Alisher Alimov: "Sportchilar uchun mamlakat rahbari tomonidan qo'llab-quvvatlov borligini his qilish judayam muhim”
Xabaringiz bor, yaqinda Rossiya Federasiyasi poytaxti Moskva shahrida sambo bo'yicha Jahon kubogi o'tkazildi. Unda mamlakatimiz sambochilari ham muvaffaqiyati ishtirok etishdi.
Musobaqa davomida O'zbekiston sambo assosiasiyasi raisi Alisher Alimov xalqaro sambo federasiyasi matbuot xizmatiga katta intervyu berdi. FIAS rasmiy saytida e'lon qilingan ushbu suhbatda Alisher Alimov o'zbek sportchilarining xalqaro arenalarda erishayotgan muvaffaqiyatlari, vazn toifalari o'zgarishining natijalarga ta'siri, shuningdek Toshkent shahrida o'tkaziladigan sambo bo'yicha jahon chempionati haqida to'xtalib o'tdi. Quyida ushbu intervyuni e'tiboringizga havola qilamiz.
– O'zbek sportchilarining Jahon kubogidagi ishtirokini qanday baholaysiz?
– Birinchi navbatda xalqaro sambo federasiyasi, shuningdek, Rossiya sambo federasiyasiga mana shunday sport bayramini tashkil etgani uchun minnatdorlik bildirmoqchiman. Yaxshi bilasiz, pandemiya sabab jahon miqyosida bunday musobaqalar kam tashkil etilmoqda va biz buning ortida qanday mehnat turganligini tushunib turibmiz. O'zbek sportchilarining ishtiroki haqida gapirsam, agar e'tibor bergan bo'lsangiz, ushbu Jahon Kubogiga biz yangilangan tarkib – O'zbekiston chempioni bo'lgan yigit va qizlar bilan keldik. Biz ularga xalqaro maydonda chiqish qilib, o'zlarini ko'rsatishlari va tajriba to'plashlariga imkon berdik. Har qanday sportchi o'z yurtidagi va xalqaro arenadagi musobaqada o'zini turlicha his qilishi xech kimga sir emas.
– Musobaqaning birinchi kuni o'zbek sambochilari uchun qay darajada omadli kechdi deb hisoblaysiz?
– Biz albatta, musobaqaning ilk kunidan bundan ham yaxshiroq natija kutgandik. Ammo bu sport, unda natijalarni oldindan bilib bo'lmaydi. Shuni aytishim kerakki, sportchilarimiz bahslarga jiddiy hozirlik ko'rishgandi. Har bir xalqaro start oldidan biz sportchilarni jiddiy tayyorlaymiz. Bu safar sovrindor sportchilarimizni, jahon chempionlarini 4-6 iyun kunlari Toshkentda o'tkaziladigan Osiyo chempionati uchun saqlab qo'yishga qaror qildik. Bundan tashqari, O'zbekiston poytaxti 12-14 noyabr kunlari sambo bo'yicha jahon chempionatiga mezbonlik qiladi. Sportchilarimizda o'zlarini har tomonlama ko'rsatish imkoniyati bor.
– So'nggi yillarda O'zbekiston terma jamoasi xalqaro musobaqalarda yuqori natijalar qayd etmoqda. Sizningcha, bu nima bilan bog'liq?
– Bilasiz, 2019 yilning boshidan O'zbekiston sambo assosiasiyasi jamoasi o'zgardi: bosh direktor, katta murabbiylar, ayollar murabbiylari, yoshlarda ham shunday. Shuningdek, sambo assosiasiyasi rahbariyatida ham o'zgarish bo'ldi. Rais o'rinbosarlari, ma'muriy tarkib almashdi. Hamkasblarim bilan birga O'zbekistonda sambo rivoji yo'lida mehnat qilyapmiz. Ammo, shuni alohida qayd etishimiz lozimki, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining sportga, xususan samboga qaratayotgan hozirgi e'tibori bo'lmaganida, biz bunday natijalar qayd eta olmagan bo'lardik. Assosiasiya rahbariyati va sportchilar uchun mamlakat rahbari tomonidan qo'llab-quvvatlov borligini his qilish judayam muhim.
Natijalar haqida gapirsak, O'zbekiston terma jamoasi 2018 yilgi jahon chempionatida 12-o'rinni qo'lga kiritgandi. 2019 yilda esa beshinchi bo'ldik. 2020 yili Serbiyada tashkil etilgan jahon birinchiligida esa 3-o'ringa ko'tarildik. Bu biz uchun jiddiy natija, oldinga tashlangan katta qadamdir. Men sportchilarimiz va jamoam bilan faxrlanaman.
