22 Sentyabr 2021 3825
Tokio-2020 tahlili va yangi rejalar muhokamasiga bag‘ishlab o‘tkazilayotgan yig‘ilishlar davom etadi. Kunning ikkinchi yarmida O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasining rejalari muhokama qilindi.
MOQ rahbariyati bilan o‘tgan tadbirda O‘zbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov, federatsiya bosh kotibi Kseniya Gulyamova, Sportning qishki va murakkab turlari bo‘yicha Respublika Oliy sport mahorati maktabi rahbariyati, terma jamoamizda faoliyat olib borayotgan rossiyalik murabbiy Vadim Chudnovskiy ishtirok etishdi.
Qayd etish joiz, zamonaviy beshkurash Olimpiya o‘yinlarida sportimiz geografiyasini kengaytirib bergan sport turi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti 13 avgust kuni Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etgan sportchilarimizni qabul qilar ekan, Parij-2024 Olimpiadasiga mahalliylashtirilgan atletlardan voz kechish haqida topshiriq bergan edi. Bugungi yig‘ilishda hozirgi yosh avlod sportchilarimiz bilan Parij Olimpiadasiga tayyorlanish asosiy maqsad ekani ta’kidlandi.
“Agar biz o‘zimizni chuqur tahlil qilmasak, katta o‘sishga erisha olmaymiz. Tokiodagi yo‘llanma uchun sportchilarimizga rahmat. Biroq Parijga bunday yondashish xato. Beshkurashchilarimiz Tokioda 30 va 32-natijalarni ko‘rsatishdi. Bu Olimpiadaga olib borgan tayyorgarligimizni ko‘rsatib berdi. Endi o‘zimizning yosh sportchilarimizni jahon arenalarida tayyorlab borishimiz lozim”, – dedi MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov.
Yig‘ilishda terma jamoamiz vakillari shug‘ullanishlari uchun markaziy baza qurish, barcha viloyatlarda federatsiya bo‘limlari faoliyatini yo‘lga qo‘yish kabi asosiy masalalar muhokama qilindi.

22 September 2021 3845
Meetings dedicated to the analysis of Tokyo 2020 and the discussion of new plans are continuing. In the afternoon, the plans of the Modern Pentathlon Federation of Uzbekistan were discussed.
The event, held under the leadership of the NOC, was attended by Chairman of the Council of Veterans of Sports of Uzbekistan Bahodir Mahsitov, Secretary General of the Federation Ksenia Gulyamova, the leadership of the Republican School of Higher Sportsmanship in Winter and Complex Sports, Russian coach Vadim Chudnovsky.
It should be noted that modern pentathlon is a sport that has expanded the geography of our sport at the Olympic Games. On August 13, the President of the Republic of Uzbekistan, receiving our athletes who took part in the Olympic Games in Tokyo 2020, instructed to refuse the participation of localized athletes in the Olympic Games in Paris 2024. At today's meeting, it was stressed that preparing for the Olympics in Paris with the current young generation of athletes is the main goal.
“If we don't analyze ourselves deeply, we won't be able to achieve significant growth. However, this approach to Paris is wrong. Our pentathletes showed the 30th and 32nd results in Tokyo. This showed our preparation for the Olympics. Now we have to train our young athletes on the world arenas”" said IOC Chairman Rustam Shoabdurakhmanov.
At the meeting, such key issues as the construction of a central base for the training of representatives of our national team, the establishment of the activities of the Federation's branches in all regions were discussed.