Ikki kurashchimiz yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionatida ishtirok etishadi
Rossiyaning Ufa shahrida sport kurashlari bo‘yicha yoshlar o‘rtasida jahon chempionati boshlandi. Ushbu musobaqada 2 nafar kurashchimiz yurtimiz sharafini himoya qiladi.
Unda -61 kg vazn toifasida Buenos-Ayres o‘smirlar Olimpiadasi chempioni, o‘smirlar o‘rtasida jahon chempionati g‘olibi Umidjon Jalolov, o‘smirlar Olimpiadasi sovrindori Muhammadrasul Rahimov (-92 kg) g‘oliblik uchun kurash olib borishadi.
729 kunlik tanaffusdan so‘ng o‘tkazilayotgan yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionatida dunyoning 53 davlatidan 500 nafardan ziyod kurashchi 120 ta medallar jamlanmasi uchun bahslarga kirishadi. Bundan avvalgi jahon chempionati 2019 yili Estoniyaning Tallin shahrida bo‘lib o‘tgan edi. Pandemik vaziyat sabab o‘tgan yili yoshlar o‘rtasida jahon chempionati o‘tkazilmadi.
Qur’a natijasiga ko‘ra, 19 yoshli Umidjon Jalolov o‘z ishtirokini to‘g‘ridan-to‘g‘ri 1/8 finaldan boshlaydi. Uning raqibi qozog‘istonlik Salamat Malikov hamda ozarbayjonlik Abdulfaz Nasirov o‘rtasidagi bellashuvdan so‘ng ma’lum bo‘ladi. 20 yoshli Muhammadrasul Rahimov esa 1/8 finalda AQSh kurashchisi, 19 yoshli Rokki Jozef Elamga qarshi bahs olib boradi.

Two of our wrestlers will take part in the World Youth Championship
In Ufa (Russia) The World Youth Wrestling Championship has started. Two athletes will take part in this competition on behalf of Uzbekistan: the champion of the Youth Olympics in Buenos Aires, the winner of the world junior championship Umidjon Zhalolov (-61 kg) and the medalist of the youth Olympic Games Mukhammadrasul Rakhimov (-92 kg).
More than 500 athletes from 53 countries of the world will compete at the championship, which takes place after a 729-day pause. This time, 120 sets of medals will be awarded. The previous World Cup was held in Tallinn (Estonia) in 2019. Due to the deterioration of the epidemiological situation, the world Championship was not held last year.
According to the results of the draw, 19-year-old Umidjon Zhalolov will start his participation from the 1/8 finals. The name of his opponent will be known after the fight between Salamat Malikov (Kazakhstan) and Abdulfaz Nasyrov (Azerbaijan). And 20-year-old Mukhammadrasul Rakhimov will take to the carpet in the 1/8 finals with 19-year-old Rocky Joseph Elam from the USA.