– Muvaffaqiyatingiz siri nimada?
– Mamlakat rahbariyatining samboga qaratayotgan e'tibori va jamoamizning chin dildan mehnat qilayotgani. Biz sportchilarga yaxshi sharoit yaratib berish uchun barchasini qilyapmiz. Ular esa o'z navbatida gilamda barchasini ko'rsatishmoqda. Albatta, biz erishilgan natija bilan to'xtab qolmoqchi emasmiz va oldinga intilamiz. O'ylaymanki, biz hali sambo muxlislarini yana xursand qilamiz.
– Siz Respublika Prezidentining qo'llab-quvvatlashi haqida gapirdingiz. Bu nimada aks etmoqda?
– Sir emas, sportda Olimpiya va noolimpiya sport turlari degan tushunchalar bor. Rossiyada sambo Olimpiya sport turlari bilan tenglashtirilgan, ammo barcha mamlakatlarda ham bunday emas. Bizning respublikamizda masalan sambo 2019 yilga qadar davlat tomonidan bir qism moliyalashtirilgan. 2019 yildan boshlab Xudoga shukr, bugungi kungacha assosiasiyamiz barcha xalqaro musobaqalarda – jahon chempionatidan tortib, Jahon Kubogigacha yuz foiz davlat hisobidan moliyalashtirilmoqda. O'zbekiston Respublikasi jismoniy tarbiya va sport vazirligi, shuningdek Milliy Olimpiya qo'mitasi sportchilarimizni qo'llab-quvvatlamoqda.
– Tushunishim bo'yicha, qo'llab-quvvatlov faqat bu tomonlama emas. Ommaviy axborot vositalari tomonidan ham ushbu sportga e'tibor oshganini bilaman. O'zbekistondagi sambochilar – yulduzlar…
– Fikringizga qo'shilaman. Ommaviy axborot vositalari xodimlari bilan faol ishlamay turib, bunday samaraga erisha olmasdik. Biz aynan OAV samboni ommaviylashtirishda eng asosiy qurol ekanligini tushunamiz. Shuning uchun jurnalistlar bilan hamkorlik qilamiz. So'nggi ikki yilda OAVda, Internet va ijtimoiy tarmoqlarda sambo haqidagi ma'lumotlar ko'paydi. Bu bizning Telegram, Instagram va feysbukdagi sahifalarimizda ham ko'rinib turibdi. Saytimizda manzilimiz, elektron pochtamiz, telefon raqamlari haqida ma'lumotlar bor. Ular orqali ko'plab murojaatlar, izohlar bo'ladi. Biz ular bilan samboning istiqboli, rejalar haqida gaplashamiz.
– Keling, ayni paytda "Lujniki"da o'tkazilayotgan turnirga qaytamiz (suhbat mart oyidagi Jahon kubogi vaqtida uyushtirilgan). Jahon kubogi ilk marotaba yangi vazn toifalarida o'tkazilmoqda. Bu sportchilaringizning tayyorgarligi va natijaga qay darajada ta'sir ko'rsatdi? Bunga tayyormidingiz?
– Tayyor edik. Har yili fevral oyida biz sambo bo'yicha Respublika chempionatini o'tkazamiz. Bu yil ham ilk marotaba yangi vazn toifasida musobaqani tashkil etdik. Albatta, avvaliga sportchi va murabbiylar uchun bu erish tuyuldi. Ammo chempionat oldidan biz murabbiy va hakamlar uchun seminar tashkil etdik va u erda barchasini tushuntirdik. Barchasi vaqt o'tgani sayin o'zgaradi, odamlar tez o'rganishadi va ko'nikishadi. O'zim qo'shimcha sifatida shuni aytishim mumkinki, sportchilarimizning ko'pi bu o'zgarishlardan xursand. Chunki, vazn tashlash bilan bog'liq masalalar ular uchun osonlashdi.
– Aniqrog'i, tayyorgarlik jarayoni va O'zbekiston terma jamoasining musobaqada qayd etayotgan natijalari siz uchun kutilmagan hol bo'lmadi. Vaznlar o'zgarishi bilan bog'liq sensasiyalar bo'lmadimi?
– To'ppa-to'g'ri. Aytib o'tganimdek, biz bundan ham ko'prog'ini kutgandik. Lekin, baribir natijalardan mamnunman. Birinchi kun davomida to'rt sportchimiz finalgacha etib keldi. Ikkinchi kun ham finalchilarimiz bor. Umid qilamizki, ularning barchasi g'alaba qozonadi.
