10 Sentyabr 2021 4237
9-sentyabr kuni Tatariston Respublikasi Prezidenti Rustam Minnixanov Qozon shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazir oʻrinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimovni qabul qildi.
Unda Tatariston tomondan Respublikaning bir qator yuqori martabali vakillari, Oʻzbekiston tomonidan mamlakatimizning Tataristondagi Bosh konsuli Farid Nasriyev, Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov va Toshkent viloyati hokimi oʻrinbosari Jamshid Babadjanov ishtirok etdi.
Samimiy suhbatda Rustam Minnixanov Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Tatariston Respublikasi bilan hamkorlikka boʻlgan eʼtibor va qoʻllab-quvvatlash uchun minnatdorchilik bildirdi.
«Bizning oʻzaro aloqalarimiz va qoʻshma loyihalarimiz Oʻzbekiston va Rossiya oʻrtasidagi aloqalarni mustahkamlashga yoʻnaltirilgan. Ikki mamlakat prezidentlari tomonlararo munosabatlarni yanada rivojlantirish uchun barcha sharoitlarni yaratishda davom etish muhim deb hisoblaydilar», – dedi Tatariston Respublikasi Prezidenti.
Shu bilan birga, Rustam Minnixanov joriy yilning iyul oyida Oʻzbekistonga amalga oshirgan tashrifi hamda Oʻzbekiston Prezidenti bilan uchrashuvini iliqlik bilan yodga oldi. Tatariston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligi ostida mamlakatda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar mahalliy aholi hamda xorijiy sayyohlarga yaqqol sezilayotganini alohida qayd etdi.
Aziz Abduhakimov, oʻz oʻrnida, Oʻzbekiston-Tatariston oʻrtasida koʻp tomonlama, xususan turizm, madaniy meros va sport sohalarida hamkorlik aloqalarini rivojlantirish haqida soʻz yuritdi va bunda xalqaro tadbirlarning oʻrni nihoyatda muhim ekanini taʼkidladi.

10 September 2021 4267
On September 9, President of the Republic of Tatarstan Rustam Minnikhanov received Deputy Prime Minister, Minister of Tourism and Sports of the Republic of Uzbekistan Aziz Abdukhakimov in Kazan.
On the part of Tatarstan, a number of high-ranking representatives of the Republic took part in it, on the part of Uzbekistan-the Consul General of our country in Tatarstan Farid Nasriev, the Secretary General of the National Olympic Committee Oibek Kasimov and the deputy khokim of the Tashkent region Zhamshid Babajanov.
During the sincere conversation, Rustam Minnikhanov thanked the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for the attention and support of cooperation with the Republic of Tatarstan.
"Our cooperation and joint projects are aimed at strengthening ties between Uzbekistan and Russia. The Presidents of the two countries consider it important to continue creating all conditions for the further development of bilateral relations, " the President of the Republic of Tatarstan said.
At the same time, Rustam Minnikhanov warmly recalled his visit to Uzbekistan in July of this year, as well as the meeting with the President of Uzbekistan. The President of Tatarstan emphasized that the socio-economic reforms carried out in the country under the leadership of Shavkat Mirziyoyev are tangible for both local residents and foreign tourists.
Aziz Abdukhakimov, in turn, spoke about the development of cooperation between Uzbekistan and Tatarstan in the multilateral sphere, in particular in the field of tourism, cultural heritage and sports, and stressed that the role of international events in this is extremely important.