1-4 noyabr kunlari Toshkentda ilk bor MDH, Boltiqbo‘yi va Gruziya Milliy Olimpiya qo‘mitalari rahbarlari ishtirokida mintaqaviy forum bo‘lib o‘tdi. Yuqori saviyada tashkil etilgan ushbu tadbirda mintaqada sport rivojini yangi bosqichga olib chiqish, sog‘lom turmush tarzi targ‘ibotini kuchaytirish kabi istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. E’tiboringizga ushbu forumning asosiy tashkilotchilaridan biri, O‘zbekiston MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov bilan tadbir haqida tashkil etilgan intervyuni havola qilamiz:
– Forumning asosiy mohiyati nimadan iborat edi va u bizga nima beradi?
– Bilasizmi, bu kabi forumlarning hamkorlikda rivojlanish, yangi strategik rejalar ishlab chiqish kabi yo‘nalishlarda tutgan o‘rni beqiyos. Tadbirda har bir davlat delegatsiyasi o‘tgan davr ichida (forumdan forumgacha) o‘z mamlakatida sport taraqqiyoti borasida qilingan ishlar, sport tibbiyoti, ilmiy-metodik yo‘nalish va boshqa sohalarda erishilgan ko‘rsatkichlar bo‘yicha o‘z tajribalarini almashdi. Bunda tabiiyki biz ham mahalliy federatsiyalarimiz bilan o‘zimizga kerakli narsalarni oldik.
Shuningdek, sport infratuzilmasi hamda katta musobaqalarga terma jamoalarning birgalikda tayyorgarlik ko‘rishi, trener va boshqa mutaxassislarning o‘zaro tajriba almashishi, ilg‘or, zamonaviy uslublar, yangi tendensiyalarga asoslangan tizim yordamida malakali kadrlar (hakamlar, tahlilchilar, sport shifokorlari, psixologlar) tayyorlash ham ko‘zda tutilgan. Shu boisdan, mintaqaviy forum sport menejmentini yangi bosqichga olib chiqish yo‘lida juda foydali platforma deb hisoblasak, yanglishmagan bo‘lamiz.
– Forum tashkilotchilar rejalashtirganidek o‘tdimi? Mehmonlar unga qanday baho berishdi?
– Forum rejalashtirganimizdan ham a’lo darajada o‘tdi. O‘zim ko‘p marotaba boshqa davlatlarda tashkil etilgan bu kabi forumlarda ishtirok etganman. Biroq Toshkentdagisi avvalgilariga qaraganda anchayin yuqori saviyada o‘tdi, deya olamiz. Bu nafaqat mening, balki unda ishtirok etgan boshqa delegatlarning ham fikri. Faoliyatida shu kabi mintaqaviy forumda bevosita qatnashgan Gruziya, Litva va boshqa MOQ vakillari tadbir shu paytgacha bunday darajada o‘tmaganini ta’kidladilar.
Shuningdek, ular tashkiliy jihatdan marra ancha yuqori olingani, uni tushirib yubormaslik uchun forumning keyingi mezboni Ozarbayjon MOQ vakillari ham ancha mehnat qilishi kerakligini aytdilar. Avvalambor, biz tashkiliy jihatdan kichik detallargacha e’tibor qaratishga harakat qildik. Ishtirokchilarning qay tartibda joylashishidan tortib, dasturning har bir daqiqalarigacha imkon qadar puxta ishlab chiqildi. Natija esa biz kutgandan ham a’lo bo‘ldi. Yana takrorlayman, bu faqat bizning emas, barcha ishtirokchilarning fikri. Tadbir koordinatori Yuriy Nikolayev ham forumdan so‘ng tashkilotchilik uchun chuqur minnatdorchilik bildirdi. Dastur bo‘yicha Samarqand va Toshkent shaharlarining diqqatga sazovor joylariga uyushtirilgan tashrif, shuningdek, kutib olishdan to kuzatish jarayonlarigacha mas’ullar tomonidan har bir mehmonga alohida qaratilgan e’tibor ham yaxshi baholandi.
– Forum davomida bir qator mamlakat MOQlari bilan hamkorlik memorandumlari imzolandi…
– Biz bungacha Rossiya, Ukraina, Turkmaniston Milliy Olimpiya qo‘mitalari bilan memorandum imzolagan edik. Bundan tashqari, Belarus ham bir qator sport turlarida kuchli hisoblanadi. Ularning ham bizga tatbiq qilsa bo‘ladigan jihatlari bor. Ozarbayjon Yevropa o‘yinlari, Islom birdamlik o‘yinlari kabi yirik kompleks musobaqalarga mezbonlik qilgan. Kaspiy bo‘yida sport infratuzilmasi ham juda yuqori darajada. Shuningdek, mamlakatda sport tibbiyoti yaxshi yo‘lga qo‘yilgan. Bir so‘z bilan aytganda, bir-birimizdan o‘rganadigan jihatlarimiz bisyor. Shu nuqatai nazardan bu memorandumlar mamlakatlar o‘rtasida hamkorlik aloqalarini mustahkamlash, jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish, o‘zaro tajriba almashish va tayyorgarlik jarayonlarini yangi bosqichga olib chiqishga turtki bo‘ladi.
