17 Sentyabr 2021 4054
Ertaga Toshkentda regbi-7 bo‘yicha 18 yoshgacha bo‘lgan qizlar o‘rtasida Osiyo chempionati start oladi. Bugun musobaqa boshlanishidan avval O‘zbekiston va BAA regbi federatsiyalari o‘rtasida o‘zaro aloqalarni yangi bosqichga olib chiqish maqsadida hamkorlik memorandumi imzolandi.
MOQda bo‘lib o‘tgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisining birinchi o‘rinbosari, O‘zbekiston regbi federatsiyasi raisi Sodiq Safoyev, Qo‘mita raisi Rustam Shoabdurahmonov, Turizm va sport vazirining o‘rinbosari Avaz Karimov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, BAA regbi federatsiyasi prezidenti Shayx Muhammad bin Maktum bin Juma Al Maktum, Osiyo regbi federatsiyasi prezidenti, BAA regbi federatsiyasi vitse-prezidenti Qays Abdulla Al Dxalay ishtirok etishdi.
Tomonlar dastavval tor doirada o‘zaro hamkorlik masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda qatnashdilar.
“Avvalambor, Sizlarni yurtimizda ko‘rib turganimizdan bag‘oyat xursandmiz. Hurmatli Prezidentimiz tomonidan mamlakatimizda jismoniy tarbiya va sport, sog‘lom turmush tarzini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratadilar. Sportchilarimiz Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida umumjamoa hisobida 32, Paralimpiya o‘yinlarida esa 16-o‘rinni egallashdi. Turizm va sport vazirligi bilan yurtimizda sog‘lom turmush tarzi va professional sportni rivojlantirish bo‘yicha hamjihatlikda faoliyat olib boramiz. Rejalarimiz orasida regbi sportini yurtimizda yanada rivojlantirish maqsadi bor, albatta”, – dedi MOQ rahbari.
Shuningdek, suhbatda har ikki mamlakat o‘rtasidagi samimiy aloqalarni sport sohasida ham rivojlantirish, uni yangi bosqichga olib chiqish kabi istiqbolli rejalar muhokama qilindi.
Uchrashuvdan so‘ng MOQ Majlislar zalida har ikki mamlakat o‘rtasida hamkorlik memorandumini imzolash tadbiri bo‘lib o‘tdi.
“Biz birgalikda ulkan rejalarni amalga oshirish maqsadida hamkorlikni yo‘lga qo‘ydik. Rivojlanish yo‘lida o‘zaro tajriba almashishimiz juda muhim. Birgalikda mana shunday hamkorlikni yo‘lga qo‘yayotganimizdan mamnunmiz. Ishonamizki, dini, madaniyati o‘zaro tutashgan har ikki tomon bundan manfaatdor va xursand”, – dedi Sodiq Safoyev.
Tadbir yakunida Al Maktum janoblari ham ushbu hamkorlikdan mamnun ekanligini, mamlakatimizga amalga oshirgan ilk tashrifi unda iliq taassurot qoldirayotganini alohida aytib o‘tdi.

17 Сентября 2021 4118
Завтра в Ташкенте стартует чемпионат Азии по регби-7 среди девушек до 18 лет. Сегодня перед началом соревнований между федерациями регби Узбекистана и ОАЭ был подписан меморандум о сотрудничестве, призванный вывести взаимодействие на новый уровень.
В мероприятии приняли участие первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель федерации регби Узбекистана садик Сафоев, председатель комитета Рустам Шоабдурахманов, заместитель министра туризма и спорта Аваз Каримов, генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, президент Федерации регби ОАЭ шейх Мохаммед бин Мактум бин Джума аль Мактум, президент Азиатской федерации регби, вице-президент Федерации регби ОАЭ Кайс Абдулла Аль Дхалай.
Сначала стороны приняли участие в заседании, посвященном вопросам взаимодействия в узком кругу.
“Прежде всего, мы очень рады видеть вас в нашей стране. Уважаемый Президент нашей страны уделяет особое внимание развитию физической культуры и спорта, здорового образа жизни в нашей стране. Наши спортсмены заняли 32-е место в общекомандном зачете на Олимпийских играх в Токио-2020 и 16-е место на Паралимпийских играх. Мы сотрудничаем с Министерством туризма и спорта по развитию здорового образа жизни и профессионального спорта в нашей стране. В наших планах, конечно, дальнейшее развитие регби в нашей стране”, – сказал глава НОК.
Также в ходе беседы были обсуждены такие перспективные планы, как развитие дружественных связей между двумя странами в сфере спорта, выведение его на новый уровень.
После встречи в конференц-зале НОК состоялось подписание меморандума о сотрудничестве между двумя странами.
“Вместе мы наладили сотрудничество с целью реализации грандиозных планов. Очень важно, чтобы мы обменивались опытом на пути развития. Мы рады, что вместе налаживаем такое сотрудничество. Мы уверены, что обе стороны, религия и культура которых переплетены, заинтересованы и рады этому”, – сказал Садик Сафоев.
В завершение мероприятия г-н Аль Мактум особо отметил, что он доволен этим сотрудничеством и что его первый визит в нашу страну произвел на него теплое впечатление.