– 1 yanvardan saralash masalasida xalqaro qoidalar kuchga kirdi. Kamar tizimining yo'lga qo'yilishi O'zbekistonda va jahonda sambo rivojiga hissa qo'sha oladi deb o'ylaysizmi?
– Shubhasiz! Reyting har bir sport turida bo'lishi lozim. Sambochilar, shuningdek bolalar haligacha shahar, tuman va boshqa musobaqalarda qo'lga kiritgan medallari bilan yurishardi. Kamarlarning paydo bo'lishi sambo bilan shug'ullanayotgan bolalar va o'z o'rnida kattalarga ham motivasiya beradi.
– Suhbatimiz avvalida sambo bo'yicha Osiyo chempionati va Jahon chempionati O'zbekistonda o'tkazilishi haqida aytib o'tdingiz. Bunday qaror nima bilan bog'liq?
– 2025 yilda Toshkent yoshlar o'rtasidagi Osiyo o'yinlarini qabul qiladi. Qaror qabul qilindi va Toshkent mezbon mamlakat sifatida ushbu musobaqaga tayyorlanishni boshladi. Bilasiz, mezbon davlat o'yinlar dasturidagi sport turlarini o'zi tanlaydi. Biz jismoniy tarbiya va sport vazirligi hamda Milliy Olimpiya qo'mitasi bilan bu borada muzokara o'tkazdik va tashkilotchilardan samboni ham o'yinlar dasturiga kiritilishini so'radik. O'zbekistonda sambo rivojlanib kelayotgani hisobga olingan holda, ushbu g'oya qo'llab-quvvatlandi.
Ushbu o'yinlar oldidan Toshkent yirik sport musobaqalarini ham o'tkazishi kerak. Sambo bo'yicha Osiyo va jahon chempionati tajriba to'plash, o'zini ko'rsata olish uchun yaxshi imkoniyat. Ammo asosiysi, ushbu sport turini mamlakat va jahon bo'ylab ommaviylashtirishdir.
– Bir yilda ikki yirik musobaqa mamlakatingiz uchun qiyinlik qilmaydimi?
– Xalqaro sambo federasiyasi ijro qo'mitasi bizning nomzodimizni qo'llab-quvvatlaganida juda xursand bo'ldik: bu biz uchun sharaf va FIAS taqvimidagi yilning asosiy musobaqasini o'tkazamiz. Biz o'zimizga bildirilgan ishonchni oqlaymiz. Musobaqa ishtirokchilari va muxlislar ushbu sport bayramidan haqiqiy zavq olishlari uchun qo'ldan kelgan barcha ishni qilamiz.

Alisher Alimov: "It is very important for athletes to feel the support of the head of the country”
As you know, the World Sambo Championship was recently held in Moscow, the capital of the Russian Federation. SAMBO athletes of our country also successfully participated in it.
During the competition, the chairman of the Sambo Association of Uzbekistan Alisher Alimov gave a big interview to the press service of the International Sambo Federation. In this conversation, published on the official website of FIAS, Alisher Alimov spoke about the success of Uzbek athletes in the international arena, the impact of changes in weight categories on the results, as well as the upcoming World Sambo Championship in Tashkent. Below we bring this interview to your attention.
– How do you assess the participation of Uzbek athletes in the World Cup?
– First of all, I would like to thank the International Sambo Federation, as well as the Russian Sambo Federation, for organizing such a sports festival. You are well aware that because of the pandemic, such competitions are poorly organized all over the world, and we understand the work behind this. If we talk about the participation of Uzbek athletes, then we came to this World Cup in an updated composition - with boys and girls who became champions of Uzbekistan. We allowed them to prove themselves and gain experience by performing on the international stage. It is no secret that every athlete feels differently at competitions at home and on the international stage.
– How lucky do you think the Uzbek SAMBO athletes were on the first day of the competition?
– Of course, we expected an even better result from the first day of the competition. But this is a sport in which it is impossible to predict the results. I must say that our athletes were seriously preparing for the competition. Before each international start, we seriously prepare athletes. This time we decided to keep our prize-winners, world champions for the Asian Championship, which will be held on June 4-6 in Tashkent. In addition, the capital of Uzbekistan will host the World Sambo Championship from November 12 to 14. Our athletes have the opportunity to prove themselves in all possible ways.
– In recent years, the national team of Uzbekistan has shown high results in international competitions. What do you think is the reason for this?
