4 Oktyabr 2021 13558
Bugun MOQ rahbariyati musobaqa uchun quriladigan yangi ob’ektlar va dasturga kiritiladigan sport turlari muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi. Unda MOQ rahbari Rustam Shoabdurahmonov va uning birinchi o‘rinbosari Ravshan Irmatov, Qo‘mita Bosh kotibi, “Toshkent-2025” direksiyasi direktori Oybek Kasimov, MOQ raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov hamda Qo‘mitaning tegishli mutaxassislari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda Oybek Kasimov Qibray tumanida barpo etilishi ko‘zda tutilgan Olimpiya shaharchasida sport ob’ektlari uchun ajratilgan maydon, dasturga kiritiladigan sport turlarining hozirgi holati haqida ma’lumot berdi. Shundan so‘ng Rustam Shoabdurahmonov tayyorgarlik jarayonini kuchaytirish bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi.
“Bo‘lajak musobaqa xalqimiz uchun haqiqiy sport bayrami bo‘ladi. Uni yuqori darajada tashkillashtirib, Prezidentimiz barpo etayotgan Yangi O‘zbekistonning qudratini butun jahonga ko‘rsatib berishimiz kerak. Musobaqaga quriladigan yangi ob’ektlar keyinchalik mamlakatimizda sport ommaviyligini oshirishda ham xizmat qilishi lozim. Hukumatimiz bizni qo‘llab-quvvatlar ekan, shunga munosib loyihalarni taqdim qilaylik”, – dedi MOQ rahbari.
Suhbat davomida qurilish direksiyasining yakuniy ro‘yxatini Turizm va sport vazirligi, Qurilish vazirligi va Toshkent shahri hokimiyati bilan to‘liq kelishib olish, sport federatsiya va assotsiatsiyalari bilan kelishish, dasturga kiritiladigan sport turlari ro‘yxatini yana bir bor muhokama qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Qayd etish joiz, bo‘lajak musobaqa uchun ko‘zda tutilgan velotrek, suv sporti turlari, chim ustida xokkey va boshqa bir qator yo‘nalishlarda yangi ob’ektlar barpo etiladi.
Hozirgi rejaga ko‘ra, “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo o‘yinlariga 20 dan ortiq sport turining kiritilishi kutilmoqda. Reglament bo‘yicha musobaqa 5 kundan kam, 10 kundan ko‘p bo‘lmagan muddatlarda o‘tkazilishi lozim.

4 October 2021 13484
Tashkent will host the IV Asian Youth Games in May 2025. Currently, preparations are underway for competitions in which the strongest young athletes of the continent will take part.
Today, the leadership of the NOC held a meeting during which new facilities that will be built for competitions and sports that will be included in the program were discussed. The event was attended by the head of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov and his first deputy Ravshan Irmatov, Secretary General of the Committee, Director of the Directorate "tAshkent-2025" Oybek Kasymov, Deputy Chairman of the NOC Sherzod Tashmatov and the Committee's specialists in this area.
During the meeting, Oybek Kassymov gave detailed information about the area allocated for sports facilities in the Olympic Village, which is planned to be built in the Kibrai district, and the current state of the sports included in the program. Afterwards, Rustam Shaabdurakhmanov expressed his opinion on strengthening the preparatory process.
"The upcoming competition will be a real celebration of sports for our compatriots. We must organize it at the proper level and show the whole world the power of the New Uzbekistan, which is being created by our Esteemed President. After the Asian Games, the constructed facilities should promote the promotion of sports in the country. The government fully supports us and based on this, we need to create appropriate projects," the head of the NOC said.
During the meeting, instructions were given to fully coordinate the final list of facilities with the Ministry of Tourism and Sports, the Ministry of Construction and the city's Khokimiyat, as well as to coordinate the list of sports that will be included in the program with sports federations and associations. It should be noted that new sports facilities will be built for cycling, water sports, field hockey and a number of other areas.
Currently, it is planned to include more than 20 sports in the program of the Asian Games "tAshkent-2025". According to the regulations, the competitions must take place in a period of at least 5 and no more than 10 days.