20 Oktyabr 2021 5515
Rossiya qilichbozlik federatsiyasi mazkur saylovga mamlakat nomidan FIEning amaldagi rahbari, rossiyalik metsenat Alisher Usmonovning nomzodini ilgari surdi. Shu tariqa, 27-noyabr kuni Shveysariyada o‘tkaziladigan FIEning Kongressida Usmonov nomzodi ko‘rib chiqiladi.
Asli kelib chiqishi o‘zbekistonlik bo‘lgan Alisher Usmonovni hamyurtlarimiz ham yaxshi bilishadi. Zero, u mamlakatimizda ham ijtimoiy soha va sportni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha bir necha yirik loyihalarni amalga oshirgan.
Ta’kidlash joiz, sentyabr oyida mamlakatimizda o‘tgan Osiyo, Pan Amerika va Afrika qilichbozlik konfederatsiyalarining kongressida har uch mintaqa Alisher Usmonovga bo‘lajak saylovda uni qo‘llab-quvvatlashini bildiruvchi xat yo‘llagan edi.
Ma’lumot uchun, Alisher Usmonov 2008-yildan beri ushbu xalqaro tashkilotni boshqarib kelmoqda. U FIEga 2012 va 2016-yillarda qayta saylangan.

20 Октября 2021 5625
Федерация фехтования России выдвинула кандидатуру Алишера Усманова на этот пост. Алишер Бурханович — действующий руководитель FIE, меценат из России.
Алишер Усманов родом из Узбекистана и все жители страны его хорошо знают. Он не раз реализовал крупные проекты с целью поддержки социальной сферы и спорта в Узбекистане.
Следует отметить, что в сентябре в Ташкенте прошёл Конгресс конфедераций фехтования. Азии, Пан-Америки и Африки конфедераций фехтования. Во время мероприятия руководители этих организаций написали трёхстороннее письмо, направленное Алишеру Бурхановичу о безоговорочной поддержке выдвижения его кандидатуры на пост президента FIE.
Для сведения, Алишер Усманов с 2008 года возглавляет эту международную организацию. В 2012 и 2016 был избран повторно на пост президента FIE.