Xalqaro Olimpiya kuni katta shodiyona bilan qarshi olindi
Yurtimizda har yili an’anaviy tarzda nishonlab kelinadigan Xalqaro Olimpiya kuni bu gal yangicha formatda qarshi olindi. “Olimpiya shaharchasi”da tashkil etilgan bayram yuzlab yurtdoshlarimizni bir gʻoya ostida birlashtirdi. Bu haqida rasmiylar ham alohida toʻxtalib oʻtishdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining sport boʻyicha vakili Odil Abduraxmanov:
“Barchangizni tinchlik elchisi, doʻstlik ha hamjihatlik ramzi boʻlgan Xalqaro Olimpiya kuni bilan samimiy muborakbod etaman. Olimpiya harakati insoniyatning eng buyuk ma’naviy boyliklaridan biridir. Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasiga shaxsan yurtboshimiz Shavkat Miromonovich Mirziyoyevning rahbarlik qilayotganlari sportni rivojlantirish davlat siyosatining muhim yoʻnalishlaridan biri ekanini koʻrsatadi. Olimpiya harakatini rivojlantirish mamlakatimizning ustuvor vazifalaridan biri boʻlib qoladi”.
Oʻzbekiston Respublikasi sport vaziri Adham Ikramov:
“Birinchi bor “Olimpiya shaharchasi”dagi mana shunday muhtasham binolar orasida ushbu bayramni nishonlayapmiz. Bugun farzandlari, nabiralari bilan kelgan barcha mehmonlarimizga alohida minnatdorchilik bildirib qolamiz. Shuningdek, Mexiko, Xyuston va Atlanta shaharlarida oʻtadigan muhim oʻyinlarga tayyorlanayotgan futbol boʻyicha Oʻzbekiston milliy terma jamoasiga omad tilaymiz”.
Oʻzbekiston MOQ raisining birinchi oʻrinbosari Otabek Umarov:
“Biz bu yilgi sport bayramini bugun muhtaram Prezidentimiz tomonidan barpo etilgan mana shunday go‘zal va betakror "Olimpiya shaharchasi"da katta shodiyona bilan o‘tkazmoqdamiz. Bu galgi Olimpiya kunini biz o‘zgacha formatda – barchamiz uchun qadrli bo‘lgan oilaviy sayl ko‘rinishida tashkil etdik. Bundan ko‘zlangan asosiy maqsad – oilalarimizga quvonch ulashish, farzandlarimizni sportga oshno qilishdir. Sportni hayotingiz mazmuniga aylantiring. Barcha ishtirokchilarga omad, yuqori kayfiyat va unutilmas lahzalar tilayman. Xalqaro Olimpiya kuni hammamizga muborak bo‘lsin!”.
Tadbir davomida 1000 nafardan ortiq mehmonlar 13 ta sport turi bilan yaqindan tanishib, homiylarning esdalik sovgʻalariga ega boʻlishdi. Shuningdek, ishtirokchilar uchun estradamiz yulduzlari ishtirokida konsert dasturlari namoyish etildi.

В Узбекистане торжественно отмечен Международный Олимпийский день
Международный Олимпийский день, который традиционно отмечается в нашей стране, в этом году прошёл в новом формате. Праздничное мероприятие, организованное в «Олимпийском городке», объединило сотни наших соотечественников вокруг общих идей спорта, здорового образа жизни и олимпийских ценностей. Об этом отметили официальные лица, выступившие на мероприятии.
Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по вопросам спорта Одил Абдурахманов:
«От всей души поздравляю вас с Международным Олимпийским днём — праздником, который является посланником мира, символом дружбы и единства. Олимпийское движение это одно из величайших духовных достояний человечества. Тот факт, что Национальный Олимпийский комитет Узбекистана возглавляет лично Президент нашей страны Шавкат Миромонович Мирзиёев, свидетельствует о том, что развитие спорта является одним из важнейших направлений государственной политики. Развитие Олимпийского движения и впредь будет оставаться одной из приоритетных задач нашей страны».
Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов:
«Впервые мы отмечаем этот праздник в уникальном “Олимпийском городке”. Хочу выразить искреннюю благодарность всем гостям, которые сегодня пришли сюда вместе со своими детьми и внуками. Также, желаем удачи национальной сборной Узбекистана по футболу, которая проведёт важные матчи в Мехико, Хьюстоне и Атланте».
Первый заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Узбекистана Отабек Умаров:
«В этом году мы с большой радостью проводим наш спортивный праздник в этом грандиозном и уникальном "Олимпийском городке", возведенном благодаря нашему уважаемому Президенту. В этом году мы Олимпийский день организовали в совершенно новом формате — в виде семейного фестиваля. Наша главная цель — подарить радость семьям и приобщить наших детей к спорту. Пусть спорт станет неотъемлемой частью вашей жизни! Желаю всем участникам удачи, отличного настроения и незабываемых мгновений. С Международным Олимпийским днем!».
Более тысячи гостей праздника получили возможность поближе познакомиться с 13 видами спорта и получить памятные подарки от спонсоров. Ярким дополнением мероприятия стали выступления звёзд отечественной эстрады, подарившие участникам праздничное настроение.