Lazibek Mullajonov: Maqsadim 2 karra Olimpiada chempioni bo‘lish
Boks boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi Lazizbek Mullojonovning Parij-2024 XXXIII yozgi Olimpiya oʻyinlaridagi yorqin janglari koʻpchilikning yodida qoldi. -92 kg vazn toifasida tengsiz boʻlgan sportchimiz Oʻzbekistonning Olimpiya oʻyinlaridagi tarixiy natijasiga katta hissa qoʻshdi. Charm qoʻlqop ustasi bilan kichik intervyu oʻtkazdik.
– Olimpiada tugaganiga 3 oydan oʻtdi. Baʼzilar terma jamoa tarkibidagi mashgʻulotlarni allaqachon boshlab yubordi. Siz qachon yigʻinlarga qoʻshilasiz?
– Qisqa muddatli taʼtildan soʻng terma jamoa yigʻinlariga tez orada qaytaman. Hozirda jamoamiz Osiyo chempionatiga tayyorgarlik koʻryapti. Ushbu musobaqadan soʻng terma jamoa yigʻinlariga qoʻshilaman.
– Olimpiada chempionligidan keyin professional boksga toʻliq oʻtish fikri uygʻonmadimi? Oʻzi xalqaro promouterlik kompaniyalardan jiddiyroq taklif tushdimi?
– Parijdagi gʻalabamdan soʻng professional boksga butkul oʻtish fikri uygʻonmadi. Ikkisini birdek olib bormoqchiman. Maqsadim vatanim uchun ikkinchi martaba ham Olimpiya oʻyinlarida gʻolib boʻlish.
– Toshkentda oʻtgan jahon chempionati va Xanchjoudagi Osiyo oʻyinlarida ancha qiziqqon, emotsiyalarga koʻp beriluvchi Mullojonovni koʻrgandik. Biroq Parij Olimpiadasida buning aksiga guvoh boʻldik. Qisqa vaqt ichida nima sizni bunchalik oʻzgartira oldi?
– Jahon chempionatida 3-oʻrinni qoʻlga kiritganim va Osiyo oʻyinlarida chorak finalda yutqazganimdan keyin hissiyotlarni jilovlab oldim. Chunki, ular baʼzi paytda sportchiga qarshi ishlashi mumkin. Shuning uchun bor eʼtiborni Olimpiada litsenziyasiga va undagi janglarga qaratdim. Maqsadim oltin medal edi va unga erishdim.

Лазизбек Мулложонов: "Моя цель - ещё раз завоевать титул Олимпийского чемпиона"
Представитель сборной Узбекистана по боксу Лазизбек Мулложонов остался в памяти многих болельщиков своими яркими выступлениями на летних ОИ Париж-2024. Наш боксёр, выступавший весовой категории -92 кг, доказал своё превосходство и внес достойный вклад в исторический результат Узбекистана на Олимпийских играх. Нам удалось провести небольшое интервью с мастером кожаных перчаток.
- Прошло больше 3 месяцев как закончилась Олимпиада. Некоторые уже начали подготовку в составе сборной. Когда вы приступите к сборам?
- После небольшого перерыва я начну тренировку с представителями сборной. Сейчас наша команда готовится к чемпионату Азии. После этого соревнования я присоединюсь к остальным боксёрам.
- После победы на Олимпиаде вам не захотелось перейти на профессиональный ринг? Может поступили предложения от известных промоутеров?
- Нет, после Олимпиады у меня не возникло такое желание. Я хочу выступать как в профессиональном, так и в любительском боксе. Моя цель - завоевать титул двукратного Олимпийского чемпиона для своей Родины.
- Во время чемпионата мира в Ташкенте и Азиатских игр в Ханчжоу мы видели эмоционального, вспыльчивого Мулложонова. Но на Олимпиаде вы показали себя по другому, можно сказать, изменились за короткий промежуток времени. Что повлияло на это?
- На чемпионате мира я занял 3 место, а на Азиаде потерпел поражение. Поэтому я стал более сдержанным, так как эмоции иногда могут подвести спортсмена. Я полностью сосредоточился на Олимпийской лицензии и подготовке к Играм. Моей целью была золотая медаль и я смог завоевать её.