Svetlana Osipova: “Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlarida nimalarga qodir ekanligimizni koʻrsatamiz”
Xabaringiz bor, shu kunlarda Eron poytaxtida taekvondo WT boʻyicha bir qator yirik xalqaro turnirlar boʻlib oʻtmoqda. Ushbu startlarda terma jamoamiz muvaffaqiyatli ishtirok etmoqda. Misol uchun, oʻtkazilgan 3 ta nufuzli musobaqa yakunlariga koʻra, taniqli sportchimiz, Tokio-2020 ishtirokchisi Svetlana Osipova delegatsiyamiz gʻaznasini 3 ta medal bilan toʻldirdi. Dastlab 4-5-mart kunlari Tehronda oʻtgan klublar oʻrtasidagi Osiyo chempionatida Osipova kuchli uchlikka kirdi. Soʻngra 6-9-mart kunlari anʼanaviy “Fajr” ochiq turnirida shohsupaning eng yuqori pogʻonasiga koʻtarildi. Shuningdek, qahramonimiz “Osiyo taekvondo federatsiyasi prezidenti kubogi” musobaqasi doirasida ham barcha raqiblarini magʻlub etib, yana bir bor chempionlik nashidasini surdi.
Joriy mavsumning ilk musobaqalaridanoq oʻzbek sporti muxlislarini oʻz yutuqlari bilan xursand qilgan Svetlana Osipova bilan bogʻlanib, uning taassurotlari va rejalari haqidagi suhbat tashkil qildik.
– Salom Svetlana! Avvalo, sizni nufuzli musobaqalardagi yuqori natijalaringiz bilan tabriklaymiz.
- Salom, rahmat!
– Keling, avval oʻtgan mavsumga nazar tashlaymiz. 2021-yilni qanday eslaysiz?
– 2021-yilda qatnashgan asosiy musobaqalarimdan biri Tokio-2020 Olimpiadasi boʻldi. Ochigʻi, oʻtgan yil men uchun biroz omadsiz boshlandi. Chunki yilning boshlarida oyogʻimni sindi. Men bundan bexabar, oyogʻimdagi ogʻriqni oddiy holat deb mashgʻulotlarni davom ettirdim. Aslida nima boʻlganini mart oyida, vaziyat yomonlashganida bildim va bu keyinchalik katta taʼsir oʻtkazdi. Ammo shunga qaramay, Olimpiya oʻyinlariga litsenziyani qoʻlga kiritishga muvaffaq boʻldim. Afsuski, toʻrt yillikning asosiy musobaqasida oʻz salohiyatimni toʻla koʻrsata olmadim, 100 foizlik natija bera olmadim. Sportchining asosiy maqsadi va orzularidan biri Olimpiada. Mening orzuim amalga oshdi, lekin toʻliq emas.
– Qisqa dam olishdan soʻng taekvondo WT boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi mashgʻulotlarga kirishdi. Tayyorgarlik qisqa vaqt ichida bir nechta bosqichlarga ulanib ketdi. Boisi, oldinda jamoa reyting ochkolari oʻynaladigan nufuzli turnirlarda ishtirok etishi kutilgandi. Qaysi musobaqa siz uchun muhimroq boʻlganini ayta olasizmi?
– Ha, bu yil biz uchun fevral oyining boshida BAAning Fujayra shahrida oʻtgan musobaqa bilan boshlandi. Unda men oltin medal bilan birga reyting uchun qimmatli 20 ochko qoʻlga kiritdim. Tehronda oʻtkazilayotgan ushbu musobaqalarda “Turnirning eng yaxshi sportchisi” nomiga ham sazovor boʻldim. Taekvondodagi tizimga koʻra, bir yil davomida oʻtadigan ochiq chempionatlar orqali maksimum 40 ball toʻplashingiz mumkin. Maʼlum boʻlmoqdaki, soʻnggi 2 oy ichida maksimal ochkolarimni qoʻlga kiritib boʻldim va “Osiyo federatsiyasi prezidenti kubogi” bilan yana 20 ball jamgʻardim. Yil boshida oʻz vazn toifamdagi reytingda 26-oʻrinda edim. Endi esa soʻnggi musobaqalarda qoʻlga kiritgan gʻalabalarim bilan taxminan 11-12-oʻrinlarga koʻtarilaman.
– Kuni kecha nufuzli xalqaro musobaqalarda yana bir oltin medalni qoʻlga kiritdingiz. Ushbu turnirlarni qanday taʼriflagan boʻlardingiz?