– E’tibor bersak, hamkorlik memorandumlarining 3 tasi mamlakat MOQlari va yana biri Tatariston Olimpiya kengashi bilan imzolandi. Nega aynan Tatariston Olimpiya kengashi tanlandi?
– Tataristonga keladigan bo‘lsak, ular dastlabki MDH o‘yinlariga mezbonlik qilishdi. Qozonda bo‘lib o‘tgan mazkur kompleks musobaqa doirasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov Tatariston Prezidenti bilan uchrashib, har ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqish masalalarini ko‘rib chiqqandi. Bilamizki, Tatariston sport sohasida Rossiyaning poytaxti hisoblanadi. Juda ham ajoyib sport inshootlari mavjud. O‘zbekistonlik sportchilar ko‘plab xorijiy yig‘inlarini aynan Qozon shahrida o‘tkazishadi. Memorandum shartlariga ko‘ra, shu kabi ishlar yuzasidan birgalikda harakat qilish, hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash kabi masalalar o‘rin olgan. Ular Rossiya medallarini Tatariston kesimida ham ko‘rsatishdi. Bu esa Tataristonda sport yaxshi rivojlanganini ko‘rsatadi.Xabaringiz bor, bizning Rossiya Olimpiya qo‘mitasi bilan ham hamkorligimiz bor. Mazkur hamkorlik doirasida Tatariston bilan ham aloqalarni mustahkamlasak nur ustiga a’lo nur bo‘ladi. Ana shularni hisobga olib sport infratuzilmasidan foydalanish, o‘zaro tajriba almashishni yo‘lga qo‘yish maqsadida ularning Olimpiya kengashi bilan kelishuvga erishildi.
– “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo o‘yinlariga tayyorgarlik doirasida bu kabi forumlar qanday ahamiyat kasb etadi?
– Forum doirasida “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo o‘yinlariga ham qiziqish bildirildi. Boku va Qozonning bunday kata turnirlarni o‘tkazish bo‘yicha tajribasi bor. Forumda ishtirok etgan ko‘plab davlatlarda bu kabi musobaqalar bo‘lib o‘tgan. Bunday forumlar doirasida o‘zaro munosabatlar yanada mustahkamlanadi, tajriba almashiniladi. Shu bois bu kabi forumlar ana shunday rejalarni amalga oshirish uchun yaxshi platforma hisoblanadi. Shuningdek, forumda sohaning bir necha yetuk professorlari ishtirok etishdi. Har bir davlat o‘z tashabbusini, sohada erishgan yutuqlarga asoslangan takliflarni ilgari surdi. Bu juda ham yaxshi an’ana. O‘ylaymanki, biz o‘zimizga kerakli narsalarni oldik. Forum sport menejmenti va infratuzilmasi, meditsina, farmakologiya, yirik musobaqalarga tayyorgarlik ko‘rish, malakali murabbiy va mutaxassislarning tajriba almashishi uchun katta maydon bo‘lib xizmat qiladi.
So‘nggi so‘z o‘rnida aytmoqchimanki, forumdan olgan taassurotlarimiz, bilim va ko‘nikmalarimiz kelajakda o‘zbek sportini yanada rivojlantirishga xizmat qiladi. Fursatdan foydalanib, tadbirni yuqori saviyada tashkil qilishda yordam bergan Hukumatimiz, tegishli vazirlik va boshqa idoralar, hamkasblarimizga O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi va o‘z nomimdan minnatdorchilik bildirib qolaman.

Ойбек Касимов: «Региональный форум-очень полезная платформа для вывода спортивного менеджмента на новый уровень”
1-4 ноября Ташкент впервые встречал участников и гостей очередного регионального Форума руководителей Национальных Олимпийских комитетов стран СНГ, Балтии и Грузии. На этом мероприятии, организованном на высоком уровне, достигнуты договоренности по таким перспективным направлениям, как выведение на новый уровень развития спорта в регионе, усиление пропаганды здорового образа жизни среди населения. В рамках мероприятия состоялись пленарные заседания форума, в ходе которых построены новые стратегические планы в этом направлении. Предлагаем вашему вниманию интервью с одним из главных организаторов данного форума, Генеральным секретарём НОК Узбекистана Ойбеком Касимовым:
– В чём была главная суть форума и что он нам дает?
– Вы знаете, роль подобных форумов в таких направлениях, как развитие сотрудничества, разработка новых стратегических планов, неоценима. На мероприятии каждая государственная делегация поделилась своим опытом работы, проделанной за прошедший период (от форума к форуму) по развитию спорта в своей стране, достигнутым показателям в области спортивной медицины, научно-методического направления и других областях. И поэтому, естественно, каждому из участников было чему научиться и получили то, что необходимо для поднятия на новый уровень спорт в своей стране.
Предусмотрена также совместная подготовка сборных команд к крупным соревнованиям, обмен опытом тренеров и других специалистов, подготовка квалифицированных кадров (судей, аналитиков, спортивных врачей, психологов) с использованием современных методов, системы, а также рассматривается инфраструктура с использованием передовых технологий, основанной на новых тенденциях. Безусловно, региональный форум-очень полезная платформа на пути к выводу спортивного менеджмента на новый уровень.
