Eldor Shomurodov: "Bizda bosim yo‘q"
Futbol bo‘yicha jahon chempionati 2-turidan o‘rin olgan Portugaliya — O‘zbekiston o‘yinidan avval rasmiy matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Unda jamoamiz bosh murabbiyi Fabio Kannavaro hamda sardor Eldor Shomurodov qatnashdi. Jamoamiz vakillarining tadbirdagi muhim javoblari:
Eldor Shomurodov:
"Bizda bosim yo‘q. Shu sababli ertaga Portugaliyaga qaraganda bizga osonroq bo‘ladi, deb o‘ylayman. Bizda ajoyib jamoa shakllangan. Birinchi o‘yindan keyin bizda ishonch kuchli, biz allaqachon debyut qilib bo‘ldik. Biz ertaga yaxshi natija uchun maydonga chiqamiz.
Biz raqibimizning birinchi turdagi o‘yinining natijasiga ahamiyat bermadik. Bu haqida hozir o‘ylashning payti emas. Balki uchinchi turdan keyin buni muhokama qilarmiz, hozir biz uchun eng asosiysi ertangi bahs.
Kolumbiyaga qarshi birinchi bo‘limda murabbiy ko‘rsatmalarini to‘liq bajarolmaganimiz evaziga xatolar kelib chiqdi, deb o‘ylayman. Ertaga bunday xatolarni takrorlamasdan, o‘z o‘yinimizni ko‘rsatishga, to‘pni ko‘proq nazorat qilib, vaziyatlar yaratishga harakat qilamiz.
Biz Abbos bilan klubda ham birga o‘ynaymiz. Mashg‘ulotlarda ham doimo birgamiz. Shu sababli ham bir birimizni o‘zaro yaxshi tushunamiz, desam bo‘ladi. Eng muhimi bir jamoa bo‘lib, yaxshi natija qo‘lga kiritishga harakat qilamiz".
Fabio Kannavaro:
"Biz Portugaliyaning futbol falsafasini o‘rganishga harakat qildik. Ular doimo to‘p nazorati orqali o‘yinni boshqarishni yoqtiradi. Shuningdek, uchrashuvni juda faol boshlashga intilishlarini ham bilamiz. Chunki imkon qadar tezroq o‘yinni o‘z foydasiga burishni, himoyani yorib o‘tishni istashadi.
Shundan kelib chiqib, biz ham bunga tayyorgarlik ko‘rdik, deb o‘ylayman. O‘z rejamiz va strategiyamiz bor va maydonda aynan o‘z o‘yinimizni namoyish etishga harakat qilamiz. Futbol shunday o‘yin. Biz juda kuchli jamoaga qarshi maydonga tushayotganimizni bilamiz, ammo avval ham aytganimdek, biz bundan qo‘rqmaymiz. Qo‘limizdan kelgan eng yaxshi o‘yinni ko‘rsatishga va uchrashuv oxirigacha kurashishga harakat qilamiz.
Avval ham aytganimdek, biz faqat Krishtianuga qarshi o‘ynamaymiz. U futbol tarixidagi eng buyuk futbolchilardan biri, biroq Portugaliya faqat Ronaldudan iborat emas. Ularning asosiy tarkibida ham, zaxirasida ham juda ko‘p yuqori saviyali futbolchilar bor. Shunga qaramay, jarima maydonida Ronalduni bir lahzaga ham e’tiborsiz qoldirib bo‘lmaydi.
U standart vaziyatlarda ham, o‘yin davomida ham istalgan payt gol urishga qodir. Shu bois butun o‘yin davomida maksimal darajada diqqatli bo‘lishimiz kerak.
Jamoaga kelganimizdan buyon asosiy e’tibor futbolchilarning jismoniy holatini yaxshilashga qaratildi. Ayrim futbolchilar turli chempionatlarda o‘ynagan, ba’zilarida esa ma’lum muammolar mavjud edi. Shunga qaramay, so‘nggi o‘yin davomida futbolchilarning holati yaxshi ekanini ko‘rdim. Jamoa uchrashuvni yuqori tempda yakunladi va barcha o‘zini yaxshi his qildi.
Albatta, statistikalarni tahlil qilish oson emas. Masalan, to‘pning harakat tezligiga qarasangiz, futbolchilarning texnik mahorati qanchalik yuqori ekanini tushunishingiz mumkin. Men faqat jismoniy ko‘rsatkichlarga qarashni yoqtirmayman. Chunki yakunda eng muhimi — to‘pni qanday nazorat qilishingiz, qanday uzatishingiz va uni qanchalik kam yo‘qotishingizdir.