– Bu yil oʻtkazilgan 4 ta turnirning barchasida men oʻrgangan eng muhim jihat bu dayanda oʻzimni idrok etishimdir. Maʼlumki, Olimpiadadan keyin ham, Olimpiada oldidan ham karantin tufayli bir qator xalqaro musobaqalar tashkil etilmadi. Oʻtkazgan janglarim davomida kurash va raqobat ruhi, murabbiyning qoʻllab-quvvatlashini his qila oldim. Bu omillarning barchasi keyingi yirik musobaqamiz hisoblanmish Osiyo oʻyinlariga tayyorgarlik koʻrishimizda juda zarur.
– Oldingi musobaqalar bilan solishtirganda, raqiblaringizning tayyorgarlik darajasi sezilarlimi yoki aksincha? Va ularning qaysi biri sizning vazn toifangizda jiddiyroq raqobat tugʻdirdi?
– Reytingda boʻlmasa ham, mashgʻulotlarda yaxshi ishlamasa ham hech qachon raqibni kamsitmaslik kerak. Siz koʻrgan mashgʻulot va dayandagi musobaqa butunlay boshqa narsa. Yana psixologik tayyorgarlik juda muhim. Hatto eng kuchli sportchi, jahon va Olimpiada chempionlarida ham shunday burilish nuqtalari boʻlishi mumkinki, ularni yengib oʻtish kerak. Turli darajadagi sportchilar ishtirok etadigan bunday xalqaro musobaqalarda siz oʻzingizni bellashuvlardan oldin jilovlay olishingiz kerak.
– Oldinda, albatta, Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlari turibdi. Unga ham tinimsiz tayyorgarlik ketmoqda. Bu yilgi Osiyo oʻyinlaridan nima kutyapsiz?
– 2018-yil Indoneziyada oʻtgan Osiyo oʻyinlarida ham qatnashganman. Oʻshanda kattalar oʻrtasidagi musobaqalarda birinchi chiqishim boʻldi. Ungacha oʻsmirlar va yoshlar toifasidagi musobaqalarda qatnashganman. Jakartadagi start esa men uchun faoliyatimda yuqori saviyadagi ilk yirik musobaqa boʻldi. Bu juda hayajonli. Ammo qoʻrquvni yengib, yakunda bronza medalini qoʻlga kiritdim. Keyin Osiyo oʻyinlari yarim finalida toʻqnash kelgan qozogʻistonlik raqibam bilan Olimpiya oʻyinlarida ham roʻbaroʻ keldim va 9:10 hisobida imkoniyatni boy berdim. Boʻlajak Osiyo oʻyinlarida undan revansh olishga harakat qilaman. Xanchjou-2022 nafaqat men uchun, balki butun jamoamiz uchun juda muhim. Maqsadimiz nimalarga qodir ekanimizni koʻrsatish. Biz hammamiz buning uchun astoydil mehnat qilamiz. Va, albatta, oʻz natijalarimizni oshirib, shohsupaning eng yuqori pogʻonasidan joy olamiz.
– Kelajak uchun rejalar qanday? Faoliyatingizdagi eng katta orzuingiz haqida ham ulashsangiz.
– Mening orzuim - kuchli raqiblarga qarshi bahslashish va ularni yutganimdan xursand boʻlish. Albatta, bu eng katta musobaqalarda boʻlishi kerak. Ushbu turnirlarda chempionlik taʼmini his etish, oʻzimdagi his-tuygʻularni yengib, fikrlarimni nazorat qila olishni istayman. Buning uchun asosiy musobaqalarda maksimal natijaga erishish, ularga nafaqat jismoniy, balki ruhiy jihatdan ham tayyor boʻlish kerak.

Светлана Осипова: «Моя цель-улучшить свой показатель на предстоящих крупных стартах»!
Как известно, в эти дни в Иранской столице проходит целый ряд крупных международных турниров по таэквондо WT. Стоит отметить, что отечественная делегация на данных стартах выступает более чем успешно. К примеру, по итогам всех трёх престижных состязаний одна только именитая спортсменка, участница Токио-2020, защищающая честь Узбекистана по данной дисциплине Светлана Осипова пополнила копилку делегации страны 3мя медалями различного достоинства. Сначала в Тегеране с 4-5 марта состоялся клубный чемпионат Азии, на котором Осипова вошла в тройку лидеров, затем с 6-9 числа текущего месяца прошёл традиционный турнир “Fajr open”, где Светлана поднялась на высшую ступень пьедестала почёта. Затем, буквально вчера наша соотечественница в рамках розыгрыша Кубка президента Азиатской федерации таэквондо завоевала медаль высшей пробы.
Нам удалось связаться с героиней Иранских соревнований – Светланой Осиповой, которая с первых состязаний текущего спортивного сезона начала радовать болельщиков узбекского спорта своими достижениями. Обо всём по порядку!
Здравствуйте, Светлана! Во-первых, позвольте поздравить Вас с высокими результатами на столь престижных соревнованиях.
- Здравствуйте, спасибо!
