25 Sentyabr 2021 4625
Bugun MOQ majlislar zalida O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasining navbatdagi hisobot-saylov kongressi bo‘lib o‘tdi. Unda tashkilot rahbariyatiga saylov ham o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Abdujabbor Abduvohidov, O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati raisi, O‘FA raisi Abdusalom Azizov, MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, MOQ raisining birinchi o‘rinbosari, O‘FA birinchi vitse-prezidenti Ravshan Irmatov, Qo‘mita Bosh kotibi Oybek Kasimov, MOQ raisi o‘rinbosari Saken Polatov, Assotsiatsiya mutasaddilari va tarkibiy qism vakillari, murabbiylar ishtirok etishdi.
Dastavval O‘FA bosh kotibi Avaz Maksumov tashkilot faoliyati haqida hisobot berdi va kun tartibi bilan barchani tanishtirdi. Ko‘pchilik uchun ahamiyatli bo‘lgan O‘FA rahbariyatiga saylov natijalariga ko‘ra, Abdusalom Azizov va Ravshan Irmatov o‘z lavozimlariga yana bir bor saylanishdi. Shuningdek, O‘FA vitse-prezidenti lavozimiga Azizbek Ikramov saylandi.
“Avvalo, yuksak ishonch bildirib, yana 4 yil muddatga saylaganinglar uchun barchaga rahmat aytaman. So‘nggi davr OFK va FIFA yordamida futbolimiz rivojlanishi uchun ishladik. Ammo milliy terma jamoamiz jahon chempionatiga chiqa olmagani ishimizda kamchiliklar borligini ko‘rsatib turdi. Oldimizda Parijdagi Olimpiadaga chiqish vazifasi turibdi. 2026 yilgi mundialga ham chiqish Srechko Katanets boshchiligidagi murabbiylar shtabi oldiga vazifa qilib qo‘yildi. Bundan tashqari milliy chempionatimiz saviyasini oshirish, jamoalar atrofidagi qing‘irliklarni yo‘qotish kerak”, – dedi Abdusalom Azizov.
Tadbir davomida Assotsiatsiyaning Ijroiya qo‘mitasi tarkibiga 9 nafar vakil ham saylab olindi. Shu tariqa, O‘FAning navbatdagi hisobot-saylov kongressi o‘z ishini yakunladi.

25 Сентября 2021 4701
Сегодня в зале заседаний НОК состоялся очередной отчетно-выборный конгресс футбольной ассоциации Узбекистана. На нем также были проведены выборы руководства организации.
В мероприятии приняли участие советник Президента Республики Узбекистан Абдужаббор Абдувохидов, председатель Службы государственной безопасности Республики Узбекистан, председатель ФАУ Абдусалом Азизов, председатель НОК Рустам Шоабдурахманов, первый заместитель председателя НОК, первый вице-президент НОК Равшан Ирматов, генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов, заместитель председателя НОК Сакен Полатов, ответственные лица ассоциации и представители структурного подразделения, тренеры.
Сначала генеральный секретарь ФАУ Аваз Максумов отчитался о деятельности организации и ознакомил всех с повесткой дня. По итогам выборов в руководство ФАУ, значимых для многих, Абдусалом Азизов и Равшан Ирматов были вновь избраны на свои должности. Также на должность вице-президента ФАУ был избран Азизбек Икрамов.
“Прежде всего, я хотел бы поблагодарить всех за то, что они выразили высокое доверие и избрали меня еще на 4 года. Последний период мы работали над развитием нашего футбола с помощью АФК и ФИФА. Но тот факт, что наша сборная не смогла выйти на чемпионат мира, показал, что в нашей работе есть недостатки. Перед нами стоит задача выступить на Олимпиаде в Париже. Перед тренерским штабом во главе с Сречко Катанцем также поставлена задача выйти на ЧМ-2026. Кроме того, необходимо повысить уровень национального чемпионата, снять напряжение вокруг команд”, – сказал Абдусалом Азизов.
В ходе мероприятия в состав Исполнительного комитета Ассоциации также были избраны 9 представителей. На этом очередной отчетно-выборный съезд ФАУ завершил свою работу.