24 Sentyabr 2021 4103
Shahrullo Mahmudov: “Har bir vaznda Akbar Jo‘rayev va Ruslan Nurudinovnikidek raqobatini tashkil qilamiz”
MOQda Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etgan sportchilarimizning tahliliga bag‘ishlangan hisobotlar davom etadi. Kunning ikkinchi yarmida yana bir qator federatsiyalar vakillari bilan yig‘ilish o‘tkazildi.
Ular orasida katta muhokamalardan biri O‘zbekiston og‘ir atletika federatsiyasi bilan o‘tdi. Unda O‘zDJTSU qoshidagi Jismoniy tarbiya va sport ilmiy tadqiqotlar instituti direktori, professor Rashid Matkarimov, Sportning yakkakurash turlari bo‘yicha Respublika Oliy sport mahorati maktabi direktori Bahodir Mamatnazarov, shuningdek, Shahrullo Mahmudov boshchiligidagi O‘zbekiston og‘ir atletika federatsiyasi mutasaddilari ishtirok etishdi. Yig‘ilishni MOQ rahbari Rustam Shoabdurahmonov olib bordi. Ko‘pchilikda medalga yaqin kelgan Adhamjon Ergashev va Muattar Nabiyevaning chiqishi haqida savollar bo‘ldi. Bunga mutaxassislar izoh berib o‘tishdi.
“Adhamdan biz ham medal kutgan edik. Biroq u musobaqadan avval mas’uliyatni katta olib yubordi. Kuchli hayajon bilan, o‘z imkoniyati darajasida qatnasha olmadi. Muattarga kelsak, oyog‘idagi kichik jarohat ta’sir o‘tkazdi. Bu jarohat bahorda paydo bo‘lgan edi. Agar o‘shanda operatsiya qilganimizda, Tokiogacha to‘liq tiklanib ulgurmagan bo‘lar edi. Shu bois, kichik jarohat bilan tavakkalga borishga to‘g‘ri keldi”, – dedi terma jamoa bosh murabbiyi Bahrom Mendiboyev.
Yig‘ilish davomida sportchilarimizni tayyorlashda yangi va zamonaviy metodikadan foydalanish haqida alohida fikr yuritildi. Unga ko‘ra, federatsiya mutasaddilari Xitoy maktabining o‘ziga xos jihatlarini o‘rganib, uning qator uslublarini amalga tatbiq etishni rejalashtirmoqda. Qayd etish joiz, shu paytgacha jamoamizda maslahatchi murabbiy sifatida faoliyat olib borgan qozog‘istonlik Yerjas Boltayevning shartnomasi tugab bormoqda. Kelishuvga ko‘ra, tomonlar shartnomani uzaytirmaydigan bo‘lgan. Shahrullo Mahmudov Parij Olimpiadasiga tayyorgarlik davrida Akbar Jo‘rayev va Ruslan Nurudinov o‘rtasida yuzaga kelgan kuchli ichki raqobatni har bir vaznda yuzaga keltirish kutilayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, kun davomida yilqichilik va ot sporti, gandbol federatsiyalari bilan ham ana shunday tahliliy hisobot o‘tkazildi. Unda Tokio-2020 Olimpiadasiga yo‘llanma qo‘lga kiritilmaganining sababi o‘rganilib, Parij siklida yo‘l qo‘yilgan xatolardan xulosa chiqargan holda strategiya ishlab chiqish bo‘yicha kerakli topshiriqlar berildi.

24 September 2021 4126
Shakhrullo Makhmudov: "In each weight category we will organize a competition like Akbar Juraev and Ruslan Nurudinov"
The NOC continues to consider the participation of our national teams at the Tokyo 2020 Olympics. In the afternoon, the participation of several federations was discussed.
One of the big meetings was held with the Weightlifting Federation of the country. The event was attended by the director of the Research Institute of Physical Culture and Sports at UzGUFKS, Professor Rashid Matkarimov, director of the Republican School of Higher Sportsmanship in Martial Arts Bahodir Mamatnazarov, representatives of the federation headed by First Deputy Chairman Shakhrullo Makhmudov. The meeting was held by the chairman of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov. Many people were interested in the performance of Adhamjon Ergashev and Muattar Nabieva, who came close to the medal. Experts commented on this as follows:
"We were also waiting for a medal from Adham. But before the competition, he took on a lot of responsibility. Due to the strong excitement, he was unable to participate to the best of his abilities. As for Muattar Nabieva, she had a minor leg injury. This injury appeared in the spring. If we had agreed to the operation then, it would not have been possible to fully recover before the start of Tokyo 2020. The poet, despite the injury, had to take a risk," said the head coach of the national team, Bahrom Mendiboyev.
During the meeting, special attention was paid to the use of new and modern techniques in the training of our athletes. Representatives of the federation are studying the specifics of the Chinese school and plan to implement a number of these areas of this school. It should be noted that the contract with Yerzhas Boltaev from Kazakhstan, who is currently working as a consultant coach in our team, will soon be completed and the parties will not renew the contract. Shakhrullo Makhmudov noted that during the preparation for Paris-2024, it is expected to develop strong internal competition in each weight category, in particular, as between Akbar Juraev and Ruslan Nurudinov.
Also, reports of horse breeding and equestrian sports federations were considered during the day. The reasons why licenses for the Tokyo 2020 Olympic Games were not won were discussed, and the necessary instructions were given to develop a strategy, draw appropriate conclusions and prepare for the Paris cycle.