Niyaz Po‘latov: “Ulug‘bek Rashitovdan zo‘r murabbiy chiqadi”
Taekvondo WT bo‘yicha O‘zbekiston chempionati ortda qoldi. E’tiboringizga ushbu musobaqada yana bir bor mamlakat chempionligini qo‘lga kiritgan iste’dodli sportchimiz Niyaz Po‘latov bilan suhbatni havola qilamiz:
– Bu yilgi mamlakat birinchiligi avvalgilaridan nimasi bilan farq qildi?
– Bu galgi chempionat ko‘p jihatlari bilan esda qolarli bo‘ldi. Yaqinda oila qurgan edim. Bu safar bahslarimni kuzatish uchun oilam, barcha yaqin do‘stlarim tashrif buyurib, bir jamoa bo‘lib hamma janglarda qo‘llab-quvvatlab turishdi. Shuning uchun mag‘lub bo‘lishga haqqim yo‘q edi. Kun avvalida men ularni xursand qilmoqchi edim va yakunda o‘z maqsadimga yetishdim. Buning uchun ularga rahmat.
– Bundan keyin ham shu vaznda faoliyatingizni olib borasizmi?
– Ha, keyinchalik ham -63 kg vaznda ishtirok etishda davom etaman. Kelasi yil oldimizda Osiyo chempionati va o‘yinlari, jahon chempionati kabi katta musobaqalar turibdi. Niyatim terma jamoamiz safida ushbu musobaqalarda shunchaki ishtirok etib emas, balki oltin medal bilan vatanga qaytib kelish.
– Musobaqa davomida yosh jihatdan Sizdan kichik bo‘lsa ham Olimpiada chempioni Ulug‘bek Rashitovning Sizga sekundantlik qilganiga guvoh bo‘ldik. Vaholangki, ko‘pchilik yoshlikdagi murabbiyingiz Pavel Xan yoki boshqa katta murabbiyni kutgan edi.
– Pavel aka terma jamoamiz bosh murabbiyi bo‘ldilar. Shu bois u kishining jangda menga murabbiylik qilishi raqiblarimga nisbatan ozgina hurmatsizlik bo‘lar edi. Keyin bolalikdan birga katta bo‘lgan do‘stim Ulug‘bek yordamga keldi. Yig‘inlarda u bilan bir xonada yashaymiz, bir-birimizni bir qarashda tushuna olamiz. So‘zsiz imo-ishoralar bilan nima demoqchiligimizni anglaydigan darajada yaqinmiz. Uning menga sekundantlik qilishi katta yordam berdi.
– Nima deb o‘ylaysiz, Ulug‘bekdan yaxshi murabbiy chiqadimi?
– Undan zo‘r murabbiy chiqadi. Sohamizda yaxshi sportchi kelajakda yaxshi trener bo‘la olmaydi degan gap bor. Lekin bu hammaga ham to‘g‘ri kelmaydi. Shu jumladan, Ulug‘bekka ham. Uning jangda men bilan qo‘ygan taktikalarining ko‘pi o‘tdi. U raqib bilan qanday ishlashni juda yaxshi biladi.
– Suhbat uchun rahmat, kelgusi faoliyatingizda omad tilaymiz.
– Rahmat, shu o‘rinda bir qo‘shimcha qilmoqchiman. Biz bilan birga sportimiz va muvaffaqiyatlarimizni xalqimiz bilan ulashayotgan OAVga, biz uchun barcha sharoitlarni yaratib berayotgan federatsiyamiz, MOQ va hukumatimizga alohida minnatdorchilik bildirib o‘tmoqchiman.
Ma’lumot uchun, Niyaz Po‘latov joriy yil badiiy gimnastika bo‘yicha terma jamoamiz a’zosi, taniqli sportchimiz Sabina Tashkenbayeva bilan turmush qurgan. O‘z navbatida, biz ham ushbu yosh oilaga baxt tilaymiz.

Нияз Пулатов: «Из Улугбека Рашитова получится хороший тренер»
Позади чемпионат Узбекистана по таэквондо WT. Предлагаем вашему вниманию интервью с талантливым спортсменом Ниязом Пулатовым, который в очередной раз поднялся на высшую ступень пьедестала почёта:
– Чем первенство страны в этом году отличается от предыдущих?
– Прошедший чемпионат был запоминающимся во многих аспектах. Недавно я женился. На этот раз, чтобы наблюдать за моими поединками, пришла моя семья и все мои близкие друзья поддерживали во всех встречах. Поэтому я не имел права быть побеждённым. А течение дня я хотел сделать их счастливыми, и в итоге я достиг своей цели. Спасибо им за это.
– Будете ли вы продолжать свою деятельность в том же весе?
— Да и дальше буду продолжать участвовать в весе до 63 кг. В следующем году у нас впереди такие крупные турниры, как континентальный чемпионат и Азиатские игры, первенство планеты. Моя цель не просто принять участие в этих соревнованиях в составе нашей сборной, а вернуться на Родину с золотой медалью.
– Во время соревнований мы стали свидетелями того, как Олимпийский чемпион Улугбек Рашитов, хотя и моложе вас по возрасту, стал вашим секундантом. Безусловно, многие ожидали в этой роли увидеть Вашего тренера Павла Хана или другого тренера.
— Павел Хан стал главным тренером Национальной сборной по таэквондо WT. Поэтому тот факт, что этот человек тренирует меня в бою, был бы немного неуважительным по отношению к моим соперникам. Тогда на помощь пришёл мой друг Улугбек, с детства мы вместе. На сборах мы живём с ним в одной комнате, можем понять друг друга с первого взгляда. Мы достаточно близки, чтобы понять, что мы имеем в виду с помощью жестов. На чемпионате республики он мне очень помог .
– Как вы думаете, выйдет ли из Улугбека хороший тренер?
– Из него выйдет отличный тренер. В нашей сфере есть поговорка, что хороший спортсмен не может стать хорошим тренером в будущем. Но это не для всех. В частности, и не для Улугбека. Большая часть тактики, которую он использовал со мной в бою, прошла. Он очень хорошо знает о том как нужно работать с соперником.
— Спасибо за беседу, удачи в дальнейшей деятельности.
— Спасибо Вам. Пользуясь случаем, хочу выразить особую благодарность представителям СМИ, которые делятся нашими успехами с нашим народом, нашей Федерации, НОК и Правительству, создающим для нас все условия.
Для информации, Нияз Пулатов в этом году женился на представительнице сборной Узбекистана по художественной гимнастике, известной спортсменке Сабине Ташкенбаевой. В свою очередь, мы также желаем счастья этой молодой семье.