Fabio Kannavaro: “Jahon chempionati yaqin ekan, har bir oʻyinning ahamiyati muhim”
– Bu oʻyinlar oʻrtoqlik oʻyini boʻlsa ham, ularda gʻalaba uchun maydonga tushamiz. Jahon chempionati yaqin ekan, har bir oʻyinning ahamiyati muhim.
– Jahon chempionatiga kim borishini hozirdan ayta olmaymiz. Barcha yigitlarni roʻyxatda saqlab, yakuniy tarkibni keyin hal qilamiz.
– Kengaytirilgan roʻyxatdan 55 futbolchi oʻrin olgan. Lekin ichki chempionat davomida futbolchilar oʻzlarini koʻrsatishiga qarab bu roʻyxat oʻzgarishi mumkin.
– Ikkala oʻyinda barcha yigitlarga imkoniyat beramiz. Ularning holatini toʻliq koʻra olishimiz kerak.
– Dubay yigʻinida juda koʻp oʻyinchilarni koʻzdan kechirdim. Unda barchalari bilan yakka tartibda suhbatlashdim ham. Ulardagi ishtiyoq meni xursand qildi.
– Barcha oʻyinchilarni kuzatib borib, chaqiruvga mos yigitlarni jalb qilganmiz. Shu paytgacha 5 ta darvozabonni koʻzdan kechirdik. Agar biz tanlovda xato qilgan boʻlsak, ularda oʻz oʻyinlari bilan bizni hayratga solishlari uchun vaqt bor.
– Asosiy xavotirim futbolchilarning darajasidan koʻra jismoniy holati bilan bogʻliq. Jahon chempionatidan oldin 2-3 hafta vaqtimiz boʻladi xolos. Maʼlumki, bu vaqtda ularning jismoniy holatini sezilarli darajada oshirish imkonsiz. Biz yanvardan beri shu jihatga eʼtibor qaratyapmiz.

Завтра национальная сборная Узбекистана в рамках турнира FIFA Series сыграет против Габона. Накануне встречи состоялась пресс-конференция, на которой главный тренер команды ответил на вопросы журналистов. Главное:
— Несмотря на то, что это товарищеские матчи, мы выходим на поле с максимальной задачей — побеждать. В преддверии чемпионата мира каждая игра имеет важное значение.
— Говорить о финальной заявке пока рано. Мы продолжаем следить за всеми кандидатами и определимся позже.
— В расширенном списке — 55 игроков, но исходя от того, как проявят себя футболисты во время национального чемпионата, список может измениться.
— В предстоящих матчах постараемся предоставить шанс всем футболистам, чтобы объективно оценить их форму.
— На сборе в Дубае я просмотрел большое количество игроков и провёл с ними индивидуальные беседы. Их мотивация оставила у меня положительное впечатление.
— Мы внимательно следим за кандидатами и вызываем наиболее соответствующих нашим требованиям игроков. Уже просмотрены пять вратарей. Если в выборе были допущены неточности, у футболистов ещё есть шанс проявить себя.
— Меня больше всего беспокоит не уровень футболистов, а их физическая готовность. Перед чемпионатом мира у нас будет всего 2–3 недели и за этот срок невозможно существенно улучшить физическую подготовку. Поэтому уже с января мы системно работаем над этим аспектом.