Niyaz Po‘latov: “Ulug‘bek Rashitovdan zo‘r murabbiy chiqadi”
Taekvondo WT bo‘yicha O‘zbekiston chempionati ortda qoldi. E’tiboringizga ushbu musobaqada yana bir bor mamlakat chempionligini qo‘lga kiritgan iste’dodli sportchimiz Niyaz Po‘latov bilan suhbatni havola qilamiz:
– Bu yilgi mamlakat birinchiligi avvalgilaridan nimasi bilan farq qildi?
– Bu galgi chempionat ko‘p jihatlari bilan esda qolarli bo‘ldi. Yaqinda oila qurgan edim. Bu safar bahslarimni kuzatish uchun oilam, barcha yaqin do‘stlarim tashrif buyurib, bir jamoa bo‘lib hamma janglarda qo‘llab-quvvatlab turishdi. Shuning uchun mag‘lub bo‘lishga haqqim yo‘q edi. Kun avvalida men ularni xursand qilmoqchi edim va yakunda o‘z maqsadimga yetishdim. Buning uchun ularga rahmat.
– Bundan keyin ham shu vaznda faoliyatingizni olib borasizmi?
– Ha, keyinchalik ham -63 kg vaznda ishtirok etishda davom etaman. Kelasi yil oldimizda Osiyo chempionati va o‘yinlari, jahon chempionati kabi katta musobaqalar turibdi. Niyatim terma jamoamiz safida ushbu musobaqalarda shunchaki ishtirok etib emas, balki oltin medal bilan vatanga qaytib kelish.
– Musobaqa davomida yosh jihatdan Sizdan kichik bo‘lsa ham Olimpiada chempioni Ulug‘bek Rashitovning Sizga sekundantlik qilganiga guvoh bo‘ldik. Vaholangki, ko‘pchilik yoshlikdagi murabbiyingiz Pavel Xan yoki boshqa katta murabbiyni kutgan edi.
– Pavel aka terma jamoamiz bosh murabbiyi bo‘ldilar. Shu bois u kishining jangda menga murabbiylik qilishi raqiblarimga nisbatan ozgina hurmatsizlik bo‘lar edi. Keyin bolalikdan birga katta bo‘lgan do‘stim Ulug‘bek yordamga keldi. Yig‘inlarda u bilan bir xonada yashaymiz, bir-birimizni bir qarashda tushuna olamiz. So‘zsiz imo-ishoralar bilan nima demoqchiligimizni anglaydigan darajada yaqinmiz. Uning menga sekundantlik qilishi katta yordam berdi.
– Nima deb o‘ylaysiz, Ulug‘bekdan yaxshi murabbiy chiqadimi?
– Undan zo‘r murabbiy chiqadi. Sohamizda yaxshi sportchi kelajakda yaxshi trener bo‘la olmaydi degan gap bor. Lekin bu hammaga ham to‘g‘ri kelmaydi. Shu jumladan, Ulug‘bekka ham. Uning jangda men bilan qo‘ygan taktikalarining ko‘pi o‘tdi. U raqib bilan qanday ishlashni juda yaxshi biladi.
– Suhbat uchun rahmat, kelgusi faoliyatingizda omad tilaymiz.
– Rahmat, shu o‘rinda bir qo‘shimcha qilmoqchiman. Biz bilan birga sportimiz va muvaffaqiyatlarimizni xalqimiz bilan ulashayotgan OAVga, biz uchun barcha sharoitlarni yaratib berayotgan federatsiyamiz, MOQ va hukumatimizga alohida minnatdorchilik bildirib o‘tmoqchiman.
Ma’lumot uchun, Niyaz Po‘latov joriy yil badiiy gimnastika bo‘yicha terma jamoamiz a’zosi, taniqli sportchimiz Sabina Tashkenbayeva bilan turmush qurgan. O‘z navbatida, biz ham ushbu yosh oilaga baxt tilaymiz.

Behind the Uzbek Taekwondo Championship WT. We bring to your attention an interview with a talented athlete Niyaz Pulatov, who once again rose to the highest step of the podium:
– How does the national championship this year differ from the previous ones?
– The last championship was memorable in many aspects. I got married recently. This time, my family came to watch my fights and all my close friends supported me in all the meetings. Therefore, I had no right to be defeated. And during the day I wanted to make them happy, and in the end I achieved my goal. Thank them for that.
– Will you continue your activity at the same weight?
- Yes, and I will continue to participate in the weight up to 63 kg. Next year we have such major tournaments ahead of us as the Continental Championship and the Asian Games, the world Championship. My goal is not just to take part in these competitions as part of our national team, but to return to my homeland with a gold medal.
– During the competition, we witnessed how the Olympic champion Ulugbek Rashitov, although younger than you in age, became your second. Of course, many expected to see your coach Pavel Khan or another coach in this role.
- Pavel Khan became the head coach of the National Taekwondo Team WT. Therefore, the fact that this person trains me in combat would be a little disrespectful to my rivals. Then my friend Ulugbek came to the rescue, we have been together since childhood. At the training camp, we live in the same room with him, we can understand each other at a glance. We are close enough to understand what we mean by gestures. He helped me a lot at the Republic Championship .
– Do you think a good coach will come out of Ulugbek?
– He will make a great coach. There is a saying in our field that a good athlete cannot become a good coach in the future. But it's not for everyone. In particular, and not for Ulugbek. Most of the tactics he used with me in battle have passed. He knows very well how to work with an opponent.
- Thank you for the conversation, good luck in your future activities.
- Thank you. I would like to take this opportunity to express my special gratitude to the media representatives who share our successes with our people, our Federation, the NOC and the Government, which creates all conditions for us.
For information, Niyaz Pulatov this year married a representative of the Uzbekistan national rhythmic gymnastics team, a famous athlete Sabina Tashkent. In turn, we also wish happiness to this young family.