15 Oktyabr 2021 4208
Ma’lum qilganimizdek, ayni kunlarda boks bo‘yicha O‘zbekiston va Kuba terma jamoalari Toshkent viloyatida qo‘shma o‘quv-mashg‘ulot yig‘inini olib bormoqda. E’tiboringizga Kuba jamoasi bosh murabbiyi Rolando Montes bilan tashkil etilgan kichik suhbatni havola qilamiz:
– O‘zbekistonda yig‘in o‘tkazish fikri qachon paydo bo‘ldi?
– Tokio Olimpiadasidan so‘ng bu borada atroflicha fikrlashdik va taxminan 1 oy avval yakuniy qarorga kelindi. O‘zbekiston jamoasi bilan iliq munosabatimiz bor. Ular avval Kubaga borishgan edi, bu gal biz Toshkentga keldik. Kelajakda bu munosabatni yanada mustahkalamoqchimiz.
– Dastlabki sparring mashqlarini o‘tkazib oldik. Bokschilarimizdagi potensialni qanday ko‘ryapsiz?
– O‘zbekiston termasining har qaysi yosh toifasidagi jamoasida juda katta potensial bor. Yigitlaringiz mahorat va texnika borasida, shubhasiz, kuchli. Mamlakatingizning iqlimi, vitaminga boy mevalari va ovqatlari bokschilarni yanada kuchli qiladi.
– Ob-havo Kubaga qaraganda biroz sovuq ekani salbiy ta’sir o‘tkazmayaptimi?
– Yo‘q, bu katta muammo emas. Yig‘in professional darajada tashkillashtirilgan. Hech qanday muammoga duch kelayotganimiz yo‘q. Eng asosiysi, Sizlarda juda kuchli bokschilar bor. O‘zbek boksi bilan tajriba almashish biz uchun juda muhim.
– Siz faoliyatingiz davomida juda ko‘p Olimpiya o‘yinlarida ishlansiz. Nima deb o‘ylaysiz, Tokio-2020 boshqalari bilan qanday farq qildi?
– Hozirda boks butun dunyoda rivojlanmoqda. Jahon miqyosida o‘tkaziladigan musobaqalar saviyasi, tabiiyki, bir hil darajada emas. Koronavirus pandemiyasi bilan bu Olimpiada siklida biz o‘zimiz xohlaganchalik tayyorlana olmadik. Zamonaviy sportda yuqori darajani ushlab turish uchun biz ham o‘z ustimizda ishlab, yangilik qilib borishimiz kerak.
– Mashg‘ulotlar davomida ko‘ryapmizki, Roniyel Iglesias ko‘p bora asosiy jamoadan ajralgan holda mashq qilmoqda. U bilan individual dastur ishlanganmi?
– Yo‘q, u o‘zi tabiatan shunaqa. Roniyel jamoamizning yetakchi vakili. U yillar davomida olgan tajribasi bilan ba’zi vaziyatlarda alohida yurib o‘zini shunday tayyorlaydi.

15 Октября 2021 4060
Как ранее нами сообщалось, в настоящее время представители сборной Узбекистана и Кубы по боксу проводят совместный учебно-тренировочный сбор на базе Янгиабад в Ташкентской области. Мы задали несколько вопросов главному тренеру команды Кубы Роландо Монтесу:
— Как появилась идея провести совместный сбор в Узбекистане?
— После Токийской Олимпиады мы подробно обсуждали этот вопрос и примерно месяц назад приняли окончательное решение. Мы имеем хорошие отношения со сборной Узбекистана. Ранее они посещали Кубу, теперь же мы нанесли ответный визит. В будущем планируем укрепить наши связи.
— Уже прошли первые спарринг бои. Как вы оцениваете потенциал наших боксёров?
— Все возрастные категории сборной Узбекистана имеют большой потенциал. Несомненно, ваши парни очень сильные, обладают талантом и техникой. Климат Узбекистана, фрукты и еда, которые богаты витаминами, очень важны для спортсменов, придают им силы.
— Наш климат немного отличается от Кубы, например сейчас прохладно. Это не влияет на боксёров?
— Нет, не влияет. Сбор организован на профессиональном уровне, никаких проблем не возникает. Самое главное — ваши боксёры очень сильные. Для нас очень важно обмениваться опытом с вашими спортсменами.
— В ходе своей карьеры вы очень много раз работали на Олимпийских играх. Как вы думаете, чем отличается Токийская Олимпиада от предыдущих?
— Сейчас весь мир развивается во всех направлениях и бокс не исключение. Все проводимые соревнования отличаются друг от друга, имеют разный характер. В этом Олимпийском цикле в связи с пандемией коронавируса нам не удалось подготовиться, как хотелось бы. В современном спорте чтобы держать пик формы необходимо работать над собой и внедрять новшества.
— В большинстве случаев мы видим, что Рониель Иглесиас тренируется отдельно. Для него предусмотрена индивидуальная программа?
— Нет, это его характер. Он сам по себе такой. Рониель — лидер нашей команды. Он имеет многолетний опыт и исходя от этого иногда тренируется отдельно, чтобы подготовить себя.