4 Oktyabr 2021 13558
Bugun MOQ rahbariyati musobaqa uchun quriladigan yangi ob’ektlar va dasturga kiritiladigan sport turlari muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi. Unda MOQ rahbari Rustam Shoabdurahmonov va uning birinchi o‘rinbosari Ravshan Irmatov, Qo‘mita Bosh kotibi, “Toshkent-2025” direksiyasi direktori Oybek Kasimov, MOQ raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov hamda Qo‘mitaning tegishli mutaxassislari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda Oybek Kasimov Qibray tumanida barpo etilishi ko‘zda tutilgan Olimpiya shaharchasida sport ob’ektlari uchun ajratilgan maydon, dasturga kiritiladigan sport turlarining hozirgi holati haqida ma’lumot berdi. Shundan so‘ng Rustam Shoabdurahmonov tayyorgarlik jarayonini kuchaytirish bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi.
“Bo‘lajak musobaqa xalqimiz uchun haqiqiy sport bayrami bo‘ladi. Uni yuqori darajada tashkillashtirib, Prezidentimiz barpo etayotgan Yangi O‘zbekistonning qudratini butun jahonga ko‘rsatib berishimiz kerak. Musobaqaga quriladigan yangi ob’ektlar keyinchalik mamlakatimizda sport ommaviyligini oshirishda ham xizmat qilishi lozim. Hukumatimiz bizni qo‘llab-quvvatlar ekan, shunga munosib loyihalarni taqdim qilaylik”, – dedi MOQ rahbari.
Suhbat davomida qurilish direksiyasining yakuniy ro‘yxatini Turizm va sport vazirligi, Qurilish vazirligi va Toshkent shahri hokimiyati bilan to‘liq kelishib olish, sport federatsiya va assotsiatsiyalari bilan kelishish, dasturga kiritiladigan sport turlari ro‘yxatini yana bir bor muhokama qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Qayd etish joiz, bo‘lajak musobaqa uchun ko‘zda tutilgan velotrek, suv sporti turlari, chim ustida xokkey va boshqa bir qator yo‘nalishlarda yangi ob’ektlar barpo etiladi.
Hozirgi rejaga ko‘ra, “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo o‘yinlariga 20 dan ortiq sport turining kiritilishi kutilmoqda. Reglament bo‘yicha musobaqa 5 kundan kam, 10 kundan ko‘p bo‘lmagan muddatlarda o‘tkazilishi lozim.

4 Октября 2021 13318
В мае 2025 года Ташкент примет IV юношеские Азиатские игры. В настоящее время продолжается подготовка к соревнованиям, в которых примут участие сильнейшие молодые спортсмены континента.
Сегодня руководство НОК провело встречу, в ходе которой обсуждались новые объекты, которые будут построены для соревнований, и виды спорта, которые будут включены в программу. В мероприятии приняли участие глава НОК Рустам Шаабдурахманов и его первый заместитель Равшан Ирматов, Генеральный секретарь Комитета, директор дирекции «Ташкент-2025» Ойбек Касымов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов и специалисты Комитета в данном направлении.
Во время встречи Ойбек Касымов дал подробные сведения относительно площади, выделенной под спортивные объекты в Олимпийской деревне, которую планируется построить в Кибрайском районе, и текущем состоянии видов спорта, включенных в программу. После, Рустам Шаабдурахманов высказал мнение об усилении подготовительного процесса.
«Предстоящее соревнование станет настоящим праздником спорта для наших соотечественников. Мы должны организовать его на должном уровне и показать всему миру мощь Нового Узбекистана, которую создаёт наш Уважаемый Президент. После Азиады построенные объекты должны содействовать пропаганде спорта в стране. Правительство полностью поддерживает нас и исходя от этого нам необходимо создавать соответствующие проекты», — отметил глава НОК.
В ходе встречи было дано поручение полностью согласовать окончательный перечень объектов с Министерством Туризма и спорта, Министерством строительства и хокимиятом города, а также, согласовать список видов спорта, которые будут включены в программу, со спортивными федерациями и ассоциациями. Следует отметить, что для соревнований по велоспорту, водным видам, хоккею на траве и ряду других направлений будут построены новые спортивные объекты.
В настоящее время в программу Азиады «Ташкент-2025» планируется включить более 20 видов спорта. Согласно регламенту, соревнования должны пройти в период не менее 5 и не более 10 дней.