17 Sentyabr 2021 4054
Ertaga Toshkentda regbi-7 bo‘yicha 18 yoshgacha bo‘lgan qizlar o‘rtasida Osiyo chempionati start oladi. Bugun musobaqa boshlanishidan avval O‘zbekiston va BAA regbi federatsiyalari o‘rtasida o‘zaro aloqalarni yangi bosqichga olib chiqish maqsadida hamkorlik memorandumi imzolandi.
MOQda bo‘lib o‘tgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisining birinchi o‘rinbosari, O‘zbekiston regbi federatsiyasi raisi Sodiq Safoyev, Qo‘mita raisi Rustam Shoabdurahmonov, Turizm va sport vazirining o‘rinbosari Avaz Karimov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, BAA regbi federatsiyasi prezidenti Shayx Muhammad bin Maktum bin Juma Al Maktum, Osiyo regbi federatsiyasi prezidenti, BAA regbi federatsiyasi vitse-prezidenti Qays Abdulla Al Dxalay ishtirok etishdi.
Tomonlar dastavval tor doirada o‘zaro hamkorlik masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda qatnashdilar.
“Avvalambor, Sizlarni yurtimizda ko‘rib turganimizdan bag‘oyat xursandmiz. Hurmatli Prezidentimiz tomonidan mamlakatimizda jismoniy tarbiya va sport, sog‘lom turmush tarzini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratadilar. Sportchilarimiz Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida umumjamoa hisobida 32, Paralimpiya o‘yinlarida esa 16-o‘rinni egallashdi. Turizm va sport vazirligi bilan yurtimizda sog‘lom turmush tarzi va professional sportni rivojlantirish bo‘yicha hamjihatlikda faoliyat olib boramiz. Rejalarimiz orasida regbi sportini yurtimizda yanada rivojlantirish maqsadi bor, albatta”, – dedi MOQ rahbari.
Shuningdek, suhbatda har ikki mamlakat o‘rtasidagi samimiy aloqalarni sport sohasida ham rivojlantirish, uni yangi bosqichga olib chiqish kabi istiqbolli rejalar muhokama qilindi.
Uchrashuvdan so‘ng MOQ Majlislar zalida har ikki mamlakat o‘rtasida hamkorlik memorandumini imzolash tadbiri bo‘lib o‘tdi.
“Biz birgalikda ulkan rejalarni amalga oshirish maqsadida hamkorlikni yo‘lga qo‘ydik. Rivojlanish yo‘lida o‘zaro tajriba almashishimiz juda muhim. Birgalikda mana shunday hamkorlikni yo‘lga qo‘yayotganimizdan mamnunmiz. Ishonamizki, dini, madaniyati o‘zaro tutashgan har ikki tomon bundan manfaatdor va xursand”, – dedi Sodiq Safoyev.
Tadbir yakunida Al Maktum janoblari ham ushbu hamkorlikdan mamnun ekanligini, mamlakatimizga amalga oshirgan ilk tashrifi unda iliq taassurot qoldirayotganini alohida aytib o‘tdi.

17 September 2021 4081
The Asian Rugby-7 Championship among girls under 18 starts tomorrow in Tashkent. Today, before the start of the competition, a memorandum of cooperation was signed between the rugby federations of Uzbekistan and the United Arab Emirates, designed to bring cooperation to a new level.
The event was attended by First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Chairman of the Rugby Federation of Uzbekistan Sadik Safoev, Chairman of the Committee Rustam Shoabdurakhmanov, Deputy Minister of Tourism and Sports Avaz Karimov, Secretary General of the NOC Oybek Kasimov, President of the UAE Rugby Federation Sheikh Mohammed bin Maktoum bin Juma al Maktoum, President of the Asian Rugby Federation, Vice President of the UAE Rugby Federation Qais Abdullah Al Dhalai.
First, the parties took part in a meeting devoted to issues of interaction in a narrow circle.
“First of all, we are very glad to see you in our country. Dear President of our country pays special attention to the development of physical culture and sports, a healthy lifestyle in our country. Our athletes took the 32nd place in the team competition at the Tokyo 2020 Olympic Games and the 16th place at the Paralympic Games. We cooperate with the Ministry of Tourism and Sports to develop a healthy lifestyle and professional sports in our country. Our plans, of course, include the further development of rugby in our country, " the head of the NOC said.
During the conversation, such long-term plans as the development of friendly relations between the two countries in the field of sports, bringing it to a new level were also discussed.
After the meeting, a memorandum of cooperation between the two countries was signed in the conference hall of the NOC.
"Together we have established cooperation in order to implement grandiose plans. It is very important that we exchange experience on the path of development. We are glad that we are establishing such cooperation together. We are sure that both sides, whose religion and culture are intertwined, are interested and happy about this, " Sadik Safoev said.
At the end of the event, Mr. Al Maktoum emphasized that he was pleased with this cooperation and that his first visit to our country made a warm impression on him.