10 Sentyabr 2021 4237
9-sentyabr kuni Tatariston Respublikasi Prezidenti Rustam Minnixanov Qozon shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazir oʻrinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimovni qabul qildi.
Unda Tatariston tomondan Respublikaning bir qator yuqori martabali vakillari, Oʻzbekiston tomonidan mamlakatimizning Tataristondagi Bosh konsuli Farid Nasriyev, Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov va Toshkent viloyati hokimi oʻrinbosari Jamshid Babadjanov ishtirok etdi.
Samimiy suhbatda Rustam Minnixanov Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Tatariston Respublikasi bilan hamkorlikka boʻlgan eʼtibor va qoʻllab-quvvatlash uchun minnatdorchilik bildirdi.
«Bizning oʻzaro aloqalarimiz va qoʻshma loyihalarimiz Oʻzbekiston va Rossiya oʻrtasidagi aloqalarni mustahkamlashga yoʻnaltirilgan. Ikki mamlakat prezidentlari tomonlararo munosabatlarni yanada rivojlantirish uchun barcha sharoitlarni yaratishda davom etish muhim deb hisoblaydilar», – dedi Tatariston Respublikasi Prezidenti.
Shu bilan birga, Rustam Minnixanov joriy yilning iyul oyida Oʻzbekistonga amalga oshirgan tashrifi hamda Oʻzbekiston Prezidenti bilan uchrashuvini iliqlik bilan yodga oldi. Tatariston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligi ostida mamlakatda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar mahalliy aholi hamda xorijiy sayyohlarga yaqqol sezilayotganini alohida qayd etdi.
Aziz Abduhakimov, oʻz oʻrnida, Oʻzbekiston-Tatariston oʻrtasida koʻp tomonlama, xususan turizm, madaniy meros va sport sohalarida hamkorlik aloqalarini rivojlantirish haqida soʻz yuritdi va bunda xalqaro tadbirlarning oʻrni nihoyatda muhim ekanini taʼkidladi.

10 Сентября 2021 4305
9 сентября Президент Республики Татарстан Рустам Минниханов принял в Казани заместителя премьер-министра, министра туризма и спорта Республики Узбекистан Азиза Абдухакимова.
Со стороны Татарстана в нем приняли участие ряд высокопоставленных представителей Республики, со стороны Узбекистана-Генеральный консул нашей страны в Татарстане Фарид Насриев, генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов и заместитель хокима Ташкентской области Жамшид Бабаджанов.
В ходе искренней беседы Рустам Минниханов поблагодарил президента Узбекистана Шавката Мирзиеева за внимание и поддержку сотрудничества с Республикой Татарстан.
«Наше взаимодействие и совместные проекты направлены на укрепление связей между Узбекистаном и Россией. Президенты двух стран считают важным продолжать создавать все условия для дальнейшего развития двусторонних отношений», – сказал Президент РТ.
В то же время Рустам Минниханов с теплотой вспомнил свой визит в Узбекистан в июле этого года, а также встречу с президентом Узбекистана. Президент Татарстана особо отметил, что социально-экономические реформы, проводимые в стране под руководством Шавката Мирзиеева, ощутимы как для местных жителей, так и для иностранных туристов.
Азиз Абдухакимов, в свою очередь, рассказал о развитии сотрудничества между Узбекистаном и Татарстаном в многосторонней сфере, в частности в сфере туризма, культурного наследия и спорта, и подчеркнул, что роль международных мероприятий в этом чрезвычайно важна.