Timur Kapadze: “Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasi kuchimizga kuch qoʻshmoqda”
Xabaringiz bor, ertaga Qatarda futbol boʻyicha U23 yosh toifasidagi Osiyo kubogining finalida Oʻzbekiston va Yaponiya terma jamoalari chempionlik uchun bahs olib borishadi. Bugun har ikki jamoa ishtirokida matbuot anjumani oʻtkazildi. Unda jamoamiz ustozi Timur Kapadze bilan birga sardor Jasur Jaloliddinov ham ishtirok etishdi. Hamyurtlarimiz boʻlajak bahs oldidan quyidagi fikrlarni bildirib oʻtdilar:
“Ertaga qiziqarli uchrashuv kutib turibdi. Bir-biriga munosib ikki jamoaning oʻyiniga guvoh boʻlamiz. 2-yil avval oʻzimizdagi Osiyo kubogida ular kabi biz ham yosh tarkib bilan harakat qilgan edik. Shuningdek, finalga yetib kelgani va Parij-2024 Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanma olgani bilan Yaponiya jamoasini ham qutlayman”, – dedi murabbiy.
Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasi va finalga chiqqanimiz bilan butun xalqimizni tabriklayman. Ertangi oʻyinga ham munosib tayyorgarlik koʻrib, yaxshi natija koʻrsatishga harakat qilamiz”, – deya javob qildi oʻyinchi.
– Ertaga Yaponiya jamoasidan qanaqa oʻyin kutmoqdasiz? (T.Kapadzega)
Ikkala jamoa ham bir-birini yaxshi biladi. Ularning oʻyinlarini tahlil qilib chiqdik. Final uchun tayyorlagan rejamiz bor va shunga asosan oʻyin koʻrsatamiz.
– Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasi oʻzbek futboli uchun qanday ahamiyat kasb etdi? (T.Kapadzega)
– Biz bu natijadan juda ham xursandmiz. Zero, futbolimiz tarixida dastlabki Olimpiada yoʻllanmasiga ega chiqdik. Bizgacha jamoalarimiz harakat qilishgan edi. Lekin qaysidir pallada ularga omad yetishmagan. Olimpiada litsenziyasi kuchimizga yanada kuch qoʻshmoqda. Ertangi finalda yanada yaxshi oʻynashga harakat qilamiz.
– 2022-yilgi musobaqada ham jamoangiz Yaponiyaga qarshi oʻynab, gʻalaba qozongan edi. Ushbu bahsdan qanaqa xotiralar qolgan? (J.Jaloliddinovga)
– Avvalgi musobaqadan yaxshi xotiralar bor. Chiroyli gʻalaba bilan final yoʻllanmasini qoʻlga kiritgan edik. Lekin raqibimizga hurmat bilan yondashamiz va ertangi oʻyinga tayyorgarlik koʻrishda davom etamiz.
– Legionerlarning ketishi final uchun rejangizga qanday taʼsir koʻrsatmoqda? (T.Kapadzega)
– Agar legionerlarimiz finalda ham ishtirok etishganida, boshqacha boʻlar edi. Lekin biz Qatarga 11 ta emas, 23 ta futbolchi bilan tashrif buyurganmiz. 3 nafar oʻyinchi ketgani bilan u qadar katta oʻzgarish boʻlmaydi. Har bir oʻyinimiz koʻrsatdiki, jamoada ularning oʻrnini toʻldira oladigan yigitlar bor va ular buni bildirishmaydi. Fursatdan foydalanib, mezbonlarga ajoyib tashkilotchilik va mehmondoʻstlik uchun jamoam nomidan minnatdorchilik bildirib qolaman.

Тимур Кападзе: "Олимпийская лицензия вдохновила каждого из нас"
Как вам известно, завтра, в рамках финала Кубка Азии по футболу в Катаре, сборные Узбекистана и Японии проведут матч за титул чемпиона. Сегодня с участием представителей этих двух сборных команд состоялась пресс-конференция. В мероприятии приняли участие главный тренер олимпийской сборной Узбекистана Тимур Кападзе и капитан команды Джасур Джалолиддинов, которые поделились своим мнением накануне важной игры:
"Завтра нас ожидает очень интересная встреча, на поле выйдут две команды, которые достойны друг-друга. Два года тому назад на Кубке Азии в Ташкенте мы, как и они, участвовали с молодым составом. Я также искренне поздравляю сборную Японии с выходом в финал и завоеванием лицензии на летние Олимпийские игры Париж-2024", - отметил Тимур Кападзе.
"Я поздравляю всех наших соотечественников с лицензией Олимпиады и выходом в решающей этап Кубка Азии. Мы будем упорно готовится к завтрашнему матчу и всеми силами постараемся показать достойный результат", - сказал игрок.
- Какую игру вы ожидаете завтра от Японии? (Вопрос Т.Кападзе)
- Обе команды хорошо знают друг-друга. Мы подробно изучили игры соперника. Подготовили план для финального матча и будем действовать в соответствии с этой тактикой.
- Какую роль сыграла Олимпийская лицензия Париж-2024 для узбекского футбола? (Т.Кападзе)
- Мы очень рады что нам удалось зафиксировать такой результат. Так как впервые в истории узбекского футбола, нам удалось завоевать лицензию на Олимпиаду. Предыдущие отечественные команды тоже шли к этой важной цели, однако, в каком-то этапе им не хватало удачи. Олимпийская лицензия вдохновила нас. В завтрашнем финале мы максимально постараемся продемонстрировать хорошую игру.
- Сборная Узбекистана в 2022 году сыграла против Японии и победила. Остались ли какие-нибудь воспоминания, связанные с этим матчем? (Дж.Джалолиддинову)
- Остались только тёплые воспоминания. Мы хорошо сыграли и удостоились путёвки в финал. При всём уважении к соперникам мы продолжим упорную подготовку к решающему матчу.
- Как повлиял уход легионеров на ваши планы? Что-нибудь изменилось? (Т.Кападзе)
- Конечно, если бы легионеры приняли участие в финале, то здорово бы получилось. Но не надо забывать, что мы в Катар прибыли с 23 футболистами. Уход 3 игроков - не сильная потеря. Каждый наш матч показал, что в команде все могут дополнять и заменять друг-друга. Пользуясь случаем, от имени своих подопечных выражаю искреннюю благодарность стране-хозяйке за организацию соревнований и гостеприимство.