15 Oktyabr 2021 3593
Parij-2024 Paralimpiadasi tayyorgarligiga xorijlik mutaxassislarni jalb qilish taklifi ilgari surildi
Tokio-2020 O‘yinlari Paralimpiyachilarimiz uchun ham iliq taassurotlar bilan yodda qoldi. Bu gal litsenziyalarimiz va sport turlari geografiyasi ortib, yangi marralar zabt etildi. MOQda bo‘lib o‘tgan bugungi uchrashuvda Paralimpiyachilarimizni Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Paralimpiya o‘yinlariga har qachongidan ham puxta tayyorlash masalasi ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov va uning o‘rinbosari Shezrod Tashmatov, MOQ mutasaddilari, shuningdek, Muxtorxon Tashxodjayev boshchiligidagi O‘zbekiston Milliy Paralimpiya qo‘mitasi vakillari ishtirok etishdi.
Ma’lumki, Tokio-2020 Paralimpiya o‘yinlarida vakillarimiz 8 sport turida ishtirok etgan. Bugunga kelib, Paralimpiya qo‘mitasi tizimida 20 dan ortiq sport turi ochilgan bo‘lib, tayyorgarlik qamrovi salmoqli darajada oshadi.
Paralimpiya o‘yinlari inson matonati, irodasi ulkan ekanini ko‘rsatib berdi. Shu o‘rinda, hamyurtlarimiz ham o‘z ishtiroklari bilan ajoyib natija qayd etishdi. Biroq bu bilan to‘xtab qolishimiz kerak emas. Ko‘plab litsenziya va medal beradigan yo‘nalishlarda xorij tajribasini o‘rganish, ularga mutaxassislarni jalb qilish masalasini ko‘rib chiqaylik. Bu borada Milliy Olimpiya qo‘mitasi hamkorlikda ishlashga tayyor ekanini bildiradi”, – dedi MOQ rahbari.
Shuningdek, uchrashuv davomida asosiy tarkib va zaxira sportchilarini saralab olish, yangi davr uchun o‘quv-mashg‘ulot yig‘inini to‘g‘ri tashkil qilish bo‘yicha strategiyani puxta ishlab chiqish, imkoniyati cheklangan hamyurtlarimizni sportga yanada keng jalb qilish bo‘yicha atroflicha fikr-mulohazalar bildirildi.

15 Октября 2021 3508
Игры Токио-2020 оставили тёплые воспоминания в памяти наших Паралимпийцев. На этот раз нам удалось увеличить количество завоёванных лицензий и расширить географию видов спорта. На сегодняшней встрече в НОК обсуждался вопрос тщательной подготовки пара-атлетов к Пара-Азиаде Ханчжоу-2022 и Паралимпиаде Париж-2024.
В мероприятии присутствовали председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Шерзод Ташматов, представители Комитета, ответственные лица Национального Паралимпийского комитета во главе Мухторхона Ташходжаева.
Как известно, на Играх Токио-2020 наши представители принимали участие в 8 направлениях. На сегодняшний день в системе Паралимпийского комитета имеется более 20 видов спорта и охват подготовки заметно увеличился.
«Паралимпийские игры доказывают силу воли и мужество людей с ограниченными возможностями. В частности, и пара-атлеты Узбекистана продемонстрировали своё мастерство. Но нам необходимо идти вперёд, не останавливаться на достигнутом. Было бы хорошо привлечь иностранного специалиста, особенно в те виды спорта, в которых разыгрывается наибольшее количество лицензий и медалей. В этом направлении Национальный Олимпийский комитет Узбекистана готов совместно работать», — отметил председатель НОК.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам отбора основных и резервных спортсменов, разработки стратегии относительно организации учебно-тренировочных сборов для нового цикла, более широкого привлечения наших соотечественников с ограниченными возможностями в спорт.