– На Ваш взгляд, Форум прошел так, как задумали организаторы?
– Смело могу сказать, что Форум прошёл даже лучше, чем мы планировали. Я сам много раз участвовал в подобных мероприятиях, организованных в других странах. У нас он прошёл на более высоком уровне, чем предыдущие. Такого мнения не только я, но и другие делегаты, которые в нём участвовали. Представители Грузии, Литвы и других НОК, за спиной которых многолетний опыт участия в подобных Форумах отметили, что мероприятия такого высокого уровня в их деятельности ещё не было.  Они также отметили, что наша страна проведя данное мероприятие на таком уровне, установила высокую планку. И чтобы удержать этот уровень, организаторам следующего форума — НОК Азербайджана, тоже придется немало потрудиться, отметили специалисты. В первую очередь, мы постарались уделить особое внимание организационным аспектам до мелочей. От того, где участники сидят, до каждого момента программы, он был разработан максимально тщательно. Результат оказался даже лучше, чем мы ожидали. Повторюсь, это мнение всех участников, а не только наше. Координатор мероприятия Юрий Николаев после форума выразил глубокую благодарность за организацию. Гости получили полную информацию о развитии спорта в Узбекистане и высоко оценили уровень подготовки к форуму. По программе была организована экскурсия по достопримечательностям городов Самарканда и Ташкента. Особое внимание, уделяемое каждому гостю со стороны ответственных лиц, были оценены положительно.
– В ходе форума были подписаны меморандумы о сотрудничестве с НОК ряда стран. Можете рассказать о значимости данных документов?
– До этого мы подписали меморандум с Россией, Украиной, Туркменистаном. Кроме того, Беларусь также сильна в ряде видов спорта. У них имеются аспекты, которые мы можем применить у нас. В Азербайджане проходили Европейские игры, игры Исламской солидарности. Спортивная инфраструктура находится на очень высоком уровне. В них сильна спортивная направленность, хорошо налажена спортивная медицина. Есть чему учиться друг у друга. В этой связи данные меморандумы послужат стимулом для укрепления связей сотрудничества между странами, развития физической культуры и спорта, обмена опытом и выведения подготовительных процессов на новый уровень.
– Отметим, что 3 меморандума о сотрудничестве подписаны с НОК страны и еще один с Олимпийским советом Татарстана. Почему был выбран именно Олимпийский совет Татарстана?
– Что касается Татарстана, то там проходили первые игры стран СНГ. В рамках данного комплексного мероприятия в Казани состоялась встреча заместителя Премьер-Министра Республики Узбекистан, министра Туризма и спорта Азиза Абдухакимова с Президентом Татарстана, в ходе которой были рассмотрены вопросы вывода отношений между двумя странами на новый уровень. Мы знаем, что Татарстан является столицей России в области спорта. Есть много отличных спортивных сооружений. Многие зарубежные сборы узбекские спортсмены проводят именно в Казани. В соответствии с условиями меморандума, предусматриваются совместная работа в этом направлении, дальнейшее укрепление партнёрских отношений.
Как известно, у нас также есть сотрудничество с Олимпийским комитетом России. В рамках этого сотрудничества мы также будем укреплять связи с Татарстаном. Учитывая это, достигнута договоренность с их Олимпийским советом по использованию спортивной инфраструктуры, налаживанию обмена опытом.
– Какое значение будут иметь подобные форумы в рамках подготовки к молодёжным Азиатским играм «Ташкент-2025»?
– В рамках форума был также выражен интерес к молодёжным Азиатским играм “Ташкент-2025″. Баку и Казань имеют опыт проведения турниров такого уровня. Во многих государствах, принимавших участие в форуме, проводились подобные престижные соревнования. В рамках таких форумов укрепляется дальнейшее сотрудничество взаимодействия, обмен опытом. Поэтому подобные мероприятия являются хорошей платформой для реализации таких планов. В первую очередь, каждый участник обменивается опытом о том, какие новые инновации, новые подходы, новые отношения в сфере спорта были установлены в своей стране.
На форуме также присутствовали несколько профессоров. Каждое государство продвигало свою инициативу, инновации, которых они добились в этой области. Это очень хорошая традиция. Я думаю, что мы получили то, что нам нужно.
Форум представляет собой большую площадку для обмена опытом в области фармакологии, подготовки к крупным соревнованиям, спортивного менеджмента, инфраструктуры, тренеров и специалистов. Эти форумы являются площадкой, способствующей развитию спорта стран-участниц, повышению уровня подготовки к Олимпиаде.
В заключение хочу сказать, что наши впечатления, знания и навыки, полученные на форуме, послужат дальнейшему развитию узбекского спорта в будущем. Пользуясь случаем, от имени Национального Олимпийского комитета Узбекистана и от себя лично выражаю благодарность нашему Правительству, соответствующим министерствам и другим ведомствам, коллегам за помощь в организации мероприятия на высоком уровне.