Ruslan Nurudinov: “Oʻz rekordlarimni yangilash menga motivatsiya beradi”
Rio-2016 yozgi Olimpiya oʻyinlari chempioni Ruslan Nurudinov bir necha kun oldin Bahraynda boʻlib oʻtgan ogʻir atletika boʻyicha dunyo birinchiligida 3-yil avval oʻzi oʻrnatgan jahon rekordini yangilab, uch karra jahon chempionligiga erishgani oʻzbek sporti uchun muvaffaqiyatli oʻtgan 2024-yilga ajoyib yakun yasab berdi. Andijon oʻgʻlonining 33 yoshida oltin medallar bilan birga jahon rekordini yangilay olgani oʻzbek ogʻir atletikasi maktabi qanday kuchga ega ekanini yana bir karra koʻrsatdi. Polvonimizning avvalgi darajaga qanday qayta olgani bizni ham qiziqtirdi.
– Professional sport bilan shugʻullanganlar yaxshi biladiki, bu yoshda yuqori sport formaga qaytish juda murakkab. Ustozlarim bilan tinmay mehnat qildik va xudoga shukur yana oʻz vaznimda eng kuchli sportchiga aylandim. Orada kichik koʻngilsizlik ham boʻldi. Biroq yaqinlarimning qoʻllab-quvvatlashi bilan barchasi yengib oʻtildi.
– Sportchi erishish mumkin boʻlgan barcha natijalaringiz bor. Sizni sportda nima ushlab turibdi?
– Aytganingizdek, kolleksiyamda barcha musobaqalarning oltin medallari bor. Baʼzilarida rekordlar ham oʻrnatganman. Oʻzim oʻrnatgan rekordlarni yangilash ichimdagi olovni yoqib, katta motivatsiya beradi.
– Baʼzi sabablar bilan Tokio va Parijdagi Olimpiadalarni oʻtkazib yubordingiz. Bu juda katta psixologik qulashga olib kelishi mumkin. Siz oʻzingizni ruhan qanday tikladingiz?
– Ochigʻi, Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlarining saralashidan keyin biroz tushkunlik boʻldi. Nazariy jihatdan bu yilgi Olimpiadada qatnashish imkoniyatim bor edi. Biroq buning uchun -102 kg vazn toifasiga qaytishim talab etilardi. Bu vaznga tushishim uchun koʻp vazn tashlashim kerak edi. Harakat qilib koʻrdim, ammo salomatligim bilan bogʻliq muammolar paydo boʻlgani uchun tavakkal qilmadik. Bu ham bir sinov va bundan faqat mehnat orqali muvaffaqiyatli oʻta oldim.
– Los-Anjeles-2028 ga ham tayyorgarlik koʻrasizmi? Ungacha shunday formada yetib borishingiz uchun nimalar kerak?
– Albatta, harakat qilib koʻraman. Buning uchun sportga ilmiy jihatdan koʻproq yondashish kerak. Zamonaviy sportda muvaffaqiyatning asosiy kaliti ilm-fan hisoblanadi. Metodika va tibbiyotni uygʻunlashtirib, toʻgʻri tayyorgarlik qilishimiz lozim. Shunda muhtaram Prezidentimiz oldimizga qoʻygan Los-Anjeles Olimpiadasida kuchli oʻntalikdan joy olish vazifasini uddalashimiz osonlashadi.

Руслан Нурудинов: "Обновляя свои рекорды, я мотивирую себя"
Победитель летних Олимпийских игр Рио-2016 Руслан Нурудинов несколько дней назад в рамках первенства мира по тяжёлой атлетике в Бахрейне побил мировой рекорд, установленный им самим 3 года назад на чемпионате Азии и стал трехкратным чемпионом мира. В свои 33 лет достигнув таких результатов, Нурудинов в очередной раз доказал силу и мощь узбекской школы тяжёлой атлетики. Несомненно, успех нашего соотечественника стал блестящим завершением 2024 года для узбекского спорта, который был полон ярких событий. Тот факт, что тяжелоатлет, смог вернуться в свою прежнюю форму, очень заинтересовал нас.
- Что придало силу Руслану Нурудинову, чтобы он вернулся в прежнюю форму?
- Люди, занимающиеся профессиональным спортом, хорошо знают, что в моём возрасте нелегко достичь пика спортивной формы. Мы неустанно трудились с наставниками и мне удалось снова стать лучшим спортсменом в своей весовой категории. В какой-то период возникли неприятности, но благодаря поддержке близких, я смог одолеть трудности.
- Вы уже достигли всех результатов,  которых может добиться спортсмен. Что вас удерживает в спорте?
- Как вы сказали, в моей копилке есть золотые медали всех соревнований. В некоторых из них я даже устанавливал рекорды. Обновляя свои рекорды, я мотивирую себя и это заставляет меня двигаться дальше.
- Из-за некоторых причин, вы пропустили летние Олимпийские игры в Токио и Париже. Это может привести к серьёзным психологическим травмам. Как вы восстановили себя морально? Что вам помогло?
- Честно говоря, после квалификации на летние Олимпийские игры Париж-2024 у меня было некоторое разочарование. Теоретически у меня был шанс выступить на этих Играх. Однако для этого мне бы пришлось вернуться в категорию -102 кг и скинуть вес, чтобы выступать. Я конечно попробовал, но из-за возникших проблем со здоровьем, мы не стали рисковать. Это тоже стало испытанием и успешно пройти его мне удалось только благодаря упорному труду.
- Вы будете готовится к главным стартам в Лос-Анджелесе? Что вам потребуется чтобы сохранить свою спортивную форму?
- Разумеется, я попытаюсь. Для этого необходим более научный подход к спорту. Наука – это ключ к успеху в современном спорте. Нам нужно правильно подготовиться, сочетать современные методики и медицину. И только тогда мы можем выполнить задачу, которую поставил перед нами наш Уважаемый Президент в Лос-Анджелесе - войти в десятку сильнейших.