Svetlana Osipova: "Motivatsiyam - bugun kechagidan yaxshiroq bo‘lishim kerakligi"
Parij-2024 yozgi Olimpiya o‘yinlarida kumush medalni qo‘lga kiritgan Svetlana Osipova o‘zbek taekvondochi qizlar orasida birinchi bo‘lib Olimp shohsupasiga ko‘tarilgan sportchi sifatida tarixda qoldi. Svetlana faoliyati davomida koʻplab yutuqlarga erishgan. Sportchimiz bu natijalar bilan to‘xtab qolmay, oldinga intilishda davom etmoqda. Biz jahon arenalarida o‘zbek qizlari nimalarga qodirligini ko‘rsatayotgan atletimiz bilan kichik intervyu qildik.
- Roppa-rosa 2 yil oldin davlatimiz bayrog‘i qabul qilingan kun arafasida tarixiy jahon chempionligini qo‘lga kiritgan edingiz. Qolaversa, Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlarida ham delegatsiyamizga tarixiy medallardan birini keltirdigniz. Keling, o‘sha paytlardagi taassurotlaringizni yodga olib, ular bilan ulashsangiz.
- Har ikki musobaqadagi hissiyotlarimni so‘z bilan ifodalab berolmayman. Jamoamiz bilan sportimiz tarixida ayollar taekvondosida jahon chempionatlarida birinchi oltin va Olimpiadalardagi ilk medalni qo‘lga kiritishni uddaladik. Ushbu natijaga erishishim uchun yordam bergan davlatimiz, assotsiatsiyamiz, jamoam va oilamga minnatdorligimni bildiraman. Tokio-2020 Olimpiadasidan medal ololmaganimdan keyin Meksikadagi jahon chempionligi menga katta turtki boʻldi. Mehnat bilan barcha narsaning imkoni borligini tushunib yetganman.
- Olimpiadada yengil jarohat bilan ishtirok etganingiz haqida ko‘p aytgandingiz. Hozir salomatligingiz qanday?
- Ha, hozir hammasi yaxshi. Ayni paytda tiklanyapman, shuningdek, mashg‘ulotlar ham to‘xtab qolmagan.
- Sizda barcha musobaqalarning medali bor. Shunday bo‘lsa ham Sizni qanday motivatsiya yana dayanga chaqiryapti?
- Ha, menda hamma turnirlarning medali mavjud. Bu ajoyib natija va unda koʻpchilikning mehnati bor. Motivatsiyam esa, bugun kechagidan yaxshiroq bo‘lishim kerakligi. Bu men uchun eng muhim jihat. O‘zim misolimda barcha narsaning imkoni borligini ko‘rsatishni istayman. Har qanday vaziyat va sharoitda ham nimadir o‘rganish va nimagadir erishish kerak. Men qachondir o‘zgalarga o‘rnak bo‘la olayotganimni sezsam, shu menga motivatsiya beradi.

Светлана Осипова: "Моя мотивация - быть лучше, чем вчера"
Таэквондистка Узбекистана Светлана Осипова, завовавшая серебряную медаль на летних Олимпийских игр Париж-2024, вошла в историю узбекского спорта как первая девушка, которой удалось подняться на пьедестал Игр в этом направлении. Несмотря на то, что Светлане в ходе своей профессиональной карьеры удалось достичь значительных результатов, она продолжает работать над собой и идти вперёд. Мы подготовили небольшое интервью с нашей таэквондисткой, которая демонстрирует потенциал узбекских девушек на мировой арене.
- 2 года назад накануне Дня принятия Государственного Флага Республики Узбекистан вы завоевали титул чемпионки мира. А на главных стартах четырёхлетия в Париже вы завоевали серебряную медаль. Можете вспомнить те ощущения? Что вы чувствуете в такие моменты?
- Честно говоря, я немогу описать эти чувства. Нам с моей командой удалось впервые в истории нашего спорта завоевать золотую медаль на чемпионате мира, а также, удостоится серебряной награды на Олимпийских играх в этом виде спорта среди девушек. Я очень благодарна нашему государству, ассоциации, своей команде и семье за поддержку. Поскольку я не смогла войти в ряды призёров на Олимпиаде Токио-2020, эти результаты, в частности победа на ЧМ в Мексике, была очень важной для меня. В те моменты я осознала, что благодаря труду можно достичь всех своих целей.
- Вы упомянули, что на Олимпиаде выступали с небольшой травмой. Как чувствуете себя сейчас?
- Да, сейчас всё хорошо. В настоящее время я восстанавливаюсь, также продолжаются и тренировки.
- Вы имеете медали всех крупных соревнований. Несмотря на это, вы продолжаете свою карьеру в спорте. Что вас мотивирует?
- Да, мне удалось подняться на пьедестал всех крупных и престижных стартов. Это отличный результат и разумеется труд многих людей. Моя мотивация быть лучше, чем вчера. Я хочу всем показать, что ничего невозможного нет. В любой ситуации и положении можно чему-либо научиться, достичь чего-то. Если мне удастся стать примером для окрущаюших, это станет большой мотивацией для меня.