Давайте, для начала вспомним прошлый спортивный сезон! Каким запомнился 2021 год? Имеем ввиду прошедшие соревнования, на которых Вы защищали честь Родины?
- Одни из основных соревнований, на которых я принимала участие в 2021 году – это был Токио-2020. Сам год начался для меня не очень позитивно не так уж и хорошо, так как в конце января начале февраля я сломала ногу, не знала об этом и продолжала свои усердные тренировки. Узнала об этом только в марте месяце, когда уже усугубилось положение и это очень сильно отразилось в дальнейшем. Но, несмотря на это, мне всё же удалось завоевать лицензию на Олимпийские Игры. К сожалению, на главных стартах четырёхлетия мне не удалось проявить свой потенциал, я не смогла выложиться на все 100%. Одна из основных целей и мечты спортсмена является Олимпиада. У меня осуществилась эта мечта, но не в полной мере. Зато появился стимул для дальнейших действий, тренировок, для осмысления своих результатов.
Сразу после короткого отдыха сборная Узбекистана по таэквондо WТ приступила к УТС. Подготовка шла сразу на несколько стартов. Ведь впереди команду ожидало участие в престижных турнирах, на которых разыгрываются рейтинговые очки. Можете пожалуйста, рассказать участие в каких из соревнований было более важно для Вас? И почему?
- Да, этот год стартовал у нас с соревнований в начале февраля «Fujairah open» в ОАЭ, где я заняла первое место и заветные 20 баллов в рейтинговый зачёт. На данных же состязаниях, которые проходят в Тегеране, в международном старте "Fajr open" я удостоилась звания-«Самая лучшая спортсменка турнира». В нашей системе таэкводно за год можно набрать максимум 40 баллов на открытых чемпионатах. И получается за 2 месяца я заработала свой максимум и добавила плюс к этому ещё 20 очков на Кубке президента Азиатской федерации. В самом начале года в Олимпийском рейтинге сильнейших таэквондистов планеты я была 26, сейчас же по итогам подсчитанных результатов за последние состязания, я должна подняться до 11-12 места.
Буквально на днях Вы завоевали очередную золотую медаль престижных международных состязаний. Как опишите эти соревнования?
- Самое главное, что я извлекла из этих соревнований, из всех 4 турниров, начиная с первых стартов текущего года – своё самоощущение на даяне. Известно, что до и после Олимпиады в связи с карантином не было международных стартов, и во время нынешних поединков я чувствовала боевой и соревновательный дух, поддержку тренера. В совокупности все эти факторы очень необходимы и важны в дальнейшей нашей подготовке к Азиатским играм.
По сравнению с предыдущими состязаниями заметен ли уровень подготовленности ваших соперниц, либо наоборот? И кто из них составляет Вам более серьёзную конкуренцию?
- По моему мнению, никогда нельзя недооценивать любую соперницу. Хоть у неё даже рейтинга нет, хоть, кажется, что она бьёт по лапам не точно или ещё что-то. Это совсем не показатель того, что представляет собой атлет. Какая ты на тренировках и какая на соревнованиях – это совсем разное. Так как психологическая подготовка очень важна. Даже у самого сильного спортсмена, который является чемпионом мира, Олимпийских игр, бывают такие переломные моменты, которые нужно перебороть. И на подобных международных соревнованиях, на которых выступают разные атлеты, можно закаляться перед важными стартами.
Впереди, безусловно, Ханчжоу-2022, на которые Вы также готовитесь не покладая рук. Что ожидаете от Азиатских игр в этом году?
- Я участвовала в 2018 году в Джакарте. Тогда было моё первое выступление на соревнованиях среди взрослых. До этого я состязалась среди юниоров, была в молодёжной сборной. И Индонезийские старты были для меня первыми в моей спортивной карьере крупными стартами такого высокого уровня. Было очень волнительно. Но я преодолев свой страх, завоевала бронзовую медаль. И тогда я также в полуфинале выступала с представительницей Казахстана, с которой я встретилась и на Олимпиаде в Токио. На ОИ я уступила казахстанской сопернице 9:10. И на предстоящих Азиатских играх, постараюсь взять реванш. Соревнования Ханчжоу-2022 очень важны не только для меня, но и для всей команды. Наша цель – показать на что мы способны. Все упорно и усердно идём к ней! И конечно же хочется улучшить свой показатель и подняться на пьедестал почёта.
Планы на перспективу? И самая заветная мечта в Вашей спортивной карьере?
- Моя заветная мечта – выступить против сильной соперницы и быть довольна тем, что я её выиграла! Конечно же, это должно быть на самых крупных стартах. Ощутить вкус победы, понимание того, что ты переборола себя и смогла совладать своими эмоциями, мыслями и в совокупности извлечь из этого максимальную пользу на главных стартах, быть готовой к ним не только физически, но и морально!