Fabio Kannavaro: “Jahon chempionatiga jiddiy tarzda tayyorgarlik koʻryapmiz”
Bugun Milliy futbol markazida Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi birinchi vitse-prezidenti Ravshan Irmatov hamda terma jamoasi bosh murabbiyi Fabio Kannavaro ishtirokida jahon chempionati oldidan matbuot anjumani boʻlib oʻtdi. Unda italiyalik mutaxassis tomonidan toʻxtalib oʻtilgan asosiy mavzular quyidagicha boʻldi:
“Jahon chempionatiga jiddiy tarzda tayyorgarlik koʻryapmiz va juda qattiq ishlayapmiz. Barchamiz mundialga uchib ketishni intiqlik bilan kutyapmiz.
Murabbiy etib tayinlanganimdan keyin murabbiylar shtabi bilan birgalikda barcha futbolchilarni kuzatib bordik. Kimdir terma jamoaga chaqirilmagan boʻlsa, demak u oʻz oʻyini bilan hali meni yetarlicha ishontira olmagan. Hozir jamoaning jismoniy holatini yaxshilash ustida ishlayapmiz.
Oʻrtoqlik uchrashuvlari uchun imkon qadar kuchli va raqobatbardosh raqiblarni tanlashga harakat qildik. Kanada – musobaqa mezboni sifatida yuqori darajadagi futbol muhiti va ajoyib atmosfera yaratishi shubhasiz. Niderlandiya esa Yevropaning eng kuchli terma jamoalaridan biri hisoblanadi. Ularning oʻyin uslubi va taktik yondashuvi maʼlum jihatlari bilan Portugaliya terma jamoasiga oʻxshash.
Masalan, Jaloliddin Masharipov katta tajribaga ega. Agar u optimal sport formasiga chiqsa, jahon chempionatida jamoaga katta foyda keltirishi mumkin. Abbos Fayzullayev kuni kecha gol urdi. Shuningdek, u mehnatkashligi va jangovar xarakteri bilan ham ajralib turadi. Shuningdek, Abduqodir Husanov va Eldor Shomurodov hozir yaxshi holatda.
Eng muhimi – bu biz uchun ilk jahon chempionati. Shuning uchun futbolchilarga ortiqcha bosim emas, aksincha, oʻyindan zavq olish ruhini berishimiz kerak. Men jamoamizning bor kuchi bilan xalqimiz uchun munosib ishtirok etishiga ishonaman.
Yanvar oyida boʻlib oʻtadigan Osiyo kubogidagi guruhimiz juda qiziqarli va kuchli raqiblardan iborat. Har bir oʻyin biz uchun jiddiy sinov boʻlib, maksimal eʼtibor va tayyorgarlikni talab qiladi.
Mening asosiy ambitsiyalarimdan biri – Osiyo kubogini yutish. Biz bu maqsad yoʻlida bor kuchimiz bilan harakat qilamiz. Jahon chempionati esa biz uchun tajriba maydoni boʻlsa, Osiyo kubogida esa natija uchun kurashamiz”.
Shuningdek, anjuman davomida R.Irmatov terma jamoamizning mundialgacha boʻlgan davrdagi tayyorgarlik rejasi bilan tanishtirdi.

Фабио Каннаваро: «Мы серьёзно готовимся к чемпионату мира»
Сегодня в Национальном центре футбола состоялась пресс-конференция с участием первого вице-президента Ассоциации футбола Узбекистана Равшана Ирматова и главного тренера национальной сборной Фабио Каннаваро, посвящённая подготовке команды к чемпионату мира. Итальянский специалист отметил следующие ключевые моменты:
«Мы серьёзно готовимся к чемпионату мира и очень усердно работаем. Все с большим нетерпением ждут старта мундиаля.
После моего назначения мы вместе с тренерским штабом внимательно следили за всеми футболистами. Если кто-то не получил вызов в сборную, значит, пока он не сумел в полной мере убедить меня своей игрой. Сейчас особое внимание уделяем физической готовности команды.
Для товарищеских матчей мы старались подобрать максимально сильных и конкурентоспособных соперников. Канада, как хозяйка соревнований, безусловно, создаст атмосферу футбола самого высокого уровня. Нидерланды же являются одной из сильнейших сборных Европы. Их стиль игры и тактический подход в определённой степени напоминают сборную Португалии.
Например, Джалолиддин Машарипов обладает колоссальным опытом. Если он наберёт оптимальную форму, то сможет принести сборной огромную пользу на чемпионате мира. Аббосбек Файзуллаев совсем недавно отметился забитым мячом, а его трудолюбие и бойцовский характер давно стали визитной карточкой игрока. Кроме того, в отличной форме сейчас находятся Абдукодир Хусанов и Эльдор Шомуродов.
Самое главное — это наш первый чемпионат мира. Поэтому важно не создавать для футболистов лишнего давления, а, наоборот, позволить им получать удовольствие от игры. Я уверен, что наша команда сделает всё возможное, чтобы с честью представить Узбекистан на мундиале.
Наша группа на Кубке Азии, который пройдёт в январе, получилась очень интересной и сильной. Каждый матч станет для нас серьёзным испытанием и потребует максимальной концентрации и подготовки.
Одна из моих главных амбиций — выиграть Кубок Азии. Мы приложим все усилия ради достижения этой цели. Если чемпионат мира станет для нас площадкой для получения опыта, то на Кубке Азии мы уже будем бороться за результат».
Также в ходе пресс-конференции Равшан Ирматов представил план подготовки национальной сборной к чемпионату мира.