobaqalarda muvaffaqiyatli qatnashib, yo‘llanma va medallar sonini Tokio-2020 o‘yinlariga nisbatan yanada ko‘paytirish vazifalari qo‘yildi.

22 Октября 2021 4507
С участием заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан, Министра Туризма и спорта Азиза Абдухакимова обсуждалась деятельность федераций плавания и регби за цикл Токио-2020, а также, планы подготовки к летним Азиатским играм Ханчжоу-2022 и летним Олимпийским играм Париж-2024.
На встрече также присутствовало руководство НОК во главе с Рустамом Шаабдурахмановым. Сначала был заслушан отчет федерации плавания. Согласно отчету, во время цикла Токио-2020 федерация плавания получила более 25 млрд. сумов. Сообщается, что за этот период было организовано 66 местных и 26 зарубежных учебно-тренировочных сборов.
В ходе встречи было раскритиковано, то, что узбекские спортсмены по 4-м дисциплинам плавания (плавание, прыжки в воду, синхронное плавание и водное поло) на Токио-2020 завоевали только 2 лицензии. Более того, им не удалось выиграть ни одной медали на Олимпиаде.
В конце обсуждались планы федерации на ближайшие 3 года. Были даны поручения пригласить опытных тренеров и консультантов из-за рубежа по каждому направлению плавания и разработать конкретный план действий по развитию этого вида спорта в отдаленных регионах страны.
После этого состоялось обсуждение работы, проделанной федерацией регби Узбекистана, и презентация трехлетнего плана работы федерации до 2024 года.
Согласно плану основное внимание будет уделено подготовке к Олимпийским играм 2024 года в Париже, разработке конкретных действий на будущее, выводам из допущенных ошибок.
В конце встречи перед Министерством Туризма и спорта, Национальным Олимпийским комитетом, спортивными федерациями и ассоциациями, другими профильными министерствами и организациями были поставлены важные задачи по тщательной подготовке спортсменов к предстоящим престижным международным соревнованиям, включая Азиаде Ханчжоу-2022 и Олимпиаде Париж-2024.
Помимо этого, перед официальными лицами была поставлена задача успешно участвовать в лицензионных и рейтинговых соревнованиях на Играх 2024 года в Париже и увеличивать количество лицензий и медалей по сравнению с Токио-2020.