24 Sentyabr 2021 4103
Shahrullo Mahmudov: “Har bir vaznda Akbar Jo‘rayev va Ruslan Nurudinovnikidek raqobatini tashkil qilamiz”
MOQda Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etgan sportchilarimizning tahliliga bag‘ishlangan hisobotlar davom etadi. Kunning ikkinchi yarmida yana bir qator federatsiyalar vakillari bilan yig‘ilish o‘tkazildi.
Ular orasida katta muhokamalardan biri O‘zbekiston og‘ir atletika federatsiyasi bilan o‘tdi. Unda O‘zDJTSU qoshidagi Jismoniy tarbiya va sport ilmiy tadqiqotlar instituti direktori, professor Rashid Matkarimov, Sportning yakkakurash turlari bo‘yicha Respublika Oliy sport mahorati maktabi direktori Bahodir Mamatnazarov, shuningdek, Shahrullo Mahmudov boshchiligidagi O‘zbekiston og‘ir atletika federatsiyasi mutasaddilari ishtirok etishdi. Yig‘ilishni MOQ rahbari Rustam Shoabdurahmonov olib bordi. Ko‘pchilikda medalga yaqin kelgan Adhamjon Ergashev va Muattar Nabiyevaning chiqishi haqida savollar bo‘ldi. Bunga mutaxassislar izoh berib o‘tishdi.
“Adhamdan biz ham medal kutgan edik. Biroq u musobaqadan avval mas’uliyatni katta olib yubordi. Kuchli hayajon bilan, o‘z imkoniyati darajasida qatnasha olmadi. Muattarga kelsak, oyog‘idagi kichik jarohat ta’sir o‘tkazdi. Bu jarohat bahorda paydo bo‘lgan edi. Agar o‘shanda operatsiya qilganimizda, Tokiogacha to‘liq tiklanib ulgurmagan bo‘lar edi. Shu bois, kichik jarohat bilan tavakkalga borishga to‘g‘ri keldi”, – dedi terma jamoa bosh murabbiyi Bahrom Mendiboyev.
Yig‘ilish davomida sportchilarimizni tayyorlashda yangi va zamonaviy metodikadan foydalanish haqida alohida fikr yuritildi. Unga ko‘ra, federatsiya mutasaddilari Xitoy maktabining o‘ziga xos jihatlarini o‘rganib, uning qator uslublarini amalga tatbiq etishni rejalashtirmoqda. Qayd etish joiz, shu paytgacha jamoamizda maslahatchi murabbiy sifatida faoliyat olib borgan qozog‘istonlik Yerjas Boltayevning shartnomasi tugab bormoqda. Kelishuvga ko‘ra, tomonlar shartnomani uzaytirmaydigan bo‘lgan. Shahrullo Mahmudov Parij Olimpiadasiga tayyorgarlik davrida Akbar Jo‘rayev va Ruslan Nurudinov o‘rtasida yuzaga kelgan kuchli ichki raqobatni har bir vaznda yuzaga keltirish kutilayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, kun davomida yilqichilik va ot sporti, gandbol federatsiyalari bilan ham ana shunday tahliliy hisobot o‘tkazildi. Unda Tokio-2020 Olimpiadasiga yo‘llanma qo‘lga kiritilmaganining sababi o‘rganilib, Parij siklida yo‘l qo‘yilgan xatolardan xulosa chiqargan holda strategiya ishlab chiqish bo‘yicha kerakli topshiriqlar berildi.

24 Сентября 2021 4172
Шахрулло Махмудов: «В каждой весовой категории организуем конкуренцию как у Акбара Джураева и Руслана Нурудинова»
В НОК продолжается рассмотрение участия наших сборных команд на Олимпиаде Токио-2020. Во второй половине дня обсуждалось участие нескольких федераций.
Одно из больших собраний прошло с федерацией тяжёлой атлетики страны. В мероприятии присутствовали директор Научно-исследовательского института физической культуры и спорта при УзГУФКС, профессор Рашид Маткаримов, директор Республиканской школы высшего спортивного мастерства по спортивным единоборствам Баходир Маматназаров, представители федерации во главе первого заместителя председателя Шахрулло Махмудова. Собрание проводил председатель НОК Рустам Шаабдурахманов. Многим было интересно выступление Адхамжона Эргашева и Муаттар Набиевой, которые близко подошли к медали. Эксперты это прокомментировали следующим образом:
«Мы тоже ждали медали от Адхама. Но перед соревнованием он возложил на себя большую ответственность. Из-за сильного волнения он не смог принять участия в меру своих возможностей. Что касается Муаттар Набиеву, то она имела небольшую травму ноги. Эта травма появилась весной. Если бы мы тогда согласились на операцию, то до начала Токио-2020 полностью восстановиться не удалось бы. Поэтом, несмотря на травму, пришлось рискнуть», — сказал главный тренер сборной Бахром Мендибоев.
В ходе встречи особое внимание было уделено использованию новых и современных методик в процессе тренировки наших спортсменов. Представители федерации изучают специфику китайской школы и планируют реализовать ряд этих направлений этой школы. Следует отметить, что контракт с Ержасом Болтаевым из Казахстана, который сейчас работает тренером-консультантом в нашей команде, скоро завершится и стороны не будут продлевать договор. Шахрулло Махмудов отметил, что в ходе подготовки к Париж-2024 ожидается развивать сильную внутреннюю конкуренцию в каждой весовой категории, в частности, как между Акбаром Джураевым и Русланом Нурудиновым.
Также, в течении дня рассмотрены отчёты федераций коневодства и конного спорта. Обсуждались причины, по которым не были завоёваны лицензии на Олимпийские игры Токио-2020, и даны необходимые поручения по разработке стратегии, сделать соответствующие выводы и готовится к Парижскому циклу.