- You know that since the beginning of 2019, the team of the Sambo Association of Uzbekistan has changed: the general director, senior coaches, women's coaches, as well as young people. There was also a change in the leadership of the Sambo Association. The vice-chairmen and the administrative staff were replaced. Together with our colleagues, we are working on the development of sambo in Uzbekistan. However, it should be particularly noted that without the current attention of the President of the Republic of Uzbekistan to sports, in particular to SAMBO, we would not have been able to achieve such results. It is very important for the leadership of the association and athletes to feel the support of the leader of the country.
As for the results, the national team of Uzbekistan took 12th place at the 2018 World Cup. And in 2019, we became the fifth. In 2020, at the world Championship in Serbia, we took 3rd place. This is a serious result for us, a big step forward. I am proud of our athletes and team.
– What is the secret of your success?
– The attention of the country's leadership to SAMBO and the sincere work of our team. We do our best to provide athletes with the best conditions. And they, in turn, show all this on the carpet. Of course, we are not going to stop there and move forward. I think we will still please SAMBO fans.
– You spoke about the support of the President of the Republic. How is this reflected?
– It is no secret that in sports there are such concepts as Olympic and non-Olympic sports. In Russia, SAMBO is equated with the Olympic sport, but not in all countries. In our republic, for example, SAMBO was partially funded by the state until 2019. From 2019 until today, thank God, our association for all international competitions-from the World Cup to the World Cup-is one hundred percent funded by the state. The Ministry of Physical Culture and Sports of the Republic of Uzbekistan, as well as the National Olympic Committee, support our athletes.
– As far as I understand, the support is not only one-sided. I know that the attention to this sport has also increased from the media. Sambo athletes of Uzbekistan-stars…
- I agree with your opinion. Without active work with the media, we would not have been able to achieve this effect. We understand that the media is the main weapon in the popularization of SAMBO. That's why we cooperate with journalists. Over the past two years, the media, the Internet and social networks have increased the amount of information about SAMBO. Facebook Instagram, Telegram, and Instagram pages also show this. Our website contains information about our address, email address, and phone numbers. There will be a lot of requests and comments through them. We tell them about the prospects of SAMBO, about the plans.
– Let's go back to the tournament that is currently taking place in Luzhniki(the conversation took place during the World Cup in March). The World Cup is held for the first time in new weight categories. To what extent did this affect the training of your athletes and the result? Are you ready for this?
– We were ready. Every year in February, we hold the Sambo Championship of the Republic. This year, we also organized a tournament in a new weight category for the first time. Of course, at first it seemed like melting to athletes and coaches. But before the championship, we organized a seminar for the coach and the judges, where everything was explained. Everything changes over time, people quickly learn and get used to it. As a supplement, I can say that most of our athletes are delighted with these changes. Because the issues related to weight loss have become easier for them.
– Namely, the preparatory process and the results of the national team of Uzbekistan at the competition did not come as a surprise to you. There were no sensations associated with weight changes?
- The ball is straight. As I said, we expected more. But I'm still happy with the results. During the first day, four of our athletes reached the final. We also have the finalists of the second day. We hope that all of them will win.
- Since January 1, the international rules for sorting have come into force. Do you think that the introduction of the belt system can contribute to the development of SAMBO in Uzbekistan and around the world?
"Absolutely! The rating should be in every sport. Sambo athletes, as well as children, still went with the medals won at city, regional and other competitions. The appearance of belts motivates both children engaged in sambo, and adults in their place.
– At the beginning of our conversation, you mentioned the holding of the Asian Championship and the World Sambo Championship in Uzbekistan. What is the reason for this decision?
- In 2025, Tashkent will host the Asian Youth Games. The decision was made, and Tashkent, as the host country, began to prepare for this competition. You know that the host state chooses the sports in the program of the Games itself. We held talks with the Ministry of Physical Culture and Sports and the National Olympic Committee on this issue and asked the organizers to include SAMBO in the program of the Games. Given the development of sambo in Uzbekistan, this idea was supported.
Before these games, Tashkent should also hold major sports competitions. The Asian and World Sambo Championships are a good chance to gain experience and prove yourself. But the main thing is to popularize this sport in the country and around the world.
– Two major competitions a year will not be a problem for your country?
– We were very happy when the executive Committee of the International Sambo Federation supported our candidacy: it is a great honor for us and we will hold the main tournament of the year according to the FIAS calendar. We justify the expressed self-confidence. We will do everything possible to ensure that the participants of the competition and the fans get a real pleasure from this sports holiday.