12 Oktyabr 2021 3989
12-oktyabr erta tongda jahon boksida o‘z o‘rniga ega bo‘lgan Kuba terma jamoasi to‘liq tarkib bilan yurtimizga tashrif buyurdi.
Bundan ikki yil oldin MOQ raisi o‘rinbosari, O‘zbekiston boks federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari Saken Polatov Kuba boks federatsiyasi prezidenti Alberto Puig bilan uchrashib, yaqindan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish yuzasidan muzokaralar o‘tkazgandi. Ushbu kelishuvga ko‘ra, o‘sha 2019-yilning noyabr oyida O‘zbekiston terma jamoasi Kubada o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlari olib bordi. Endilikda mazkur kelishuvning mantiqiy davomi sifatida Kuba terma jamoasi O‘zbekistonda yurtimiz charm qo‘lqop ustalari bilan o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini o‘tkazadi.
Ayni paytda O‘zbekiston terma jamoasi Toshkent viloyatining Yangiobod o‘quv bazasida yig‘in olib bormoqda. Bugun kubaliklar ham ushbu yig‘inga qo‘shilishadi va har ikki mamlakat bokschilari oldinda turgan jahon chempionatiga birgalikda tayyorgarlik ko‘rishadi. Qayd etish lozimki, kubaliklarning Toshkentga kelgan tarkibida uch nafar Olimpiada chempioni ham bor.
Qo‘shma o‘quv-mashg‘ulot yig‘ini 22-oktyabrga qadar davom etadi va o‘sha kuni har ikki terma jamoa Belgrad shahriga jo‘nab ketadi.

12 Октября 2021 4073
12 октября рано утром сборная Кубы по боксу, которая имеет своё место в мировом спорте, прибыла в Ташкент полным составом.
Два года назад заместитель председателя НОК, первый заместитель руководителя федерации бокса Узбекистана Сакен Полатов встретился с президентом федерации бокса Кубы Альбертом Пуигом и обсудил вопросы относительно двустороннего сотрудничества. Согласно договору, в ноябре 2019 года представители сборной Узбекистана по боксу провели учебно-тренировочные сборы в Кубе. Теперь же, команда Кубы прибыла в Ташкент чтобы провести сборы в нашей стране.
В настоящее время наша команда проводит тренировки на базе Янгиабад в Ташкентской области. Сегодня к ним присоединяться и кубинцы и боксёры вместе будут готовиться к предстоящему чемпионату мира в Белграде (Сербия). Следует отметить, что в составе сборной Кубы есть три Олимпийских чемпиона.
Совместный учебно-тренировочный сбор продлится до 22 октября и в этот же день обе команды отбудут в Сербию.