Menimcha, agar siz o‘yin davomida to‘pni 20 marta yo‘qotsangiz, uni qaytarib olish uchun 20 marta yugurishingizga to‘g‘ri keladi. Bu esa juda muhim omil. Portugaliyaning statistikasi esa, albatta, ko‘p jihatlar bo‘yicha yuqori darajada. Biz buni bilamiz va tahlil qilib chiqdik.
Shu bilan birga, biz maydonda tartibsiz ravishda har tomonga yugurib yurishimiz kerak emas. Masala ko‘p yugurishda emas, to‘g‘ri yugurishda. To‘pni yo‘qotmaslik va uni qayerda qaytarib olishni bilish muhim".

Эльдор Шомуродов: «Никокого давления нет»
Накануне матча второго тура чемпионата мира по футболу между сборными Португалии и Узбекистана состоялась официальная пресс-конференция. В ней приняли участие главный тренер нашей команды Фабио Каннаваро и капитан сборной Эльдор Шомуродов. Ниже приведены ключевые цитаты наших соотечественников:
Эльдор Шомуродов:
"На нас нет давления. Поэтому, думаю, завтра нам будет играть легче, чем Португалии. У нас сформировалась отличная команда. После первого матча мы стали ещё увереннее в себе — дебют на чемпионате мира уже позади. Завтра мы выйдем на поле для хорошего результата.
Мы не придавали особого значения итогам первого матча нашего соперника. Сейчас не время думать об этом. Возможно, обсудим это после третьего тура, но на данный момент для нас самое важное это завтрашняя игра.
Считаю, что ошибки в первом тайме встречи с Колумбией были связаны с тем, что нам не удалось в полной мере выполнить тренерские установки. Завтра постараемся не допустить подобных ошибок, показать свой футбол, больше контролировать мяч и создавать опасные моменты.
С Аббосом мы играем вместе не только в сборной, но и в клубе. Постоянно взаимодействуем на тренировках и хорошо понимаем друг друга на поле. Однако самое главное — действовать как единая команда и добиться нужного результата".
Фабио Каннаваро:
"Мы внимательно изучили игровой стиль сборной Португалии. Эта команда любит контролировать ход матча за счёт владения мячом. Кроме того, португальцы стремятся активно начинать встречи, чтобы как можно быстрее завладеть инициативой и вскрыть оборону соперника.
Исходя из этого, мы строили свою подготовку. У нас есть собственный план и стратегия, и на поле мы постараемся показать именно свой футбол. Мы прекрасно понимаем, что нам предстоит сыграть против очень сильной команды, однако, как я уже говорил ранее, мы не боимся этого вызова. Наша задача показать максимум своих возможностей и бороться до финального свистка.
Как я уже отмечал, мы играем не только против Криштиану Роналду. Он один из величайших футболистов в истории, однако Португалия — это не только Роналду. В их основном составе и среди запасных игроков достаточно футболистов высочайшего уровня. Тем не менее в штрафной площади нельзя оставлять Роналду без внимания ни на секунду.
Он способен забить в любой момент — как после стандартного положения, так и по ходу игры. Поэтому нам необходимо сохранять максимальную концентрацию на протяжении всего матча.
С момента моего прихода в сборную особое внимание уделялось физическому состоянию игроков. Некоторые футболисты выступали в разных чемпионатах, у кого-то были определённые проблемы. Тем не менее в предыдущем матче я увидел, что команда находится в хорошей форме. Игроки завершили встречу на высоком темпе и чувствовали себя отлично.
Конечно, анализировать статистику непросто. Например, скорость движения мяча многое говорит о техническом уровне команды. Я не люблю оценивать футбол исключительно через физические показатели. В конечном счёте важнее то, как команда контролирует мяч, выполняет передачи и насколько редко его теряет.
На мой взгляд, если за матч вы теряете мяч 20 раз, то вам придётся 20 раз прикладывать усилия, чтобы вернуть его обратно. Это очень важный фактор. Статистические показатели сборной Португалии действительно впечатляют по многим параметрам. Мы это понимаем и тщательно проанализировали.
При этом нам не нужно хаотично перемещаться по всему полю. Важно не то, сколько ты бегаешь, а то, насколько эффективно это делаешь. Главное — минимизировать потери мяча и понимать, где и каким образом его возвращать".